Transporta un sakaru institūts turpina attīstīties starptautiskajā mērogā
foto: Publicitātes foto / TSI arhīvs

Transporta un sakaru institūts turpina attīstīties starptautiskajā mērogā

Marina Matafonova

Reklāmas projekts

Kā privātai augstskolai izdodas būt pamanāmai starptautiskajā zinātnes un biznesa vidē, gatavot savus studentus darbam jebkura izmēra projektos, jebkurā pasaules malā? Transporta un sakaru institūta (TSI) komanda katru dienu strādā pie tā, lai saglabātu un vairotu starptautiskus sakarus gan pasniedzēju, gan studentu līmenī. Stāstam, kādas iespējas tas paver visiem.

TSI ir viena no vadošajām Latvijas privātajām augstskolām, kas tiecas kļūt par vadošo privāto tehnisko augstskolu Baltijas jūras reģionā. Augstskolas komandas centienus šajā sakarā apliecina TSI iekļaušana dažādos starptautiskos reitingos. Tā, šogad TSI kļuva par vienīgo privāto augstskolu Latvijā, kas iekļauta reitingos “Times Higher Education Impact Rankings 2024” un “QS World University Rankings 2025”. Tostarp otrajā no nosauktiem reitingiem TSI ievērojami uzlaboja starptautisko studentu daudzveidības (International Student Diversity) kritēriju.

Augstskola, kas ir daļa no globālās pasaules

"Mūsu mērķis, kas jau daļēji īstenots, ir izveidot patiesi starptautisku augstskolu, kur notiek iekšējā internacionalizācija. Mēs cenšamies piesaistīt studentus ne tikai no Latvijas, bet arī no ļoti dažādām pasaules valstīm. Piemēram, jau četrus gadus pēc kārtas pie mums ierodas liela studentu grupa no Francijas, un viņi mācās kopā ar mūsu studentiem," stāsta TSI valdes priekšsēdētāja, profesore Irina Jackiva, "Pie mums uz vienu vai diviem semestriem studēt ierodas studenti no Kazahstānas. Mums ir laba sadarbība ar Turciju, Tunisiju un citām valstīm. Mēs nekoncentrējamies uz kādu vienu reģionu, jo pasaule ir kļuvusi tik globāla. Ko tas dod mūsu studentiem? Viņi iepazīstas ar cilvēkiem no ļoti dažādām valstīm un kultūrām, mācās cienīt citu īpatnības, atrast kopīgu valodu ar ārzemniekiem, veidot kopīgus projektus. Tas ir milzīgs pluss viņu karjeras attīstībai nākotnē."

foto: Publicitātes foto / TSI arhīvs
2024. gada bakalaura un maģistra programmu studenti no Francijas augstskolām EPITA, ESEO un ISEP.
2024. gada bakalaura un maģistra programmu studenti no Francijas augstskolām EPITA, ESEO un ISEP.

Par to, cik TSI ir integrēts starptautiskajā vidē, liecina fakts, ka augstskolā 70% studiju notiek angļu valodā. Studēt šajā starptautiskās zinātnes un uzņēmējdarbības valodā izvēlas ne tikai ārvalstu, bet arī pašmāju studenti, kas redz savu nākotni lielajos starptautiskajos uzņēmumos un projektos. Šobrīd TSI studē cilvēki no vairāk kā 43 ārvalstīm. Tie nāk gan no kaimiņvalstīm Lietuvas un Igaunijas, gan no citām Eiropas valstīm, piemēram Itālijas, Grieķijas, Rumānijas, Ungārijas un Ukrainas, gan no tālākajām zemēm - Gruzijas, Turcijas, Indijas, Šrilankas, Meksikas un daudzām citām.

Pasniedzēji no dažādām valstīm

Protams, plašas starptautiskās sadarbības piemēru rāda arī TSI pasniedzēji. Tie profesori un lektori, kas nāk no Latvijas, ļoti aktīvi piedalās starptautiskajos projektos. Viņi sadarbojas ar kolēģiem no tādām prestižām augstskolām kā Fraunhofera institūts (Vācija), Gustava Eifela universitāte (Francija), Tesālijas universitāte (Grieķija), kā arī Delftas Tehniskā universitāte, kas ir vecākā un lielākā tehniskā augstskola Nīderlandē. Kolēģi no šīm augstskolām lasa vieslekcijas TSI studentiem, kā arī TSI pasniedzeji dodas ar vieslekcijām uz partneru augstskolām.

Tāpat augstskola labprāt piesaista sadarbībai ārvalstu pasniedzējus uz ilgāku laiku. "Mūsu Inženierzinātņu fakultātes dekāns ir no Meksikas. Mums ir asociētais profesors no Nigērijas, kurš ir aizstāvējis disertāciju Indonēzijā. Mums ir pasniedzēji no Irānas, Ēģiptes, Grieķijas un Japānas. Lekcijas TSI lasa arī mūsu doktorants - absolvents, kurš tagad strādā arī slavenajā Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtā (MIT), ASV," stāsta profesore Jackiva.

Gan TSI studenti, gan pasniedzēji aktīvi piedalās ERASMUS+ apmaiņas programmā. Viņi ar prieku izmanto iespēju piedalīties arī īsās ārvalstu vizītēs uz 1–2 nedēļām, ne tikai uz veselu semestri. Tāpat šīs programmas ietvaros TSI apmeklē daudzi ārvalstu augstskolu pārstāvji.

foto: Publicitātes foto / TSI arhīvs
2024. gada TSI organizētās mobilitātes pasākums "International Week" pulcēja dalībniekus no vairāk nekā 10 universitātēm visā pasaulē.
2024. gada TSI organizētās mobilitātes pasākums "International Week" pulcēja dalībniekus no vairāk nekā 10 universitātēm visā pasaulē.

TSI - vienīgais UWE Bristol partneris Eiropā

No visām ārvalstu augstskolām visciešākā sadarbība TSI notiek ar vienu no Lielbritānijas vadošajām universitātēm - Rietumanglijas Universitāti Bristolē (UWE Bristol). Augstskolas noslēdza stratēģiskās sadarbības līgumu 2020. gadā, TSI kļūstot par vienīgo UWE Bristol partneri Eiropā. Uz šo brīdi tiek piedāvātas trīs dubultā diploma programmas, un pirmie absolventi jau ir saņēmuši gan Latvijas, gan Lielbritānijas augstākās izglītības diplomus.

“Tas ir mūsu piedāvājums Latvijas sabiedrībai, kā saglabāt savus jaunos cilvēkus šeit. Nav noslēpums, cik daudz jauniešu aizbrauc studēt uz ārvalstīm, un paliek tur uz mūžu. Mēs sakām: palieciet šeit! Mēs esam atveduši Angliju, britu kvalitātes izglītību, pie jums uz Latviju,” saka TSI rektors Juris Kanels.

Gan studentiem, gan viņu ģimenēm tā ir lieliska iespēja, jo cilvēkam 18-19 gadu vecumā nav uzreiz jābrauc ļoti tālu, lai studētu. Turklāt, gan studiju maksa, gan dzīvošanas maksa Latvijā ir ievērojami zemāka salīdzinot ar Lielbritāniju.

“Dubultā diploma programmu izveidošana un uzturēšana ļoti daudz deva un iemācīja TSI,” skaidro Juris Kanels, “Sākumā mums bija jāizveido pilnīgi jaunas regulācijas studiju procesam, jo likumdošanas prasības un tradīcijas pie mums un Anglijā ļoti atšķiras. Tad bija visaptveroša pārbaude un validācija no UWE Bristol puses. Jāņem vērā arī, ka UWE Bristol ir pilnīgi citādāka novērtēšanas sistēma. Līdz ar to mēs visus eksāmenu, nobeiguma darbu rezultātus sūtam uz Angliju, un viņi tur tiek atsevišķi vērtēti. Tas prasa nemitīgu darbu katru dienu ar mūsu pasniedzējiem, ar studentiem, ar mūsu partneriem”.

Latvijas izstāde "Starptautiskās izglītības dienas" ("Days of International Education") jau vairākus gadus iekļauj TSI un UWE Bristol dubultā diploma programmas savā piedāvājumā. Ņemot vērā, ka TSI ar šīm programmām ir vienīgā Latvijas augstskola, kas tiek aicināta uz šo izstādi, var secināt, ka programmu kvalitāte tika augstu novērtēta mūsu sabiedrībā.

TSI komandai vienmēr bija pārliecība, ka tikai kvalitatīvā starptautiskā sadarbība ļauj augstskolai sekot aktuālākajām tendencēm zinātnē un izglītībā, kā arī piedalīties kopā ar ārvalstu kolēģiem šo tendenču definēšanā. Profesore Irina Jackiva pasvītro: “Mēs sadarbojamies ar lielāko universitāšu pārstāvjiem. Piemēram, ar itāļu, vācu un grieķu augstskolām, kur inženierzinātņu izglītība ir ļoti augstā līmenī. Studenti, iepazīstoties ar starptautiskajiem projektiem, kuros piedalās viņu pasniedzēji, saprot, ka viņus māca patiesi kompetenti cilvēki. Ne velti 75% TSI mācībspēku ir zinātniskais doktora grāds. Tāpat jaunieši apzinās savas iespējas – ka pēc TSI absolvēšanas viņi var turpināt savu karjeru jebkur pasaulē.”

Nemītīgs starptautiskais darbs zinātniskajā, akadēmiskajā, kā arī biznesa jomā ļauj TSI sniegt saviem studentiem patiešām plašas un aktuālās zināšanas un iemaņas, kas kalpo par pamatu spožām karjerām.

foto: Publicitātes foto / TSI arhīvs
2024. gada pirmie absolventi TSI un UWE Bristol dubultā diploma programmām.
2024. gada pirmie absolventi TSI un UWE Bristol dubultā diploma programmām.