Kā pagarināt daudzstāvu māju mūžu
Bizness un ekonomika

Kā pagarināt daudzstāvu māju mūžu

Reklāmas projekts

Jauns.lv

Jautā lasītājs: Mēs ar ģimeni dzīvojam astoņdesmito gadu sākumā celtā daudzdzīvokļu mājā. Dzīvokli esam nopirkuši un atstāsim saviem bērniem, bet pati māja jau ir krietni novecojusi. Ko darīt, lai uzlabotu mājas kopējo stāvokli?

Atbild tehniskais direktors, “Latvijas Namsaimnieks” Virginijus Dobrovolskas:

Ar šādu situāciju saskaras daudzi iedzīvotāji ēkās, kas celtas padomju laika pēdējā desmitgadē. Šobrīd šīs ēkas ir diezgan sliktā stāvoklī. Primāri, būtu jānoskaidro, kādā tehniskajā stāvoklī ēka atrodas, un tad dzīvokļu īpašnieki var lemt par tālākiem remontdarbiem, renovācijām un labiekārtošanas projektiem. Ēkas tehnisko novērtējumu vislabāk uzdot veikt savas jomas ekspertiem – profesionāļiem ēku apsaimniekošanā, kas ne tikai novērtēs esošo situāciju, bet arī izstrādās risinājumus, kas ilgtermiņā atmaksāsies gan zemākos komunālos maksājumos, gan energoefektivitātē, un pagarinās daudzstāvu ēkas mūžu.

Ekspertīzes laikā profesionāls būvinženieris pārbauda dzīvojamās mājas konstrukcijas un tajā esošo iekārtu, komunikāciju un inženiertīklu tehnisko stāvokli. Speciālists var noteikt, cik ilgs mūžs mājai vēl atlicis un kas būtu jādara, lai to pagarinātu. Visbiežāk mājām nepieciešams mainīt inženiertehniskos tīklus un apkures sistēmu, jo to kalpošanas laiks ir īsāks nekā mājas konstrukcijām. Tāpat aktuāli jautājumi ir jumta nomaiņa, fasādes remonts un balkonu sakārtošana.

Ja mājas ekspluatācijas laikā nav veikti regulāri remontdarbi, tehniskie uzlabojumi un renovācijas, tad droši vien jau šobrīd iedzīvotājiem jāsaskaras ar avārijas situācijām, regulāriem traucējumiem inženierkomunikāciju darbībā un citām neērtībām, kas nākotnē draud tikai palielināties. Ēkas kalpošanas ilgumu vienlīdz būtiski ietekmē gan būvniecības kvalitāte, gan tehniskā uzraudzība mājas lietošanas laikā. Tāpēc dzīvokļu īpašniekiem ir svarīgi gādāt ne tikai par saviem mājokļiem, bet arī mājas kopējo tehnisko stāvokli.

Ne visos namos dzīvokļu īpašniekiem izdodas vienoties par pilnu mājas renovāciju, bet pamazām tiek remontēti acīmredzamie defekti. Ja dzīvokļu īpašnieki nedarīs neko, var rasties situācijas, kad ir apdraudēta mājas iemītnieku drošība, pēc kuras sekos mājas avārijas stāvokļa pasludināšana un liegums tur dzīvot. Līdz ar to viens no efektīvākajiem veidiem, kā parūpēties par daudzdzīvokļu ēkas mūžu, ir dibināt dzīvokļu īpašnieku biedrību un kopīgi lemt par pakāpenisku mājas tehniskā stāvokļa uzlabošanu.

Izveidojot dzīvokļu īpašnieku biedrību, ir iespējams arī oficiāli pretendēt uz ALTUM līdzfinansējumu, saņemt pašvaldības atbalstu vai formēt bankas aizdevumu. Dzīvokļu biedrība var pati izlemt, kādus darbus deleģēt pašiem iedzīvotājiem, un kādiem labāk piesaistīt profesionālu ēku apsaimniekotāju. Izvēloties profesionālu ēkas apsaimniekotāju, ir daudz vienkāršāk organizēt ēkas renovāciju un citus remontdarbus. Vienīgi nepieciešams visu dzīvokļu īpašnieku balsojums. Šādā gadījumā apsaimniekotāju pārstavis var vadīt iedzīvotāju sapulces, un kā neitrāls eksperts no malas, palīdzēt iedzīvotājiem vienoties par kopējo ēkas apsaimniekošanas plānu un steidzamākajām prioritātēm. Ēku apsaimniekotājs palīdzēs arī izvēlēties ekspertus padziļinātai mājas tehniskai apsekošanai no profesionāliem pakalpojuma sniedzējiem.

“Latvijas Namsaimnieks” jau vairāk kā divdesmit gadu darbojas ēku apsaimniekošanas jomā, īstenojot gan sarežģītus ēku renovāciju projektus, gan sniedzot daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem ikdienas ēkas uzturēšanas un apkalpošanas pakalpojumus. Šobrīd “Latvijas Namsaimnieks” īsteno kampaņu, kurā aicina izmēģināt apsaimniekošanas pamatpakalpojumus bez maksas 3 mēnešu garumā. Kampaņas ietvaros jaunajiem klientiem ir iespēja izmēģināt, cik ērti ir uzticēt ēkas apsaimniekošanu profesionālam partnerim un turpināt sadarbību arī pēc kampaņas beigām.

Reklāmas raksts tapis sadarbībā ar “Latvijas Namsaimnieks”