Pētījumi apliecina 4 dienu darba nedēļas efektivitāti
Četru dienu darba nedēļa ir veiksmīgs risinājums, pēc 6 mēnešu izmēģinājuma programmas Ziemeļamerikā un Īrijā paziņoja bezpeļņas organizācija “4 Day Week Global”.
Lielākā daļa no 33 uzņēmumiem un 903 darbiniekiem, kuri piedalījās 4 dienu darba nedēļas izmēģinājuma programmā bez darba samaksas samazinājuma, diez vai kādreiz atgriezīsies pie standarta darba nedēļas, uzskata globālās izmēģinājuma programmas organizatori.
Neviens no “4 Day Week Global” aptaujāto 27 uzņēmumu pārstāvjiem neteica, ka apsvērtu vai plānotu atgriezties pie iepriekšējās piecu darba dienu sistēmas. Aptuveni 97% no 495 aptaujātajiem darbiniekiem pauda vēlēšanos saglabāt četru darba dienu nedēļu.
Vairums no izmēģinājuma programmas dalībniekiem bija ASV un Īrijas uzņēmumi. Aptaujātās personas vispārīgo pieredzi novērtēja kā 9 no 10, balstoties uz produktivitāti un darbības rezultātiem. Tikpat pozitīvi par izmēģinājumu izteicās arī darbinieki, norādot uz mazāku stresu, nogurumu, bezmiegu un izdegšanu darbā, kā arī fiziskās un garīgās veselības uzlabošanos.
Ieguvēji bija arī uzņēmumi. Pētījums liecina, ka vidējie ieņēmumi palielinājās par 38 procentiem, salīdzinot ar analoģisko laika posmu iepriekšējā gadā.
“4 Day Week Global” sadarbojās ar Bostonas koledžas, Dublinas universitātes koledžas un Kembridžas universitātes pētniekiem. Izmēģinājuma laiks tika iedalīts divos posmos — Īrijā no februāra līdz augustam, bet ASV un Kanādā — no aprīļa līdz oktobrim.
Līdzīga un pagaidām visvērienīgākā sešu mēnešu izmēģinājuma programma 6. jūnijā tika uzsākta Apvienotajā Karalistē, iekļaujot 70 uzņēmumus un 3300 darbiniekus. Tās rezultāti gaidāmi nākamā gada februārī.
Tās dalībnieki šogad “CNN Business” atzina, ka papildu brīvdiena ir pozitīvi mainījusi viņu dzīvi, dodot vairāk laika mājas solim, vaļaspriekiem un vienkārši atpūtai.
21. novembrī Beļģijā stājās spēkā februārī valdības pieņemtie noteikumi, kas darba ņēmējiem ļāva izvēlēties, vai bez algas samazinājuma strādāt četras darba dienas līdzšinējo piecu vietā. Beļģijas premjerministrs Aleksandrs de Kro pauda cerību, ka pārmaiņas padarīs elastīgāku darba tirgu, dinamiskāku ekonomiku un ļaus cilvēkiem vieglāk apvienot karjeru un ģimenes dzīvi.
No 2015. līdz 2019. g. Islandē izmēģināja 35 līdz 36 darba stundu nedēļu, saīsinot no tradicionālajām 40 stundām, bez algas samazinajuma. Izmēģinājums tika atzīts par sekmīgu, un tagad gandrīz 90 procenti Islandes darbaspēka strādā saīsinātu darba nedēļu vai bauda citas priekšrocības.
Pašlaik šāds izmēģinājuma projekts darbojas Austrālijā un Jaunzēlandē, tas noslēgsies nākamā gada janvārī.