Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu plāni 2025. gadam: katrs trešais plāno attīstību
foto: Shutterstock
Trešdaļa jeb 37% Latvijas mazo un vidējo (MVU) uzņēmumu 2025. gadā plāno attīstīt savu darbību.

Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu plāni 2025. gadam: katrs trešais plāno attīstību

Biznesa nodaļa

Jauns.lv

Trešdaļa jeb 37% Latvijas mazo un vidējo (MVU) uzņēmumu 2025. gadā plāno attīstīt savu darbību, liecina "Luminor" bankas veiktais pētījums.

Uzņēmumi, kas neplāno attīstību, apgalvo, ka paplašināšanos kavē pieaugošās izmaksas un augstā inflācija, ģeopolitiskā situācija un papildu ieguldījumu trūkums. Šogad veiktajā mazo un vidējo uzņēmumu aptaujā tika secināts, ka arī Lietuvas uzņēmumi ir tikpat motivēti paplašināties –  kaimiņvalstī to plāno 37%. Tikmēr Igaunijā situācija ir atšķirīga – paplašināšanos plāno vien 22% mazo un vidējo uzņēmumu. 

“Ekonomikas attīstība ir ievirzījusies pozitīvākā gultnē un prognozes arī ir optimistiskas – reālās iedzīvotāju algas aug, kas pamazām veicina arī pirktspējas pieaugumu. Iespējams, ir uzņēmēji, kas joprojām  gaida stabilāku ekonomisko situāciju, tomēr novērojam, ka kopumā noskaņojumu veicina arī Eiropas Centrālās bankas procentu likmju samazināšana. Lai gan Latvijā šī gada 3. ceturksnī IKP gada griezumā samazinājās par 1,6%, prognozes liecina, ka tuvākajā laikā tas pieaugs, tādējādi veidojas priekšnosacījumi tam, lai pavisam drīz mūsu valsts ekonomika attīstītos. Arī sarežģītie apstākļi eksporta tirgos nevar turpināties mūžīgi. Tāpēc pat tad, ja ir uzņēmumi, kam šobrīd ir sarežģītāki apstākļi un attīstība šobrīd nav prioritāte, ir pamats lūkoties nākotnē ar pozitīvu skatu,” norāda Mareks Gurauskas, "Luminor" Mazo un vidējo uzņēmumu apkalpošanas vadītājs.

Latvijas uzņēmēji, kas plāno attīstīt sava uzņēmuma darbību, nākamgad galvenokārt koncentrēsies uz jaunu preču un pakalpojumu radīšanu – to atzīst 57% uzņēmumu pārstāvju, tāpat nozīmīga būs pārdošanas apjoma palielināšana, ko uzsver puse jeb 51%. Tikmēr kaimiņvalstīs galvenais fokuss būs tieši pārdošanas apjoma pieaugums – uz to koncentrēsies 66% Lietuvas un 63% Igaunijas paplašināties plānojošie uzņēmēji.

Latvieši viskūtrāk Baltijā izmanto finansējumu attīstībai

Salīdzinājumā ar kaimiņiem, Latvijā mazāk uzņēmēju plāno piesaistīt banku finansējumu – tikai 17%. Lietuvas un Igaunijas uzņēmēji banku aizdevumus plāno izmantot biežāk – attiecīgi 29% Lietuvā un 24% Igaunijā. “Pareiza investīciju vide un māka investēt segmentos, kas rada augstu pievienoto vērtību veicinātu interesi par finansējuma piesaisti. Latvijas uzņēmēji pagaidām ir piesardzīgi un kūtrāk izmanto finansējumu sava biznesa attīstībai – tas atspoguļojas arī datos, kas uzrāda ne tikai krietni zemāku kopējo izsniegto aizdevumu apjomu uzņēmumiem (pēc Eiropas Centrālās bankas datiem Lietuvā 12 miljardi eiro, Igaunijā 11 miljardi eiro, Latvijā 6 miljardi eiro, 2024. gada oktobrī ), bet arī zemāku kreditēšanas pieauguma tempu nekā kaimiņiem. Tomēr jāizceļ, ka maziem un vidējiem uzņēmumiem ir pieejami dažādi izdevīgi risinājumi biznesa paplašināšanās nolūkiem, piemēram, var izmantot Eiropas Investīciju bankas piedāvātos aizdevumus ar labvēlīgākiem nosacījumiem – iespējas ir plašas, atliek to klāstā izvēlēties sev atbilstošāko,” uzsver Mareks Gurauskas. 

Tie uzņēmēji, kas neplāno attīstību nākamā gada laikā, norāda, ka galvenie iemesli ir augstā inflācija un izmaksu līmenis. Īpaši par to bažas ir izteikuši Igaunijas uzņēmumi – 61% aptaujāto, kamēr Latvijā tie ir 36% respondentu. Citi attīstību kavējoši faktori Latvijas uzņēmumiem ir ģeopolitiskās situācijas ietekme (23%) un papildu ieguldījumu trūkums (22%).

"Luminor" bankas aptauja veikta 2024. gada novembrī sadarbībā ar pētījumu aģentūru Norstat, kopumā aptaujājot 750 mazos un vidējos uzņēmumus Baltijā, kuros darbinieku skaits nepārsniedz 249 cilvēkus.