Igaunijā novērots sviesta deficīts. Vai tas draud arī Latvijai?
foto: Ieva Lūka/LETA
Sviesta taisīšana.
Bizness un ekonomika

Igaunijā novērots sviesta deficīts. Vai tas draud arī Latvijai?

Biznesa nodaļa

Jauns.lv

Pēdējā laikā Igaunijā tirgotāji un pircēji sūdzas par sviesta trūkumu. Ja esi aizkavējies darbā, riskē veikalos sastapt tukšus plauktus, ziņo Igaunijas sociālajos tīklos. Kāpēc kaut kas tāds notiek, un vai līdzīga situācija draud arī Latvijai?

Uz šiem jautājumiem intervijā Latvijas Radio 4 raidījumam "Doma laukums" atbildēja Latvijas piena pārstrādātāju savienības vadītājs Jānis Šolks. Eļļas deficītā mūsu ziemeļu kaimiņi vaino pārāk karsto laiku, kas novedis pie zemniekiem iepērkamā piena treknuma samazināšanās. Tā tas ir, bet, pēc Jāņa Šolka domām, tas ir tikai viens no skaidrojumiem. Cits ir fakts, ka pēdējā laikā piena ražotāji dzinušies pēc daudzuma, taču nepietiekamu uzmanību veltījuši produkcijas kvalitātei, raksta portāls "Rus.lsm.lv".

Piena treknuma samazināšanās ir pēdējo piecu gadu tendence, kas manāma ne tikai Igaunijā. Līdzīga situācija ir arī Latvijā, lai gan pie mums tā pagaidām nav tik pamanāma. Latvijā piena treknuma kritums bija tikai viena desmitā daļa procentu - no 4 līdz 3,9. "Mums situācija nav kritiska, un tas ļauj cerēt, ka sviesta visiem pietiks un tās cenas nepieaugs," apliecināja speciālists.

Jāņem vērā fakts, ka aptuveni puse no visa Latvijā pārdotā piena un trešā daļa citu piena produktu ir ievesti. Tā ka cenu diktē nevis Latvijas ražotāji, bet kopējā situācija Eiropas tirgū. Pēc Jāņa Šolka teiktā, prognozēt cenu svārstības ir diezgan sarežģīti — to ietekmē daudzi faktori, arī laika un ģeopolitiskie apstākļi. Taču kopumā, pēc viņa teiktā, pagaidām nekas neliecina par piena produkcijas cenu kāpumu. Speciālists uzsvēra, ka piena iepirkuma cenas Latvijā nav augstas - tās stabili turas 40 centu par litru līmenī. Bet tās nav zemākās cenas Eiropā. Piemēram, Rumānijā tās ir vēl zemākas.