Degvielas cena Latvijā varētu pieaugt pat par 30 centiem litrā, brīdina politiķis
2025. gads sācies ar ievērojamu degvielas cenu kāpumu, jo Latvijā stājies spēkā palielinātais akcīzes nodoklis degvielai. Plānots, ka akcīzes likmes tiks paaugstinātas arī 2026. gadā, turklāt tiek ieviestas citas izmaiņas likumdošanā, kas būtiski ietekmēs degvielas cenas, un, visticamāk, tās tikai pieaugs.
Politiķis Jānis Vitenbergs norāda, ka šīs izmaiņas, kopā ar citiem faktoriem, var novest pie būtiska degvielas cenu kāpuma – līdz pat 30 centiem litrā. Vitenbergs lietotnē "X" uzsvēra, ka cenu pieaugums notiks pakāpeniski, taču jau tuvākajā laikā sagaidāmi ievērojami sadārdzinājumi, kuri skars gan autovadītājus, gan komerctransporta nozari.
Vitenberga ieskatā būtiskākie faktori, kas veicinās degvielas cenas kāpumu, ir akcīzes nodokļa paaugstināšana, Eiropas Savienības emisijas kvotu sistēmas ieviešana, transporta sektora SEG emisiju samazināšanas prasības un degvielas rezervju uzturēšnas izmaksu pieaugums.
Likuma grozījumi paredz, ka 2025. un 2026. gadā viena litra dīzeļdegvielas cena akcīzes dēļ pieaugs par 3,2 centiem gadā, savukārt benzīna cena – par 2,7 centiem litrā. Autogāzes cena šajos gados palielināsies par 1,9 centiem litrā ik gadu. Šie pieaugumi būtiski ietekmēs arī komerctransporta izmaksas – tiek lēsts, ka vidēji tās pieaugs par 64 centiem uz 100 kilometriem, ja degvielas patēriņš ir 20 litru uz 100 kilometriem.
Kopš akcīzes nodokļa paaugstināšanas degvielas cenas Baltijas valstīs ir pieaugušas, un Rīgā tās joprojām ir vienas no augstākajām.
No 2027. gada akcīzes nodokļa pieaugums paredzēts arī alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem. Piemēram, cigarešu paciņas cena pieaugs par 46 centiem, vīna pudeles cena – par sešiem centiem, bet 0,5 litru alus pudeles cena – par diviem centiem. Šīs izmaiņas veicinās valsts budžeta ieņēmumu palielinājumu – 2025. gadā plānots papildus iekasēt 42,87 miljonus eiro.
Lai gan cenu kāpums notiks pakāpeniski, tā ietekme uz iedzīvotāju maciņiem un transporta nozari būs neizbēgama, īpaši ņemot vērā arī citus gaidāmos nodokļu palielinājumus.