Kādu sildītāju izvēlēties, lai elektrības rēķini neuzlidotu debesīs?
foto: Shutterstock
Bizness un ekonomika

Kādu sildītāju izvēlēties, lai elektrības rēķini neuzlidotu debesīs?

"100 Labi Padomi"

Aukstums tuvojas, tāpēc jādomā, ar ko sildīties, kamēr nav pieslēgta centrālapkure. Der gan karsta tēja, gan vilnas zeķes un silts pleds, gan elektriskais sildītājs.  Aplūkojam, kādu sildītāju izvēlēties, lai elektrības rēķini neuzlidotu debesīs.

Zināšanai

  • Lai no sildītāja gūtu maksimālu labumu, jau pirms pirkšanas jāzina tās telpas parametri, kuru tas sildīs. Izmēri telpas platību – uz katru kvadrātmetru nepieciešams 100 W sildītāja jaudas. Tātad 15 m2 lielai istabai vajadzēs sildītāju ar 1500 W jaudu. Ja telpā ir divi vai vairāk logi un kaut viena ārsiena, plānotajai jaudai pierēķini vēl 200 W. Tādējādi 15 m2 lielai stūra istabai būs nepieciešams 1700 W vai vēl labāk, 2000 W sildītājs.
  • Sildītājam jādod tieši tik daudz siltuma, cik nepieciešams lietotājam, tāpēc tam jābūt aprīkotam ar iespēju regulēt jaudu vai automātisku termoregulatoru. Šāds sildītājs darbosies gaidīšanas režīmā, kad telpa būs uzsilusi līdz vajadzīgajai temperatūrai.

Kādu sildītāju izvēlēties?

Eļļas radiators ir pazīstamākais sildītājs – baterija uz ritentiņiem. Tajā elektriskā spirāle uzsilda minerāleļļu, kas atdod siltumu metāliskajam korpusam, bet tas – gaisam. 
Eļļas sildītāji ideāli der dzīvojamo telpu apsildei, jo tas ir ekoloģiski, lēti un klusi, ar regulējamu temperatūru. Tiesa paiet 20–30 minūtes, kamēr tie uzsilst, tāpēc bieži ir aprīkoti ar taimeri, kas ļauj ieprogrammēt, ka apsilde sākas iepriekš iestatītā laikā.  

Vienīgā eļļas radiatora bīstamība – karsts korpuss, pret kuru var apdedzināties. Eļļas radiators parasti sastāv no 5 līdz 15 sekcijām; jo vairāk sekciju, jo mazāk uzkarst korpuss.

Konvektors ir mūsdienīgs sildītājs ar žalūzijas tipa resti. Tas darbojas pēc konvekcijas principa – smagais aukstais gaiss nokļūst sildītājā no apakšas, sasildās, kļūst vieglāks un izplūst caur resti augšpusē. Konvektoru sildītāji vislabāk der privātmājām un lauku mājām, kā arī dzīvokļiem ar augstiem griestiem un lieliem logiem. Tie patērē ļoti maz enerģijas (trīsreiz mazāk par eļļas radiatoriem), tāpēc no tiem var veidot veselu apsildes sistēmu. Konvektori labi izskatās un iederas jebkurā interjerā, turklāt tos var iebūvēt grīdā vai piekārt pie sienas.

Infrasarkanie sildītāji darbojas ar infrasarkanajiem stariem no stikla caurulītēm, kurās atrodas sakarsēts sildelements. Ja mājoklis ir mitrs, ar raudošiem logiem, vai ir nepieciešamība novietot sildītāju vannas istabā, infrasarkanais sildītājs būs laba izvēle. Turklāt infrasarkanie stari ne tikai silda, bet arī novērš pelējuma un mitruma sēnītes veidošanos. Pagājušā gadsimta beigās uz šādu sildītāju bāzes izgatavoja kamīnu imitācijas, kas bija ļoti populāras. Daudzi infrasarkanie sildītāji aprīkoti ar mitrumizturīgu korpusu un aizsardzību pret salu, tāpēc tos var droši atstāt vasarnīcā vai lauku mājā pa ziemu.

Elektriskie kamīni pirmām kārtām ir mājas rota un tikai pēc tam apsilde. Elektrisko kamīnu veido dekoratīvs korpuss – imitācija ar gailošu ogļu vai dzīvas uguns efektu – un iebūvēts konvektora tipa sildītājs. Šie kamīni ir ļoti daudzveidīgi – gan iebūvējami, gan liekami pie sienas, gan pārnēsājami. Jo sarežģītāks dizains, jo tie ir dārgāki, taču pieejami arī simpātiski modeļi par pieņemamu cenu.

Siltuma ventilatori noder, kad nepieciešams ātri un efektīvi uzsildīt telpu. Šīs ierīces uzsilda gaisu gandrīz vienā mirklī, tāpēc ventilatorus izmanto gan mājās, gan neapkurināmās saimniecības telpās. Siltuma ventilators uzsilda auksto gaisu, kas iet cauri sildelementam, un jau siltu izpūš ārā ar iebūvēto ventilatoru. Tādā veidā tiek operatīvi nodrošināta gaisa masu cirkulācija un panākta telpā nepieciešamā temperatūra.

Sildītājs ar keramisko sildelementu ātri uzsilst un lēni atdziest, ilgstoši sildot telpu, tāpēc enerģiju lieki netērē. Šie sildītāji aprīkoti ar ventilatora režīmu, tāpēc tos var izmantot arī vasarā, kad ir karsts, lai atvēsinātos.   

Tvaika pilienu sildītājs ir vēl viena gaisa sildīšanas tehnoloģija. Līdzīgi kā konvektora sildītājs arī šis paņem auksto gaisu un iekšpusē uzsilda no karstā ūdens rezervuāra. Tā kā ūdens uzsildīšanai tiek patērēts maz enerģijas, ierīce ir gana ekonomiska. Tā darbojas bez trokšņa, neizdala smakas un nesausina gaisu. Vienīgais mīnuss ir sildītāja cena un lielie gabarīti. Šādus sildītājus izdevīgi iegādāties, ja mājā vispār nav apkures.

Infrasarkanais plēves sildītājs ir visneparastākais un arī lētākais sildītājs, kas taupa elektrību. Tas veidots uz lokanas plēves bāzes, kurā atrodas infrasarkanie sildelementi; tādus izmanto siltajās grīdās. Mūsdienās no šādas plēves izgatavo vieglus sildītājus – paklājus, kas patērē teju divreiz mazāk enerģijas nekā citi sildītāji. 

Sildīšanas jauda tiem ir neliela, ap 500 W, toties tie praktiski neaizņem vietu mājoklī. Uz plēves ir uzdrukāti zīmējumi vai fotogrāfijas, kas to padara par interjera dekoru. Turklāt tādus paklājiņus var iegādāties vairākus un piekārt vietās, kur nepieciešams siltums, piemēram, virs dīvāna vai darba galda.