Operatori: Eiropas vienotais digitālais tirgus cels mobilo sakaru cenas Latvijā
Eiropas vienotā digitālā tirgus projekts telekomunikāciju jomā paredz vienlīdzīgu konkurences apstākļu nodrošināšanu visiem tirgus dalībniekiem - gan tradicionālajiem, gan jaunajiem - visas Eiropas telekomunikāciju tirgū.
Bizness un ekonomika
2015. gada 8. maijs, 10:51

Operatori: Eiropas vienotais digitālais tirgus cels mobilo sakaru cenas Latvijā

Jauns.lv

Eiropas vienotā digitālā tirgus regulējuma ieviešana Latvijas gadījumā, visticamāk, liks celt mobilo sakaru cenas, atzina aptaujātie Latvijas mobilo sakaru operatoru vadītāji.

Kā stāsta "Latvijas Mobilā telefona" (LMT) valdes priekšsēdētājs Juris Binde, vienotais digitālais tirgus ir imagināra lieta, jo jāņem vērā, ka tirgus katrā valstī ir atšķirīgs, un nevar salīdzināt tirgu Latvijā ar tirgu Spānijā, pirmkārt, ir atšķirīgs tirgus izmērs, otrkārt - mentalitāte.

"Tas, ko vajadzētu regulēt, ir viesabonēšana, īpaši datu pārraide, ko vajag vispirms novest līdz aptuveni līdzīgam līmenim, jo, ja ieviesīs to ideju, kas bija iepriekšējās komisāres laikā, tad, neapšaubāmi, mums vajadzētu maksāt citiem vairāk, kas neglābjami novestu pie vietējo tarifu paaugstināšanas," stāsta Binde. "Latvijas iedzīvotājiem sapņi par vienoto tirgu nav vajadzīgi."

Savukārt "Tele2" valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs uzskata, ka iecere par labākiem mobilajiem sakariem visā Eiropā ir apsveicama, taču Eiropas vienotā digitālā tirgus praktiskais izpildījums pagaidām ir samērā neskaidrs un nekas neliecina par to, ka notikumu virzība šajā jomā būs strauja.

Runājot par Latvijas situāciju, Vancovičs norāda, ka Latvijā jau ir vienas no zemākajām mobilo sakaru cenām Eiropā un saistībā ar vienotā digitālā tirgus regulējuma ieviešanu mūsu iedzīvotāji, visticamāk, neizjutīs tik pozitīvas pārmaiņas kā valstis, kurās iekšzemes mobilo sakaru pakalpojumu cenas ir ievērojami lielākas.

"Savukārt viesabonēšanas pakalpojumu jomā ir risks, ka vienotā digitālā tirgus ieviešana tādām valstīm kā Latvija var nozīmēt nevis Eiropā cerēto cenas samazināšanās efektu, bet tieši pretējo," piebilst Vancovičs.

Vancovičs min arī infrastruktūras un pakalpojuma sniedzēja nodalīšanas jautājuma ietekmi uz pakalpojuma cenām. "Viens no visvairāk kritizētākajiem jautājumiem Eiropas vienotā tirgus stratēģijā ir operatoru infrastruktūras jautājums, jo visi operatori Eiropā ir investējuši tīkla infrastruktūras izveidē un frekvenču iegādē, rēķinoties ar saviem plāniem un prognozēm," piebilst Vancovičs. "Tādēļ infrastruktūras nodalīšana no pakalpojuma nodrošinātāja ar administratīvām metodēm var radīt nepieciešamību pēc papildu investīcijām tīkla kapacitātes papildināšanai, kas savukārt izraisītu tarifu kāpumu."

Arī "Bite Latvija" valdes priekšsēdētājs Freds Renčaks norāda uz ilgtermiņa ieguvumiem no vienotā digitālā tirgus, bet iespējamiem zaudējumiem Latvijas patērētājiem, norādot, ka īstermiņā vienotais digitālais tirgus, visticamāk, nāks par sliktu Latvijas patērētājiem, bet ar laiku "visa šī Eiropas konsolidācija ir saprotama".

"Latvijā ar diviem miljoniem iedzīvotāju ir trīs operatori, Vācijai ir četri operatori. Eiropas tirgus nav gan liels 70 operatoriem. Iedomājieties ASV ar 60 vai 70 operatoriem," pauž Renčaks. "Vienotā tirgus doma ir pareiza, jautājums, kā tā tiks īstenota."

Eiropas vienotā digitālā tirgus projekts telekomunikāciju jomā paredz atcelt telekomunikāciju pakalpojumu viesabonēšanas maksu, izstrādāt efektīvāku radiofrekvenču spektra koordināciju, kā arī vienlīdzīgu konkurences apstākļu nodrošināšanu visiem tirgus dalībniekiem - gan tradicionālajiem, gan jaunajiem - visas Eiropas telekomunikāciju tirgū.

LETA / Foto:  Ieva Lūka/LETA