Bēgļiem piedāvās strādāt gateros, mežsaimniecībā, būvniecībā un citās nozarēs
Patvēruma meklētājiem, kuriem Latvija piešķirs bēgļa statusu, tiks piedāvāts strādāt gateros, mežsaimniecībā, būvniecībā un citās nozarēs.
Bizness un ekonomika

Bēgļiem piedāvās strādāt gateros, mežsaimniecībā, būvniecībā un citās nozarēs

Jauns.lv

Patvēruma meklētājiem, kuriem Latvija piešķirs bēgļa statusu, tiks piedāvāts strādāt gateros, mežsaimniecībā, būvniecībā un citās nozarēs, trešdien Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijā sacīja Iekšlietu ministrijas (IeM) valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane, kura vada darba grupu bēgļu uzņemšanai Latvijā.

Valdība otrdien konceptuāli vienojās, ka bēgļu integrāciju Latvijā koordinēs Labklājības ministrija kopā ar Nodarbinātības valsts aģentūru. Sēdes laikā izskanēja, ka to varētu darīt arī Sabiedrības integrācijas fonds. Savukārt par personu atlasi un pārvietošanu, patvēruma meklētāju uzņemšanu, izmitināšanu atbildīga būs IeM.

Komisijas deputāts Andrejs Judins ("Vienotība") taujāja, vai šobrīd ir skaidrs, kur bēgļi pēc statusa iegūšanas strādās. Viņš minēja, ka daudzi no patvēruma meklētājiem sapņo par dzīvi Zviedrijā un Vācijā, un varbūt pēc bēgļa statusa iegūšanas vēlēsies doties prom no Latvijas.

IeM valsts sekretāre atbildēja, ka plānotas vairākas nozares, kurās bēgļi tiks nodarbināti, tostarp, mežsaimniecība, darbs gaterī, rūpniecībā, būvniecībā, kā arī apsardzes darbībā. Pētersone-Godmane norādīja, ka tas nebūs augsti kvalificēts darba spēks.

Trīs mēnešu laikā, kad IeM plāno izvērtēt - piešķirt vai atteikt bēgļa statusu, patvēruma meklētājiem, kas tiks uzņemti Latvijā, būs intensīvi jāapgūst latviešu valoda, lai varētu sazināties pamata līmenī. Tāpat ar pārvietotajiem cilvēkiem strādās individuālie konsultanti, kuri viņus iztaujās, lai noskaidrotu par patvēruma meklētāju spējām un izvēlētos piemērotāko darba un dzīves vietu.

Jau ziņots, ka valdība otrdien atbalstīja IeM sagatavoto indikatīvo rīcības plānu bēgļu uzņemšanai Latvijā, tam pašlaik provizoriskais nepieciešamais finansējums ir 16 miljoni eiro.

Panākta vienošanās, ka precizētu plānu un kopējo nepieciešamo finansējumu IeM valdībā varētu prezentēt 20.oktobrī, savukārt darba grupas gala ziņojums būs 30.novembrī.

Vajadzīgo līdzekļu summa jāprecizē, lai nepieciešamības gadījumā, Saeimā otrajā lasījumā skatot nākamā gada valsts budžetu, varētu iesniegt priekšlikumus, IeM valsts sekretāre informēja Pētersone-Godmane.

Plāns paredz Muceniekos bēgļu vajadzībām izveidot multifunkcionālu centru, kurā pieejamas telpas valodas apguvei un integrācijas pasākumiem, kā arī iespējams saņemt sociālā dienesta, bāriņtiesas, bibliotēkas, interešu izglītības, pirmsskolas pieskatīšanas grupas un citus pakalpojumus.

Mucenieku ciema sporta un atpūtas vide tiks labiekārtota, plānota sporta stadiona rekonstrukcija. Darba grupa secinājusi, ka nepieciešamas papildu pagaidu uzņemšanas telpas bēgļu izmitināšanai un integrācijas pasākumiem.

Rīcības plānā iekļauta atlases vizīte Grieķijā, Itālijā, kuras laikā tiks sniegta vispārējā informācija par sociālās dzīves aspektiem, kultūru, valsts iekārtu, Latvijā dzīvojošām tautībām, reliģiju, likumiem, sodiem, tostarp aizliegta vardarbība pret sievieti, laulības pārkāpumu gadījumos neseko sankcijas, pret bērniem aizliegti noziedzīgi rituāli, kropļošana, kā arī to, ka Latvijā ir indīgas dabas veltes, dzīvnieki un padomi, kā sadzīvot ar aukstumu. Informāciju patvēruma meklētājiem paredzēts sniegt, demonstrējot īsu video.

Darba grupa vienojusies izvērtēt iespēju nodarbināt patvēruma meklētājus pagaidu darbos patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā un tā teritorijā no pirmās ierašanās dienas, ja nepieciešams, arī sagatavot grozījumus tiesību aktos, precizējot nepieciešamo finansējumu.

BNS/Foto: Evija Trifanova/LETA