Banku analītiķi trešajā ceturksnī prognozē Latvijas IKP pieaugumu par 1%
Banku analītiķi šogad trešajā ceturksnī Latvijā sagaida iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugumu par 1% salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu, prognozēja banku analītiķi.
Tostarp "Swedbank" galvenā ekonomiste Latvijā Līva Zorgenfreija norādīja, ka Latvijas IKP šogad trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni varētu būt pieaudzis par 0,5%, kamēr salīdzinājumā ar 2023.gada trešo ceturksni varētu būt bijis pieaugums par 1%, piepalīdzot arī faktam, ka šogad darbdienu trešajā ceturksnī bija vairāk nekā pērn.
Viņa norādīja, ka enerģētikā pievienotā vērtība 2024. gada trešajā ceturksnī visdrīzāk ir būtiski augusi, jo elektroenerģijas ražošana palielinājās gan koģenerācijā, gan hidroelektrostacijās, gan - īpaši strauji - arī saules elektrostacijās. Nedaudz straujāk kā šā gada iepriekšējos ceturkšņos ir audzis arī pasažieru skaits lidostā, kā arī mazumtirdzniecība varētu būt uzrādījusi nelielu kāpumu. Savukārt apstrādes rūpniecībā pieaugums vēl visdrīzāk netika reģistrēts, tomēr iepriekš vērotais kritums varētu būt krietni mazinājies.
Arī "SEB bankas" makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis aģentūrai LETA prognozēja, ka 2024.gada trešajā ceturksnī Latvijas IKP salīdzinājumā ar pagājušā gada trešo ceturksni varētu būt pieaudzis par 1%.
"Iepriekšējo datu revīzija ir nedaudz pamainījusi skatu uz to, kas ekonomikā ir noticis, tostarp arī gada pirmajā pusē. Tādēļ var būt, ka trešā ceturkšņa datos parādās kāds negaidīts pārsteigums," sacīja Gašpuitis.
Vienlaikus viņš minēja, ka šogad trešajā ceturksnī būtu jāuzrādās nedaudz aktīvākam iekšējam patēriņam, bet preču eksportā un apstrādes rūpniecībā lejupslīde turpinājās. "Lielais jautājums ir, cik aktīva šajos mēnešos bijusi būvniecība," piebilda Gašpuitis.
Centrālā statistikas pārvalde 2024.gada trešā ceturkšņa Latvijas IKP ātrā novērtējuma datus paziņos otrdien. Latvijas IKP šogad otrajā ceturksnī, pēc sezonāli un kalendāri nekoriģētajiem datiem, samazinājās par 0,5% salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu, savukārt pirmajā ceturksnī bija pieaugums par 0,8%.