LPA: uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošana NVO ir nepārdomāta un negatīvi ietekmēs sektoru
Latvijas Pilsoniskā alianse (LPA) kategoriski iebilst pret Finanšu ministrijas ierosinātajiem grozījumiem Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, kas paredz to, ka no 2025. gada 1. janvāra biedrībām un nodibinājumiem bez sabiedriskā labuma organizācijas statusa būs jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN) par veikto saimniecisko darbību.
LPA norāda, ka UIN piemērošana vājinās nevalstisko organizāciju darbību Latvijā, jo nodokļa maksāšana organizācijām radīs papildus finansiālus un administratīvus šķēršļus to mērķu sasniegšanai, kā arī radīs nevienlīdzīgas iespējas salīdzinājumā ar komersantiem, kuriem ir paredzēta reinvestētās peļņas neaplikšana ar nodokli.
LPA vērš uzmanību, ka biedrību un nodibinājumu darbība būtiski atšķiras no uzņēmumu darbības. "Organizācijas veic saimniecisko darbību, lai sasniegtu savus mērķus, nodrošinātu ilgtspēju, neatkarību, izpildītu projektu līdzfinansējuma un priekšfinansējuma prasības. Uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošana saimnieciskajai darbībai radīs nopietnus finansiālus šķēršļus un kopumā apdraudēs organizētās pilsoniskās sabiedrības dzīvotspēju un spēju īstenot tādas aktivitātes, ko neīsteno biznesa sektors un publiskā pārvalde ierobežoto resursu dēļ. Šobrīd ir svarīgi, lai valsts respektētu organizāciju atšķirīgo darbības modeli un neveidotu papildu šķēršļus to darbībai. Savukārt organizācijas aicinām iesaistīties, būt aktīvām un paust viedokli par Finanšu ministrijas iecerētajiem UIN likuma grozījumiem, jo šīs izmaiņas nopietni ietekmēs daudzus no mums,” skaidro LPA direktore Kristīne Zonberga.
LPA ieskatā, Finanšu ministrijas piedāvātais modelis nostāda bezpeļnas organizācijas nevienlīdzīgā situācijā attiecībā pret komersantiem, kam nav pienākums maksāt UIN visos gadījumos – tikai, ja tiek izmaksātas dividendes. Taču biedrības un nodibinājumi pēc to filozofiskās jēgas visus savus ienākumus iegulda mērķa sasniegšanai un organizācijas attīstībai, kā arī, saskaņā ar Biedrību un nodibinājuma likuma normām, organizācijām ir tiesības veikt saimniecisko darbību, novirzot ieņēmumus statūtos noteikto mērķu sasniegšanai. Ja Finanšu ministrijai vai Valsts ieņēmumu dienestam ir zināmi gadījumi un veids kā “peļņa” tiek negodprātīgi sadalīta savā starpā, apejot nodokļu sistēmu un veicot izmaksas, kas nav saistītas ar organizāciju statūtos noteiktā mērķa sasniegšanu, ir jāveic atbilstošas rīcības, lai šos gadījumus izkaustu, nevis jāapdraud godprātīgu pilsoniskās sabiedrības organizāciju darbība kopumā.
Latvijas Pilsoniskā alianse aicina visas biedrības un nodibinājumus iesaistīties un sniegt savu viedokli par grozījumiem Tiesību aktu projektu publiskajā portālā (TAP) līdz 25. augustam.
Ar LPA sniegto viedokli var iepazīties šeit.
Par Latvijas Pilsonisko aliansi
Latvijas Pilsoniskā alianse ir neatkarīga jumta nevalstiskā organizācija pilsoniskās sabiedrības un demokrātijas stiprināšanas jomā, kuras misija ir pārstāvēt pilsoniskās sabiedrības, tai skaitā biedrību un nodibinājumu kopējās intereses, kas balstītas uz demokrātijas pamatbrīvībām un cilvēktiesībām. Latvijas Pilsoniskā alianse apvieno vairāk kā 140 biedrus, kas kopumā aptver aptuveni 70 000 privātpersonas.