Valsts budžeta izskatīšanā paredzamas minimālas korekcijas, norāda Reirs
Nākamā gada valsts budžeta plānā iespējamas vairs tikai nelielas un nenozīmīgas izmaiņas, intervijā Latvijas Radio sacīja Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs (JV).
Viņš atzīmēja, ka budžeta izskatīšanas gaitā pirms pirmā lasījuma jau ir uzklausītas neatkarīgās institūcijas par to pieprasījumiem, bet turpmākais process notiks ciešā sadarbībā ar valdību. "Mēs lūgsim noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu līdz nedēļas beigām un tad valdība vērtēs šos priekšlikumus, un tad komisija vērtēs priekšlikumus un arī valdības atzinumus," budžeta izskatīšanas turpmāko procesu ieskicēja Reirs.
Deputāts uzsvēra, ka valdībā un Saeimā ir viena koalīcija, un līdz ar to darbs valdībā un Saeimā ir cieši saskaņots, tomēr arī opozīcijai ir sava loma - kritizēt un meklēt kļūdas.
Jautāts, vai opozīcijai vispār ir jēga censties iesniegt kādus savus priekšlikumus, zinot, ka tie parasti netiek atbalstīti, politiķis atbildēja, ka vienmēr ir jāņem vērā ne tikai izdevumu, bet arī ieņēmumu sadaļa. Viņš atzina, ka opozīcijas pieteikto tēriņu mērķi reizēm ir labi, taču nereti tie var būt sasniedzami, tikai atņemot naudu kaut kam citam ļoti svarīgam un prioritāram.
Kā ziņots, Saeima šodien konceptuāli skatīs 2025.gada valsts budžeta projektu un tā saistošos likumprojektus.
Iecerēts, ka budžetu otrajā, galīgajā, lasījumā Saeima sāks skatīt 4.decembrī.
Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija pagājušajā nedēļā pirmajā lasījumā atbalstīja likumprojektu "Par valsts budžetu 2025.gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027.gadam".
Valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi nākamajā gadā plānoti 15,081 miljarda eiro apmērā, savukārt izdevumi - 17,093 miljardu eiro apmērā.
Salīdzinot ar 2024.gada budžetu, 2025.gadā plānotie valsts budžeta ieņēmumi paredzēti par 583,2 miljoniem eiro lielāki. Savukārt valsts budžeta izdevumi 2025.gadā paredzēti par 876,5 miljoniem eiro lielāki nekā 2024.gada valsts budžeta likumā. Pamatbudžetā plānotie ieņēmumi veido 10,2 miljardus, bet izdevumi 12,7 miljardus eiro. Savukārt speciālajā budžetā ieņēmumi plānoti 5,2 miljardu eiro, bet izdevumi 4,7 miljardu eiro apmērā.
Par galveno valsts prioritāti noteikta valsts iekšējā un ārējā drošība.
Nākamā gada vispārējās valdības budžeta deficīts plānots 1,3 miljardu eiro jeb 2,9% apmērā no iekšzemes kopprodukta.