Kādus suvenīrus Rīgā pērk tūristi, un cik tas maksā? FOTO
Tūrisma sezona sākusies! Vismaz galvaspilsētā, Vecrīgas ielās arvien biežāk dzirdamas svešas valodas, kas nepārprotami liecina par ārzemju viesu pieplūdumu. Rīgu par savu galamērķi izvēlas daudzi. Ko viņi no sava ceļojuma paņems mājās? Kasjauns.lv devās Rīgas ielās, lai noskaidrotu, kurus suvenīrus ārzemnieki iecienījuši visvairāk. Rīgas suvenīru TOP 5.
Tirgoņi nokar degunu jau sezonas sākumā
Interesanti, ka apstaigājot Rīgas simbolikas tirgotājus, ļoti bieži izskan viedoklis, ka tūristi kļuvuši ļoti skopi, maz interesējas un, ja kaut ko arī pērk, tad bez visai neatlaidīgas kaulēšanās neiztikt. „Pērnajos gados bija ļoti daudz krievu tūristu. Uz tiem es arī lieku savas cerības, jo viņi nežēlo naudu, pērkot suvenīrus – es pat teiktu, ir nedaudz izšķērdīgi,” atklāj Juris no Līvu laukuma. Zīmīgi, ka teju katrs pārdevējs gan vienā, gan otrā Rīgas centra galā atzinīgi izsakās par Krievijas tūristiem, vienlaicīgi sūkstoties par to, ka politiskās situācijas dēļ šogad jau pašā sezonas sākumā krievu tūristi manīti ievērojami retāk. „Suvenīru pārdošana šeit esošajiem ir vairāk kā dzīvesveids. Par lielu peļņu nav iespējams runāt un tuvākajos gados, domāju, kļūs vēl sliktāk,” stāsta Matilde, kas tirgojas ar adījumiem. Šobrīd sieviete, kopā ar meitu dienā noada 2 pārus cimdu un priecājas, ja dienā izdodas tikpat daudz arī notirgot.
5. vieta – adījumi
Apjautājot pilsētas suvenīru tirgoņus, kļūst skaidrs, ka vismazāko interesi ārzemju viesi izrāda par latviešu adījumiem. „Nedomāju, ka tas ir darinājumu kvalitātes dēļ. Vienkārši tuvojas vasara un pilnīgi saprotams, ka vilnas cimdiņus un šallītes šādā laikā nēsāt līdzi nav ierasts,” skaidro Matilde, kura Jēkaba kazarmu apkaimē tirgo pašas saadīto. Suvenīru pārdevēja stāsta, ka viņas precei toties daudz lielāka piekrišana ir ziemas mēnešos, kad Latvijā viesojoties prāvs pulks tūristu no Krievijas.
4. vieta – dzintara izstrādājumi
Lai arī dzintara krelles, brošas un citus nieciņus var nopirkt teju katrā Vecrīgas kioskā un suvenīru stendā, suvenīru topā tirgoņi šīm mantiņām piešķir vien ceturto vietu. „Dzintara izstrādājumi Vecrīgā būs vienmēr. Tas ir viens no Latvijas simboliem,” apgalvo Juris, kurš jau gadiem stāv Līvu laukumā blakus saviem konkurentiem. Kungs skaidro, ka dzintara izstrādājumi patiesībā ir dārgs suvenīrs un, tā kā iebraucēji meklē nieciņus ar Latvijas vai Rīgas simboliku, kas mēdz būt lētāki, dzintars nereti tiek izkonkurēts.
Kāda cita pārdevēja, Natālija, kura ar suvenīru tirdzniecību nodarbojas Centrālās stacijas gaitenī, portālam Kasjauns.lv lepni atklāj, ka kāds krievu tūrists no viņas reiz nopircis krāšņu, no dzintara gabaliņiem veidotu koka modeli pa 89 eiro.
3. vieta – lelles un lācīši
Suvenīru topa trešā vieta pēc veikaliņu izstaigāšanas tiek piešķirta daudzajām un dažādajām lellēm un rotaļu lācīšiem ar Rīgas simboliku. Aivis, kurš ar suvenīru tirdzniecību sācis nodarboties vien nesen, pirms četriem mēnešiem, darbojas tirdzniecības centra „Galerija centrs” telpās. Lai arī starp suvenīru tirgoņiem puisis uzskatāms par iesācēju, savā laikā skaidri sapratis, ka visvairāk cilvēkus interesē latviskie suvenīri ar nepārprotamu galvaspilsētas tēmu: „Pie manis tūristi ļoti bieži nopērk mīkstos lācīšus ar Latvijas karoga krāsu krekliņiem. Visbiežāk izvēlās lielos, kuri maksā no 5 līdz 7 eiro.”
2. vieta – sudraba gredzeni, piekariņi
Tuvu topa augšgalam suvenīru stendu darboņi nevilcinoties ierindo sudraba rotaslietas. Lai arī bieži dārgākas par dzintara krellēm, sudraba rotājumi tomēr esot klasika un atbilst teju katrai gaumei. „Ļoti populāri ir Nameja gredzeni. Tos ļoti lielos daudzumos no manis nopērk gan iebraucēji no laukiem, gan arī ārzemju latvieši. Visi jau zina, ka tas ir tautu vienojošais simbols,” priecīgi stāsta Daiga. Pārdevēja skaidro, ka latviskos gredzenus, pareizi prezentējot to nozīmi un izstāstot kādu stāstu, var pārdot arī tūristiem, kurus ar Latviju saista vien interese par kultūru.
1. vieta – magnētiņi „Rīga”
Par topa pirmās vietas ieguvēju neapstrīdami kļūst mazie, lētie magnētiņi ar uzrakstu „Rīga” un Pēterbaznīcas torni. Pilnīgi visi aptaujātie tirgoņi ir vienisprātis, ka suvenīru biznesā šī ir ejošākā prece. „Kā suvenīri šie magnētiņi ir visiem saprotami, vizuāli pavēsta to, ka esi bijis Rīgā un maksā ļoti lēti – līdz 3, 4 eiro,” skaidro Nauris, veikala „Random” darbinieks. Nauris atzīst, ka ārzemniekus interesē arī vietējo kultūru raksturojoša mūzika (folkmūzika, vietējais roks), taču kā suvenīri vai dāvaniņas ļoti bieži no plauktiem nozūd tieši visdažādāko veidu magnētiņi. Arī Līvu laukuma tirgoņi ik dienas galvenokārt gādā par to, lai uz stenda nepietrūktu pielīpošo suvenīriņu.
Suvenīru tirgotāji Rīgas centrā
Kasjauns.lv/Foto: Rojs Maizītis