Aptaujas rezultāti: Latvijā iedzīvotāji sagaida algu pieaugumu
foto: Shutterstock
Ilustratīvs attēls.
Bizness un ekonomika

Aptaujas rezultāti: Latvijā iedzīvotāji sagaida algu pieaugumu

Biznesa nodaļa

Jauns.lv/LETA

Latvijā 28% iedzīvotāju tuvākā gada laikā sagaida algas pieaugumu, pavēstīja bankas "Citadele" pārstāvji, atsaucoties uz bankas veiktās aptaujas datiem.

Vienlaikus Lietuvā līdzīgās domās ir 32%, bet Igaunijā - 23% iedzīvotāju. Pēc aptaujas datiem, visbiežāk Baltijas valstu iedzīvotāji tuvākā gada laikā prognozē algas pieaugumu 1-5% apmērā, tostarp algas pieaugumu 1-5% apmērā tuvākā gada laikā sagaida 12% iedzīvotāju Latvijā, 16% - Lietuvā un 13% - Igaunijā. Tikmēr algas kāpumu 6-10% apmērā Latvijā sagaida 9% respondentu, Lietuvā - 10%, bet Igaunijā - 6%.

Latvijā ir lielāks respondentu skaits, kuri uzskata, ka viņu alga pieaugs par vairāk nekā 10%. Šādi atbildējuši 7% Latvijā, 6% Lietuvā un 4% Igaunijā, liecina aptaujas dati. Algas kāpumu par vismaz 10% biežāk sagaida tie iedzīvotāji, kuri vēl nav sasnieguši 40 gadu vecumu, Rīgā un Pierīgā dzīvojošie, pakalpojumu un tirdzniecības sektora darbinieki, kā arī vadītāji. Vienlaikus dati liecina, ka vīrieši uz šādu algas pielikumu cer biežāk nekā sievietes - attiecīgi 10% un 5%.

Vienlaikus aptaujā secināts, ka aptuveni trešdaļa iedzīvotāju visās Baltijas valstīs uzskata, ka viņu alga turpmāko 12 mēnešu laikā nemainīsies. Šādā noskaņojumā ir 33% respondentu Latvijā, 30% Lietuvā un 34% Igaunijā. Tajā pašā laikā 6% Latvijā un Lietuvā, kā arī 8% Igaunijā prognozē darba algas samazināšanos. Šādi biežāk atbildējuši iedzīvotāji, kuru ikmēneša atalgojums ir robežās no 551 līdz 750 eiro.

"Vidējā darba alga Latvijā pēdējo divu gadu laikā ir augusi par aptuveni 10% gadā, un algas palielinās gandrīz visās tautsaimniecības nozarēs, it īpaši sabiedriskajā sektorā. Protams, inflācijas dēļ ir sarukusi pirktspēja un algas joprojām nav pilnībā noķērušas cenu kāpumu, tādēļ ienākumu kāpumu sajust ir grūtāk. Tieši inflācija varētu būt iemesls, kādēļ Igaunijas iedzīvotāji ir tik piesardzīgi, jo no Baltijas valstīm tieši Igaunijā ir bijis vislielākais cenu kāpums un straujākais pirktspējas kritums," atzīmē bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš.