ASV noslēgušas vienu no, iespējams, pēdējās desmitgades nozīmīgākajiem biznesa darījumiem
foto: Aaron Schwartz / Pool via CNP / SplashNews.com/ Vida Press
ASV prezidents Donalds Tramps paziņojis par "OpenAI", "Softbank" un "Oracle" kopuzņēmuma izveidi.

ASV noslēgušas vienu no, iespējams, pēdējās desmitgades nozīmīgākajiem biznesa darījumiem

Gundega Grīva

Jauns.lv

ASV prezidents Donalds Tramps paziņojis par 500 miljardu dolāru vērta kopuzņēmuma izveidi mākslīgā intelekta jomā (MI). Šī paziņojuma neslēptais mērķis ir padarīt ASV par līderi MI pētniecībā un distancēties no Ķīnas, ko daudzi tehnoloģiju pārstāvji nodēvējuši par jomas līderi.

Par vērienīgajām investīcijām Tramps paziņoja Baltā nama preses konferencē, norādot, ka kopuzņēmumu veidos uzņēmums "OpenAI", kas radījis mākslīgā intelekta (MI) modeli ChatGPT, ASV tehnoloģiju uzņēmums "Oracle" un Japānas investīciju kompānija "Softbank", kas specializējas augsto tehnoloģiju jomā.

500 miljardu dolāru lielais projekts galvenokārt ir vērsts uz gigantisku datu centru izveidi, kas tiks izmantoti MI modeļu apmācībai. Topošā kopuzņēmuma nosaukums ir "Stargate" jeb "Zvaigžņu vārti". Jāpiemin, ka šāds pats nosaukums ir dots amerikāņu-franču 1994. gadā izdotajai zinātniskās fantastikas filmai. Saskaņā ar "OpenAI" paziņojumu presei, darījums paredz 100 miljardu dolāru lielu tūlītēju (viena gada laikā) ASV ieguldījumu nepieciešamās infrastruktūras izveidē.

"Stargate" vadītājs būs "Softbank" izpilddirektors Masojaši Sons, bet uzņēmuma operatīvo vadību uzņemsies uzņēmums "OpenAI". "Šis būs šī laikmeta vissvarīgākais projekts," preses konferencē sacīja "OpenAI" izpilddirektors Sems Altmens. Savukārt Tramps paziņoja, ka jaunais uzņēmums radīs aptuveni 100 tūkstošus jaunu darba vietu.

Virzībā uz jauno projektu Tramps paziņojis, ka atcels vairākus Baidena ieviestos MI aizsardzības pasākumus, jo īpaši attiecībā uz privātuma datu aizsardzību. Tāpat kompānijai nāksies saskarties ar izaicinājumiem enerģētikas jomā, jo šādi datu centri nereti patērē vairāk enerģijas nekā atsevišķas pilsētas.

MI attīstība rada virkni ieguvumu, tai skaitā, spēju veidot datos balstītus lēmumus un neilgā laikā apstrādāt lielu informācijas apjomu, veicinot potenciālu izpētīt kosmosu vai atrast veidus kā apkarot nāvējošu slimību izplatību. Tajā pat laikā MI attīstība rada drošības un privātuma riskus, piemēram, ar tā palīdzību iespējams masveidā izplatīt dezinformāciju, attīstīt bioloģiskos ieročus vai vairot kibernoziedzību.

Līdz ar paziņojumu par "Stargate" izveidi, uzņēmuma "Oracle" priekšsēdētāja Lerija Elisona turība dienas laikā pieaugusi par 12 miljardiem ASV dolāru, ļaujot viņam apsteigt kompānijas "Meta" izveidotāju Marku Zakerbergu, un ierindoties pasaules bagātāko cilvēku topa trešajā vietā.