Biznesa skolas "Turība" profesore: "Mēs ripināmies nabadzības bedrē. Tās vairs nav tikai sajūtas, bet arī statistika"
foto: Ieva Leiniša/LETA
Zane Driņķe.
Bizness un ekonomika
2024. gada 27. augustā, 05:24

Biznesa skolas "Turība" profesore: "Mēs ripināmies nabadzības bedrē. Tās vairs nav tikai sajūtas, bet arī statistika"

Biznesa nodaļa

Jauns.lv

Latvijā turpina apspriest ar nodokļiem saistīto neziņu un nākotni, kas pagaidām iezīmējas ne pārāk košās krāsās.

"Paņem no tiem, kam ir, un paņem arvien vairāk, un tādā veidā mēs tiešām ripināmies bedrē. Šajā gadījumā mēs viennozīmīgi virzāmies nabadzības virzienā, un tās vairs nav tikai sajūtas, bet arī statistika," tā Zane Driņķe, biznesa skolas "Turība" rektore un profesore, kā arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras padomes locekle, apspriežot iespējamās izmaiņas nodokļu politikā TV24 raidījumā "Preses klubs".

"Ir ārkārtīgi svarīgi saprast, ka Latvijā nozīmīgu biznesa daļu veido mazie un vidējie uzņēmumi. Ja man nav līdzekļu, lai maksātu mikrouzņēmumam, tad man nav, ar ko maksāt. Skaidrs, ka nevaru uzturēt savu biznesu. Ja uzņēmējs nevar maksāt, tad arī biznesa nebūs, un tas jau ir risks," skaidroja Driņķe.

To, ka nodokļu palielināšana šobrīd būtu kļūda, iepriekš intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) prezidents Andris Bite. "Skaidrs, ka celt nodokļus šobrīd būtu kļūda, jo ekonomika no tā neaugs ne straujāk, ne arī labāk," teica LDDK prezidents. Viņš atzīmēja, ka valstij būtu jāsper drosmīgāki soļi, proti, darbaspēka nodokļu ziņā, kā arī mazā biznesa regulējumā nodokļi ir jāsamazina līdz līmenim, kas ir konkurētspējīgs ar kaimiņvalstīm.

Vienlaikus Bite arī norādīja, ka, samazinot attiecīgos nodokļus līdz konkurētspējīgam līmenim, īstermiņā valsts budžetā būs mazāki ieņēmumi, taču valdībai tiek piedāvāti arī kompensējošie pasākumi, kādi būtu jāievieš, lai varētu šo īstermiņa ienākumu samazinājumu kompensēt.

"Tabulās veidosies mīnusi, bet dzīvē viss bieži vien notiek citādāk," sacīja Bite, vienlaikus paužot pārliecību, ka ilgtermiņā šāds lēmums viennozīmīgi dos pozitīvu rezultātu, jo daļa biznesa, kas šobrīd ir pelēkajā ekonomikā, sāks maksāt nodokļus. Bite arī norādīja, ka Latvijā gadu desmitus praktiski nekas nav darīts, lai ekonomika augtu straujāk un tā būtu lielāka.

LDDK ir nacionāla līmeņa darba devēju pārstāvis un sociālekonomisko sarunu partneris Ministru kabinetam. LDDK misija ir veidot Latvijas uzņēmējdarbību atbalstošu vidi, veicinot uzņēmēju konkurētspēju un pārstāvot darba devējus sociālā dialoga ietvaros nacionālā, Eiropas Savienības un starptautiskā līmenī.