Velti cerēt, ka krīzē samazināsies dzīvokļu cenas. Diemžēl tā nebūs
Patlaban pieprasījums pēc labiem dzīvokļiem par adekvātu cenu Rīgā ir lielāks nekā piedāvājums. Nav pamata cerēt, ka krīzes iespaidā mājokļu cenas tuvākajā laikā būtiski kritīsies. Tā intervijā portālam Jauns.lv sacīja "Latio" nekustamo īpašumu darījumu vadītāja Elīna Dūce.
Sarunas sākumā viņa atgādināja, ka pagājušā gada pavasarī, kad sākās Covid-19 pandēmija un pirmā ārkārtējā situācija, bija vērojams straujš pieprasījuma kritums gan īres dzīvokļu tirgū, gan pirkšanas-pārdošanas darījumos. "Tajā laikā pirkšanas-pārdošanas darījumus esam reģistrējuši gandrīz uz pusi mazāk nekā attiecīgajā periodā 2019.gadā."
Pēc tam vasarā tirgus atkal piedzīvoja strauju izaugsmi un augustā, septembrī atgriezās 2019.gada līmenī.
Arī īres tirgus piedzīvoja svārstības
Pandēmijas laikā arī īres īpašumu tirgus nosvārstījās, bet ne tik ļoti, kā gaidīja pavasarī. "Drīzāk varētu teikt, ka vairāk nosvārstījās tā sfēra, kas bija saistīta ar īstermiņa īri, piemēram, izīrēja vienistabas dzīvokļus vai tieši pretēji lielos dzīvokļus ar 5 vai 6 istabām, kurus agrāk varēja labi izīrēt studentiem."
Pandēmijas laikā kļuva mazāk studentu, kuri vēlējās izīrēt istabu kādā lielā dzīvoklī, bet parastai ģimenei tāds bija par lielu.
Topā divistabu dzīvokļi
Gan iepriekšējos gados, gan šogad visvairāk darījumu notiek ar divistabu dzīvokļiem Rīgas centrā un pievilcīgākajās apkaimēs: Purvciemā, Pļavniekos, Imantā, Ziepniekkalnā u.c. Pieprasījums ir arī pēc Āgenskalna mitekļiem, bet tur ir salīdzinoši mazs piedāvājums.
Savukārt Ķengaraga dzīvokļi ir pieprasīti, jo to cena ir salīdzinoši zema. Bolderājā cenas ir vēl zemākas, bet dzīvokļi nav tik pieprasīti, iecienīti. Lai gan šī apkaime atrodas pie jūras, tomēr tās atmosfēra ne vienmēr ir pievilcīga.
Apkaimes nekustamo īpašumu pievilcību nosaka ne tikai pats miteklis, bet arī attālums no centra un sabiedriskā transporta kustība, kā arī skolu, bērnudārzu, veikalu un citu sabiedrisko vietu pieejamība.
Arvien vairāk jauno projektu
Pērn novērots, ka tiek pieprasīts arvien vairāk jauno projektu. "Līdz šim bija tā, ka lielāko tirgus daļu veidoja sērijveida dzīvokļi, kas bija padomju laikā būvēti. Pirmkārt, tie ir skaitliski vairāk. Otrkārt, cilvēki tos spēj atļauties vairāk.
Bet tendence, ko no pagājušā gada redzam, rāda, ka arvien vairāk cilvēku fokusējas uz jauniem projektiem. Droši vien mūsu valstī rocība ir kļuvusi pietiekami liela, ka arvien vairāk cilvēku spēj atļauties pirkt dzīvokļus jaunajos projektos."
Arī īrnieki būtu gatavi īrēt dzīvokļus jaunajos projektos, bet nav tik daudz piedāvājumu. "Pārsvarā cilvēki, kas pērk dzīvokļus jaunajos projektos, iegādājās mitekli sev, līdz ar to šie dzīvokļi retāk nonāk īres tirgū."
Pērn labi pieprasīti bija arī dzīvokļi renovētās mājās.
Kā skaidro jauno projektu popularitāti?
Dūce norādīja uz banku datiem, ka kopējais kredītu apjoms samazinās, bet uzkrājumi kontos pieaug.
Var secināt, ka cilvēki ir kļuvuši racionālāki un turīgāki.
Izskatās, ka ļaudis pirms pandēmijas ir uzkrājuši pietiekami lielu kapitālu, lai krīzes laikā lūkotos pēc jauna mitekļa. "Pandēmijas laikā neviens nekur neceļo, un arī uz izklaidēm sanāk ietaupīt, kādam gribās biezāku drošības spilvenu pieturēt, tāpēc pēdējā gada laikā uzkrājumi banku kontos kļuvuši lielāki."
Tāpat, iespējams, ka daļai iedzīvotāju iepriekš dzīves ritms bija tāds, ka viņi atskrēja mājās vēlu vakarā un dzīvokli izmantoja gandrīz tikai pārnakšņošanai. Savukārt pandēmijas laikā, kad daudz vairāk laika jāpavada mājās, cilvēki vairāk paskatījās apkārt un saprata, ka vajag uzlabot savus dzīves apstākļus.
