foto: unsplash.com
Kas ir DeFi?
Bizness un ekonomika
2023. gada 23. oktobris, 07:00

Kas ir DeFi?

Reklāmas projekts

Šajā rakstā tiks sniegts visaptverošs ceļvedis par decentralizēto finanšu rīkiem (DeFi). Aplūkosim, kas ir DeFi, kā tas darbojas un kāpēc tas ir kļuvis par populāru alternatīvu tradicionālajām finanšu sistēmām.

DeFi ir saīsinājums no Decentralizētās Finanses (angļu valodā - Decentralized Finance), kas attiecas uz jauna veida finanšu sistēmu, kas darbojas uz decentralizētas blokķēdes tīkla bāzes. Tā atšķiras no tradicionālajām finansēm, kuras kontrolē bankas un citas finanšu iestādes. DeFi būtība ir tā, ka tā ir pilnībā decentralizēta un darbojas bez starpniekiem.

DeFi nodrošina iespēju piekļūt plašam finanšu produktu un pakalpojumu klāstam, ieskaitot aizdevumus, tirdzniecību un ieguldījumus, izmantojot blokķēdes tehnoloģiju. Tas nozīmē, ka lietotāji var veikt darījumus viens ar otru pa tiešo, bez trešo pušu starpniekiem, piemēram, bankām.

Kā darbojas DeFi?

DeFi darbojas uz decentralizētas blokķēdes tīkla bāzes, kas nodrošina drošu un pārredzamu finanšu sistēmu bez trešajām personām. Visa pamatā, kas ļauj DeFi darboties bez starpniekiem, ir viedie līgumi (no angļu valodas smart contract), kas ir pašizpildāmi līgumi, kas automatizē divu pušu vienošanās noteikumus. Viedie līgumi ļauj veikt darījumus bez trešo pušu iesaistes, jo tie tiek izpildīti automātiski un nevar tikt mainīti, kad tie ir izvietoti uz blokķēdes.

Viena no galvenajām DeFi priekšrocībām ir tās spēja piedāvāt vairākus finanšu produktus un pakalpojumus, kas ir īpaši izstrādāti un pielāgoti DeFi sistēmai. Šie produkti un pakalpojumi ietver likviditātes nodrošināšanu, yield farming, atdevi uz stabilitātes monētām (no angļu valodas stable coins), apdrošināšanu, kā arī vērtspapīru tirdzniecību.

foto: unsplash.com

Kā piemēru var minēt Binance, kas ir viena no lielākajām kriptovalūtu biržām pasaulē. Binance ir ieviesusi dažus DeFi produktus, piemēram, "Binance Launchpool". Tā ir jauna veida ieguldīšanas platforma, kas ļauj lietotājiem ieguldīt jaunās kriptovalūtās. Lietotāji var ieguldīt savus līdzekļus platformā, un tādā veidā pelnīt no jaunajiem projektiem. "Yield farming" ir viens no populārākajiem veidiem, kā gūt pasīvos ienākumus. Tas ietver likviditātes nodrošināšanu kādā no DeFi protokoliem, kurā likviditāte ir nepieciešama, lai nodrošinātu tā gludu darbību.

DeFi darbojas uz blokķēdes tīkla bāzes. Tā ir decentralizēta digitālā grāmatvedība, kas reģistrē visus darījumus drošā un pārredzamā veidā. Darījumi tiek verificēti ar tīkla mezgliem, kas ir datori, kas izpilda blokķēdes programmatūru. Tas nodrošina lietotājiem augstu drošības līmeni un pieejamību, jo tie var piekļūt sistēmai jebkurā vietā un jebkurā laikā, izmantojot savu kriptovalūtu maku un internetu.

Kāpēc DeFi kļūst arvien populārāks?

DeFi kļūst arvien populārāks, jo tas piedāvā vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar tradicionālajiem finanšu rīkiem. Pirmkārt, DeFi ir pilnībā decentralizēts un darbojas bez starpniekiem, kas nozīmē, ka lietotājiem ir lielāka kontrole pār savām finansēm.

Otrkārt, DeFi piedāvā virkni finanšu produktu un pakalpojumu, kas nav pieejami tradicionālajā finansējumā, piemēram, ienesīguma audzēšanu, likviditātes nodrošināšanu un zibatmiņas kredītus. Šie produkti un pakalpojumi var piedāvāt augstu ieguldījumu atdevi, un tiem var piekļūt ikviens, kam ir interneta pieslēgums un savs kriptovalūtu maks.

DeFi ir pieejamāks nekā tradicionālās finanses, jo lietotājiem nav jāveic ilgstošs un bieži vien dārgs verifikācijas process. Ikviens, kam ir interneta pieslēgums un kriptovalūtas maks, var sākt lietot DeFi produktus un pakalpojumus dažu minūšu laikā.

foto: unsplash.com

Kas ir kriptovalūtu maks?

Kriptovalūtu maks ir digitāla maks, kas ļauj lietotājiem uzglabāt, pārvaldīt un pārvietot savas kriptovalūtas un to privātās atslēgas. Kriptovalūtu maki var būt aparatūras, programmatūras vai pat mobilo aplikāciju veidā. Šie maki piedāvā lietotājiem drošību un kontroli pār savām kriptovalūtām.

Ledger ir viens no populārākajiem aparatūras tipa kriptovalūtu makiem, kas nodrošina augstu drošības līmeni, izmantojot vairākus drošības pasākumus, piemēram, divpakāpju autentifikāciju un PIN kodu aizsardzību. Šis maks atbalsta vairākas kriptovalūtas, un tam ir arī intuitīvs un viegli saprotams lietotāja interfeiss.

MetaMask ir vēl viens populārs kriptovalūtu maks, kas darbojas kā web pārlūka (piemēram, Chrome) paplašinājums. Tas ļauj lietotājiem piekļūt Ethereum un citiem tīkliem, kā arī dažādām platformām. MetaMask nodrošina arī drošības funkcijas, piemēram, autentifikāciju ar paroli un privātās atslēgas aizsardzību.

Secinājums

Decentralizētā finanse (DeFi) ir jauna un inovatīva finanšu sistēma, kas strādā uz decentralizētas blokķēdes tīkla bāzes. Tā piedāvā plašu finanšu produktu un pakalpojumu klāstu, kas nav pieejams tradicionālajās finansēs. DeFi atšķiras ar to, ka tas ir pilnībā decentralizēts, un darbojas bez starpniekiem.

DeFi saviem lietotājiem piedāvā daudzas priekšrocības, piemēram, lielāku kontroli pār savām finansēm, augstāku drošības līmeni, iespēju ieguldīt un pelnīt pasīvos ienākumus, kā arī vairākus jaunus finanšu produktus un pakalpojumus.

Lai gan DeFi ir salīdzinoši jauns un vēl attīstās, tas ir kļuvis par populāru alternatīvu tradicionālajām finanšu sistēmām, un arvien vairāk cilvēku izmanto to savā finanšu darbībā. Arī daudzi lieli uzņēmumi un biržas, piemēram, Binance, ir pievērsušies DeFi un piedāvā dažādus produktus un pakalpojumus.

DeFi turpina attīstīties, un var gaidīt vēl daudz jaunu produktu un pakalpojumu parādīšanos nākotnē. Tā piedāvā iespēju revolucionēt finanšu sistēmas un padarīt tās pieejamākas un demokrātiskākas.