Latvijā 27% iedzīvotāju turpmākā gada laikā sagaida, finansiālās situācijas pasliktināšanos, noskaidrots aptaujā
Latvijā 27% iedzīvotāju sagaida, ka viņu finansiālā situācija nākamo 12 mēnešu laikā pasliktināsies, informēja bankas "Citadele" pārstāvji, atsaucoties uz veiktā aptaujas datiem.
Vienlaikus 18% sagaida finansiālās situācijas uzlabošanos, bet 33% iedzīvotāju sagaida, ka viņu finansiālā situācija nākamo 12 mēnešu laikā saglabāsies nemainīga.
Vienlaikus Lietuvā nemainīgu finansiālo situāciju turpmākā gada laikā prognozē 39% respondentu, tās uzlabošanos sagaida 19%, bet pasliktināšanos - 16%. Savukārt Igaunijā stabilu finansiālo situāciju prognozē 22%, tās uzlabošanos - 14%, bet pasliktināšanos - 41%.
Lai arī algu pieaugumu trešdaļa Baltijas valstu iedzīvotāju tuvākajos 12 mēnešos nesagaida, daļa respondentu ir noskaņoti pozitīvi, piemēram, Latvijā 21% respondentu sagaida, ka viņu atalgojums varētu pieaugt līdz 10%. Par atalgojuma pieaugumu pozitīvāk ir noskaņoti iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 39 gadiem.
Bankā arī norāda, lai gan inflācija pēdējā gada laikā faktiski ir apstājusies, ceturtā daļa Baltijas iedzīvotāju ikdienā tās samazinājumu neizjūt un viņu pirktspēja saglabājusies nemainīga, secināts aptaujā. Latvijā 4% respondentu norādījuši, ka viņu pirktspēja ir uzlabojusies un viņi var nopirkt vairāk. Savukārt 39% respondentu Latvijā atzīmējuši, ka viņu pirktspēja tieši otrādi - ir pasliktinājusies un viņi var nopirkt mazāk, tikmēr Igaunijā uz pirktspējas pasliktināšanos norādījuši 53% respondentu.
Runājot par kredītu procentu likmju pieaugumu, Latvijā 53% respondentu, Lietuvā 52% respondentu un Igaunijā 47% respondentu norādījuši, ka viņiem nav kredītu, līdz ar to tas nekādi nav ietekmējis viņu budžetu. Tikmēr 16% Latvijā norādījuši, ka pērn pieaugošie kredītmaksājumi ir likuši pārskatīt un samazināt ikdienas izdevumus, kamēr Lietuvā šādi atbildējuši 19%, bet Igaunijā 28% respondentu. Savukārt procentu likmju pieaugums licis iepauzēt nekustamā īpašuma iegādi 8% respondentu Latvijā un 9% Lietuvā un Igaunijā.
Vienlaikus tuvāko 12 mēnešu laikā Baltijas valstu iedzīvotāji plāno veikt arī nozīmīgākus pirkumus, piemēram, 29% Latvijas iedzīvotāju plāno doties ceļojumā, 26% iegādāsies mājokļa remontam vai labiekārtošanai nepieciešamo, 17% plāno iegādāties jaunu sadzīves tehniku vai mēbeles, 12% plāno iegādāties jaunu automašīnu un 6% - jaunu mājokli.
Plānojot lielākus pirkumus, 75% plāno tos finansēt no uzkrājumiem, 16% izmantos bankas aizdevumu un 7% plāno aizņemties no tuviniekiem.
Bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš norāda, lai arī gandrīz 30% Latvijas iedzīvotāju sagaida, ka viņu finansiālā situācija tuvākā gada laikā varētu pasliktināties, pēc pēdējos gados piedzīvotajiem satricinājumiem ekonomikā un augstās inflācijas tas noteikti nav pārsteidzoši.
Ekonomista ieskatā pozitīvi ir vērtējams tas, ka vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju sagaida, ka viņu finansiālā situācija uzlabosies vai paliks nemainīga, un tikai 6% bažījas par iespējamu algu samazinājumu. Darba algas Latvijā aug un pozitīvs iedzīvotāju noskaņojums ir būtisks priekšnosacījums, lai ekonomikā atgrieztos izaugsme.
Reprezentatīvu aptauju par iedzīvotāju finansiālo situāciju un prognozēm banka "Citadele" kopā ar pētījumu aģentūru "Norstat" veica 2024.gada maijā, tiešsaistē aptaujājot vairāk nekā 3000 Baltijas valstu iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem.