Tūristu pūļi gleznainajās Briges ielās pārbauda vietējo iedzīvotāju pacietību
Mazās Briges vecpilsētu, ko dažkārt dēvē par "Ziemeļvenēciju", ik gadu apmeklē miljoniem tūristu. Tomēr vietējie iedzīvotāji, kas pandēmijas laikā baudījuši klusumu un mieru, par to nemaz nav priecīgi.
Apmākušās novembra rītā, kad Beļģijā temperatūra knapi sasniedz dažu grādu atzīmi, no Briges dzelzceļa stacijas uz vecpilsētas pusi stiepjas blīva cilvēku rinda. Lielākā daļa aptaustīja telefonu ekrānus, meklējot labāko maršrutu, kādam rokās bija papīra kartes.
Lai gan parasti šajā laikā tūristu nav tik daudz (autors bija Brigē decembra sākumā) - Ziemassvētku tirdziņi vēl nav atklāti - vēsturiskajā centrā, kas iespiests starp kanāliem vairāku kvadrātkilometru garumā, ir sarežģīti paiet, kādu neaizskarot. Kafejnīcā atrast brīvu galdiņu ir bezcerīga iecere, bet krastmalas, kas apjož ūdensceļus, ir pilnas ar cilvēkiem, kas ēd frī kartupeļus un vafeles. Vietējos var pazīt pēc tā, kā viņi nikni šķindina velosipēda zvanus, izbūvējot sev ceļu cauri pūlim.
Vietējā iedzīvotāja pusmūža sieviete Anemi izripina velosipēdu no mājas. "Tas ir ļoti sāpīgs, ļoti, ļoti sāpīgs [jautājums]. Mums patīk cilvēki, mums patīk dalīties šajā vietā. Bet reizēm nav nekādas cieņas, tas nemaz nav iepriecinoši," piesardzīgi nosaka Anemi. "Tas ienes naudu, bet dzīvot šeit nav pārāk patīkami."
Briges mērs Dirks De Fo atzīst, ka vietējo iedzīvotāju vidū dzirdamas sūdzības par tūristu pūļiem, tomēr sarunā ar "Postimees" viņš izvairās no asiem izteikumiem, ko atļāvies pagātnē. Piemēram, pēc stāšanās amatā 2019. gadā viņš telekanālam VRT paziņoja, ka tūristu plūsma ir stingrāk jākontrolē, lai Brige nepārvērstos par "īstu Disnejlendu".
"Mums nav tādas situācijas kā Barselonā vai Venēcijā, kur iedzīvotāji protestē pret tūrismu," viņš saka. "Tāpēc mēs cenšamies to novērst."
Tūristu pūļi piepilda laukumus
Pagājušajā gadā Briges vecpilsēta, kurā dzīvo tikai aptuveni 20 000 cilvēku, uzņēma vairāk nekā astoņus miljonus viesu, no kuriem lielākā daļa ieradās tikai uz dažām stundām.
Lai gan šogad vairāki ārvalstu izdevumi rakstījuši par to, ka tūrisma nomocītā Brige aktīvi ievieš jaunus ierobežojumus, tūrisma pārvaldes "Visit Bruges" preses sekretāre Anna Plovjē uzsver, ka visi spēkā esošie ierobežojumi tika ieviesti jau pirms kāda laika.
Jaunu viesnīcu celtniecība vecpilsētā ir aizliegta kopš 1996. gada - atļauta tikai esošo ēku paplašināšana. Kopš 2002. gada vēsturiskajā centrā ir spēkā ierobežojums izīrēt viesu apartamentus, bet pēdējos četros gados līdzīgi noteikumi ir izplatījušies arī uz citiem pilsētas rajoniem, izņemot piekrastes Zebrugi, kur ir daudz dzīvokļu un atpūtas namu.
"Mēs rūpīgi sekojam līdzi tam, kā tūrisma uzplūdi ietekmē mājokļu tirgu Brigē, un jau labu laiku veicam pasākumus, lai aizsargātu mājokļu pieejamību un cenu stabilitāti," piebilst Plovjē.
Briges mērs Dirks De Fo norāda - ja iedzīvotājiem atļautu brīvi nodot savas mājas tūristiem, vēsturiskajā centrā tikpat kā nepaliktu pastāvīgo iedzīvotāju. "Pieprasījums pēc mājokļa īres atpūtai ir tik augsts, ka neviens nepiekristu māju izīrēt ar parasto likmi," viņš skaidro.
Tāpat, pēc mēra teiktā, jārisina problēma tūristu grupām, kas piepilda ielas, jo vietējos iedzīvotājus kaitina tieši masu ekskursijas, nevis individuālie ceļotāji.
"Tūristi dodas gida pavadībā pa pilsētas vēsturisko centru, gids apstājas, lai grupai kaut ko paskaidrotu, pievērstu uzmanību skaistajam skatam vai piedāvātu uzņemt foto. Tajā brīdī šaurās Briges ielas izrādās pieblīvētas. Pilsētas iedzīvotāji sūdzas: kāpēc viņi bloķē mūsu ceļus, vēlos ar velosipēdu izbraukt pa šo mazo ielu vai vienkārši iziet cauri laukumam. Tieši tāpēc viņi saka, ka tūrisms traucē normālai dzīvei. Un tas tiešām rada problēmu," uzskata mērs Dirks De Fo.
Daži pasākumi problēmas risināšanai jau ir veikti. Pirms dažiem gadiem tika ierobežots kruīza kuģu skaits, kas var piestāt Zebruges ostā - ne vairāk kā divi dienā. Lai mazinātu troksni ielās, vairāk nekā 25 cilvēku lielajām ekskursiju grupām ir pienākums izmantot mikrofonus un austiņas.
Tūrisma attīstības stratēģija 2025. –2030. gadam ir sagatavošanas stadijā. Pēc De FAU teiktā, plānots sapulcināt neapmierinātos iedzīvotājus un pārrunāt viņu problēmas ar gidu asociāciju pārstāvjiem un viesnīcu pārvaldniekiem. Mērs rosina apsvērt iespēju samazināt maksimālo tūristu grupu apmēru no pašreizējiem 50 cilvēkiem, piemēram, līdz 25. Tāpat viņš personīgi aicināja gidus veikt ilgākus paskaidrojumus lielās platībās, lai izvairītos no cilvēku pulcēšanās šaurās ieliņās.
Kopumā Brige tiecas, lai tūristi pilsētā paliktu ilgāk par vienu dienu. Ar šādu mērķi pirms pāris gadiem tika atklāts jauns konferenču centrs, kā arī notiek izstāžu zāles celtniecība. Pēc mēra Dirka De Fo teiktā, varas iestādes cenšas pārliecināt cilvēkus iziet ārpus mazās Briges vecpilsētas un apmeklēt citas apdzīvotas vietas tuvumā.
Piesaista viesus no visas pasaules
Daļēji mērs sūdzības par tūristiem uzskata par pārspīlētām, jo galvenie pūļi pulcējas tikai ap galvenajiem apskates objektiem vecpilsētā.
"Taču ir vērts atkāpties 500 metrus no šīm vietām, un tur valda klusums. To pamana gan Briges iedzīvotāji, gan tūristi," saka De Fo. Viņaprāt, iespaidu par pārapdzīvotību pastiprina tas, ka pandēmijas laikā tūristu skaits strauji samazinājies - no astoņiem miljoniem gadā līdz 3,5 miljoniem. Iedzīvotāji ir pieraduši pie jaunas realitātes. "Pirms pandēmijas Brigē iedzīvotāji lepni runāja par savu pilsētu, viņiem patika tūristi, jo viņiem taču ir svarīga loma ekonomikā. Lai brauc. Bet tad parādījās Koronavīruss, un divu gadu laikā tūristu bija mazāk. Pēc pandēmijas viņi ātri atgriezās, un mēs atkal sasniedzām dokoveida līmeni. Un tagad saka, ka to ir par daudz. Tā ir dīvaina situācija," saka mērs.
Francūziete Sandrīne un brits Džeimss, kas nedēļas nogalē Brigē bija ieradušies no Luksemburgas, uzskata, ka, neskatoties uz lielo cilvēku skaitu, situācija pilsētā nemaz nav tik slikta.
"Iemesls, kāpēc te ir tik daudz cilvēku, ir šo vietu skaistums. Nevar dabūt visu uzreiz. Skaistums piesaista cilvēkus. Tūristi nebrauc uz nesmukām pilsētām," saka Sandrīne.
Pāris, kas jau viesojies Brigē, pārsteidz, ka, lai apmeklētu UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļauto pilsētu, daži cilvēki ir gatavi ierasties no otra pasaules gala. Iepriekšējā dienā viņi vakariņoja kopā ar tūristiem no ASV. "Vakar pie vakariņu galda dzirdējām, ka viņi atlidojuši no Minesotas, un viena no vietām, ko viņi ļoti vēlējās redzēt, bija Brige. Kopā ar viņiem bija cilvēki no Venecuēlas. Tādos brīžos domā: "wow! ", stāsta Džeimss.
Viņi abi uzskata, ka tūrisma nodokļa ieviešana līdzīgi kā Venēcijā, kuru pāris nesen apmeklēja, varētu būt saprātīgs risinājums situācijas kontrolei.
"Vai es maksātu 10 eiro dienā par Briges apmeklējumu? Jā. Daži cilvēki teiks "nē", un tajā ir doma," spriež Džeimss. Savukārt draudzenes no Parīzes - Adele, Valentīna un Luīze - neuzskata, ka ceļojumu nodokļu ieviešana ir laba ideja.
"Tas ir saprotams, bet, ja mēs nevarēsim ieraudzīt citas pilsētas, izņemot savu, tam nav jēgas. Pasaule ir tik liela," saka Valentīna.
Meitenes norāda, ka, neskatoties uz lielo cilvēku skaitu Brigē, šeit vienmēr var atrast klusus stūrīšus. Turklāt, dzīvojot Parīzē, viņi ir pieraduši pie tūristu pūļiem. "Mēs pie tā esam pieraduši, tāpēc mūs tas īpaši neuztrauc," piebilst Valentīna.