Pandēmijas sākumā bija arī ļaudis, kuriem pēkšņi uzradās brīvs laiks, ko viņi varēja veltīt, lai atrastu jaunu, labāku mitekli.
Arī īrnieki vairs negrib netīru un saplaisājušu dzīvokli
Arī īres tirgus pēdējā laikā piedzīvojis izmaiņas, piemēram, īrniekiem vairs nav interesanti dzīvokļi, kuros ir plaisas, netīrība vai nav normālu ērtību un labierīcību.
Arī īrniekiem "ērtības ir arvien svarīgākas".
Ņemu, bet ar 30% atlaidi
Runājot par Rīgas dzīvokļu cenām, Dūce atsauca atmiņā pagājušā gada pavasari, kad nāca pircēji un teica, ka pērk dzīvokli, ja vien dod 30% atlaidi.
"Bija akopoliptiska sajūta. Varbūt dažiem labiem atmiņā bija iepriekšējā krīze, kad likās, ka tūlīt cenas kritīs visās sfērās: gan pārdošanā, gan īres tirgū.
Bet laiks pierādīja, un maijā jau bija skaidrs, ka cenas nekur nekritīs. Ja skatāmies no šī brīža situācijas, tad varētu teikt, ka cenas ir minimāli, līdz 5%, pieaugušas. Protams, ir segmenti, kur cenas ir pakritušas lejā, bet tas ir vairāk saistīts ar to, ka īpašums nav pietiekami labā kvalitātē vai tam ir kādu inženiertehnisko komunikāciju trūkums. Cilvēkiem vairs nav interesantas daudzdzīvokļu mājas, kurās nav duša dzīvoklī."
Labus īpašumus izķer ātri
Labi īpašumi, kur viss ir kārtībā un veikts svaigs remonts, par adekvātu cenu ļoti ātri atrod savu pircēju. Gadījies, ka labiem dzīvokļiem pircējs atrodas jau pirmajā apskatē pat bez kaulēšanās.
"Šī brīža situācija ir tāda, ka trūkst labu, kvalitatīvu piedāvājumu par labu cenu. Protams, tie dzīvokļi, kuru cena ir kosmiski augsta, ilgi stāv tirgū. Bet tie dzīvokļi, kuru cenas ir adekvātas, tiešām ātri pazūd."
Izpētījuši tirgu un varbūt jau palaiduši vējā labu iespēju
Dūce novērojusi, ka gandrīz uzreiz iegādāties dzīvokli izšķiras tie pircēji, kuri jau kādu laiku ir meklējuši īpašumu, apskatījuši dažādus variantus un, iespējams, jau palaiduši vējā kādu labu dzīvokli savas apdomības pēc. "Šādi pircēji daudz ātrāk pieņem lēmumu."
Bet nav tā, ka jauni pircēji uzreiz iegādātos dzīvokli pirmajā apskatīšanas reizē.
Kopumā tagad ir tāda situācija, ka potenciālajiem pircējiem ir jārīkojas diezgan operatīvi, lai iegūtu kāroto dzīvokli savā īpašumā. Nav tā, ka varētu ilgi domāt, vai pirkt konkrēto mājvietu. "Jā, var pasteigties citi pircēji, kas varbūt jau trīs mēnešus ir darbojušies tirgū un apstaigājuši dažādus piedāvājumus. Viņi atnāk un saprot, ka ir labas kvalitātes īpašums par normālu cenu, un tad viņi uzreiz rīkojas."
Nav pamata cenu kritumam
Patlaban pieprasījums pēc labiem dzīvokļiem par adekvātu cenu Rīgā ir lielāks nekā piedāvājums. "Respektīvi pircēju tirgū ir vairāk nekā pārdevēju. Tas ir pamats domāt, ka cenu krituma nebūs. Turklāt daži attīstītāji stāsta, ka būvmateriālu cenas lēnām pieaug. Līdz ar to ne no vienas, ne otras puses nav sajūtas, ka cenas varētu virzīties lejup."
Nav pamata cerēt, ka krīzes iespaidā dzīvokļus varēs iegādāties par sviestmaizi.
Līdzīga situācija ir arī ar labām privātmājām un apbūves gabaliem. "Visi šie īpašuma veidi ir augsti pieprasīti," viņa teica un kā vienu no skaidrojumiem minēja to, ka pandēmijas laikā cilvēki neceļo uz ārzemēm. "Ir mazāka cilvēku rotācija, un daļa cilvēku ir kļuvuši par vietsēžiem. Līdz ar to palielinās interese uzlabot savus dzīves apstākļus."
"Nav iemesla domāt, ka cenas kritīsies," viņa rezumēja, skaidrojot, ka būvmateriālu cenu un darbaspēka izmaksu līmenis liek izdarīt secinājumus, ka tīri fiziski nav iespējams uzbūvēt mājokļus par lētāku cenu.
Vērtējot mājokļus desmit gadu griezumā, var teikt, ka to cenas ir stagnējošas. Protams, ir neliels kāpums kopš lielākās un dziļākās bedres, bet no 2013., 2014.gada cenas ir diezgan vienmuļas. "Ir neliels kāpums, bet uz kopējā fona tas šķiet stipri mazs."