Kā iemācīt bērnam prātīgi rīkoties ar naudas līdzekļiem?
Vecākiem parasti ļoti veiksmīgi izdodas iemācīt savus bērnus pašiem apģērbties, rūpēties par higiēnu, ievērot ceļu satiksmes noteikumus un apēst uz šķīvja palikušos dārzeņus. Taču, kā ir ar personīgo finanšu pratību? Šajā rakstā ielūkosimies vairākos paņēmienos, kā dažāda vecuma bērniem iemācīt atbildīgi un gudri rīkoties ar naudas līdzekļiem.
Pirmsskolas vecuma bērni
Izmantojiet caurspīdīgu trauku naudas krāšanai
Skaista cūciņa vai citas rotaļīgas formas krājkasīte izskatās jauki, taču necaurspīdīgā krātuvē bērns to, cik daudz naudas viņam pieder. Vizuālā motivācija un gandarījums par paveikto šajā gadījumā var palīdzēt Jūsu atvasei apgūt to, cik svarīgi ir veidot uzkrājumus jau agrīnā vecumā.
Rādiet piemēru
Kembridžas Universitātē veiktā pētījumā atklāts, ka izpratne par naudas lietošanas paradumiem bērnos izveidojas jau līdz septiņu gadu vecumam. Tādēļ atcerieties, ka bērns Jūs vēro un mācās. Ja katru reizi, kad dodaties ārpus mājas, iegādājaties kafiju vai, ejot uz veikalu, pērkat lietas, bez kurām var iztikt, Jūsu atvase agrāk vai vēlāk to pamanīs. Tāpat piemēru rāda arī tas, kā ģimenē tiek pārspriesti finanšu jautājumi.
Parādiet bērnam, ka lietas maksā naudu
Nepietiek tikai ar to, ka brīdī, kad bērns pie plaukta veikalā raud, Jūs pateiksit “bet tā lelle maksā 20 eiro”. Tā vietā lieciet mazajam paņemt no savas krājkasītes vairākus eiro, aizejiet uz veikalu kaut ko nopirkt un lieciet, lai bērns pats iedod kasierei naudu. Šī vienkāršā darbība iemācīs viņam vairāk nekā piecu minūšu saruna par to, kāpēc nevaram nopirkt lelli.
Pamatskolas vecuma bērni
Lieciet izdarīt izvēles
Šajā vecumā bērniem ir jāspēj izdarīt izvēles un saprast to sekas. To vieglāk viņiem būs iemācīt, vadoties pēc sekojošas metodes, piemēram: “ja es Tev tagad nopirkšu to videospēli, kuru tik ļoti gribi, mums nebūs naudas, par ko nopirkt Tev jaunu mugursomu.”
Izsniedziet bērniem atlīdzību, nevis kabatas naudu
Nedodiet savām atvasēm naudu tāpat vien. Iemāciet viņiem darīt dažādus mājas darbus, piemēram, iznest miskasti, nopļaut zāli, iztīrīt istabu un tamlīdzīgi. Par to viņi saņem atlīdzību, un vienlaikus iemācās, ka nauda ir jānopelna.
Izvairieties no impulsīviem pirkumiem
“Mammu, es atradu skaistu kleitu. Vai nopirksi?” Šāda veida frāzes nākas dzirdēt daudziem vecākiem, un tieši šajā vecumā bērniem īpaši bieži parādās dažādas vēlmes par to, ko viņi grib, lai vecāki nopērk. Taču tā vietā, lai pirktu bērnam kleitu vai ko citu, lieciet, lai viņš pats izmanto savus iekrājumus. Taču atgādiniet savai atvasei, lai nogaida vismaz dienu, pirms veic pirkumu, kas lielāks par 15 eiro. Tas liks rūpīgāk pārdomāt, vai pirkums ir tā vērts.
Palīdziet saprast, ka svarīgi ir arī dot citiem
Kad bērni sākuši paši kaut nedaudz pelnīt, iemāciet viņus ne tikai gudri tērēt, bet arī dot citiem. Tā var būt labdarības organizācija, dzīvnieku patversme vai citi, kam finansiāla palīdzība varētu noderēt.
Pusaudži
Iemāciet, kas ir pašpietiekamība
Tavs tīnis, ļoti iespējams, daudz laika pavada sociālajos medijos. Un tur nav iespējams izvairīties no citu cilvēku dzīves aplūkošanas, kā rezultātā sākam sevi salīdzināt ar apkārtējiem. Vecākiem var nākties dzirdēt pat pārmetumus par to, kāpēc citiem ir lielāka māja, labāka mašīna vai dārgāki ceļojumi. Taču pašpietiekamība sākas sevī pašā. Pastāstiet savam bērnam par to, cik svarīgi ir novērtēt to, kas viņam ir, nevis bēdāties par to, kā nav.
Pirmais bankas konts un atbildība
Sasniedzot pusaudža vecumu, mūsdienās cilvēkiem ir iespēja atvērt savu pirmo vienkāršo bankas kontu, kuru izmantot darījumiem. Tas arī palīdzēs Jūsu atvasei kļūt atbildīgākai un liks pārdomāt to, cik svarīga ir naudas līdzekļu pareiza pārvaldība.
Pastāstiet par aizdevumu izmantošanu
Mūsdienās daudzi cilvēki izmanto dažādus aizdevumus, kurus iespējams noformēt internetā. Par vienu no šādiem veidiem vairāk varat lasīt šeit. Sasniedzot pilngadību un uzsākot pieaugušo dzīvi, Jūsu atvasei būs svarīgi saprast, kuros gadījumos šādi finanšu pakalpojumi var būt noderīgi un kad jāmeklē citi varianti.
Pastāstiet par populārākajiem naudas izdevumiem (viens no tiem tuvāk aprakstīts šajā mājas lapā), kā tie atšķiras un kas jāzina aizņemoties.
Iepazīstiniet ar vienkārša budžeta plānošanu
Iespējams, ka, vēl mācoties vidusskolā, Jūsu bērns jau pats sāks pakāpeniski pelnīt naudu. Ienākumu gūšana nozīmē arī to, ka jāsāk vairāk uzmanības pievērst budžeta plānošanai. Parādiet, kā viegli izveidot savu pirmo budžeta plānu turpmākajai nedēļai vai mēnesim. Kopīgi izveidojiet kategorijas, kā iedalīsiet izdevumus, un izlemiet, cik daudz naudas katrai no tām bērns veltīs. Šī prasme viņam lieti noderēs, uzsākot patstāvīgu dzīvi.
Neviens no mums nepiedzimst par finanšu ekspertu. Šīs prasmes iemācāmies pakāpeniski, paši pieļaujot savas kļūdas. Taču ir svarīgi, lai pamatus vecāki jau palīdzētu apgūt pēc iespējas ātrāk.
Reklāmraksts tapis sadarbībā ar "Ferratum".