Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Kirill Kukhmar/TASS

Covid-19 nākotne. Vai dzīve normalizēsies aprīļa beigās? 10

Bizness un ekonomika
31. martā 06:55 2020. gada 31. martā 06:55
  Jauns.lv
Šobrīd jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 pandēmijas dēļ notikumi mainās kosmiskā ātrumā, tāpēc reti kurš ir gatavs droši prognozēt, kas notiks nākotnē. Vēl pavisam nesen daudzi no mums pat nenojauta, cik neparedzama nākotne mūs sagaida, ekonomika attīstījās un cilvēki arvien vairāk sajuta finansiālu stabilitāti, bet tagad daudzi prāto, kas notiks tālāk.

ASV pazīstamais ekonomists Nuriels Rubini, kurš precīzi prognozēja tirgus krahu 2007. gadā, un bieži vien iemanto uzmanību, izsakot visai pesimistiskas prognozes par nākotni, komentējis, kas ASV un pasauli var sagaidīt turpmāk.

“Business Insider” vēstī, ka Rubini jau vairākkārt brīdinājis, ka Covid-19 krīze var novest pie “Lielākas depresijas” ASV. Zināms, ka 1930. gados ASV cieta no “Lielās depresijas”, līdz ar to ekonomista izmantotā vārdu spēle liek secināt, ka scenāriji var būt vēl drūmāki, ja netiks pieņemti pareizie lēmumi.

 “Tas, kas šobrīd notiek ASV, ir ļoti traki,” viņš sacīja. Tikmēr ASV prezidents Donalds Tramps iepriekš paudis, ka ap Lieldienām vēlētos mazināt koronavīrusa izplatības dēļ ieviestos ierobežojumus. Rubini par to raizējas, jo tas, kā citas valstis, piemēram, Ķīna un Itālija, rīkojās saistībā ar vīrusa izplatību, parāda, ka pāragra rīcība varētu būt slikta ideja. Tiesa gan, šobrīd Tramps ierobežojumus pagarinājis jau līdz 30. aprīlim. 

Rubini uzskata, ka būtu pareizāk iepauzēt uz trim mēnešiem, tādā veidā apturot pandēmiju un nonākot pie tā, ka jaunu saslimšanas gadījumu skaits sasniedz nulli. Tādā veidā var panākt, ka viens vai divi ceturkšņi ir ekonomiski mazaktīvi, taču pēc tam pakāpeniski viss varētu nostāties savās vietās.

Ekonomists saka – protams, ir sāpīgi uz tik ilgu laiku apturēt ekonomiku, taču tas ir pareizais ceļš, kā apstādināt vīrusa izplatību un nenonākt pie situācijas, kad nākotnē atkal nākas ieviest ierobežojumus atkārtota vīrusa uzliesmojuma dēļ.

Rubini arī paredz, ka vīrusa mutācija, visticamāk, nākamziem atkal atgriezīsies, tomēr pīķis būs mazāks tajā valstīs, kuras proaktīvi rīkojās, lai apkarotu, nevis tikai apslāpētu vīrusa izplatību. Viņaprāt, tas var novest pie vēl viena trieciena ekonomikai, kura tikai nupat būs sākusi atkopties.   

Tikmēr ekonomikas apskatnieks Maiks O’Salivans izsaka vairākus scenārijus par nākotni. “Forbes” raksta, ka optimistiskajā variantā Eiropā drīz varētu sākt parādīties ieviesto ierobežojumu efekts, vakcīnas izstrāde būs daudzsološa un gan darba ņēmēji, gan devēji sāks izprast, kā tikt galā ar šo situāciju. Pie šāda scenārija normalizēšanos Eiropā un ASV varēs just aprīļa beigās. Šī scenārija iespējamība, viņaprāt, esot 25%.

Mazāk optimistiska prognoze ar 55% iespējamību ir, ka situācija sāks uzlaboties vasaras vidū, taču tad daudzi uzņēmumi pasaulē, neraugoties uz sniegto atbalstu, būs izputējuši vai pietuvojušies kraham.  Līdz ar to augsts bezdarba līmenis un lēna izaugsme būs nozīmīgs jautājums arī 2021. gadā.

Pesimistiskākajā scenārijā, kam viņš paredz 20% iespējamību, vīrusa atkārtots uzliesmojums kļūs par normu. Šajā scenārijā viņš saredz vairākus blakusefektus, piemēram, sociālus nemierus, politiskās nesaskaņas un Ķīnas un ASV diplomātisko attiecību sabrukumu, kā arī ļoti sarežģītu ekonomisko situāciju pasaulē. 

Citi šobrīd lasa

Kurā zodiaka zīmē dzimušās ir vislabākās sievas 5
Izskan pirmās versijas, kā pansionātā "Mārsnēni" sācies Covid-19 uzliesmojums
Valstspilsētas statusu piešķir desmit pilsētām 8
Tēmas: Koronavīruss
Skatīt visus komentārus

Муж звезды «Москва слезам не верит» умер от коронавируса, сама актриса также больна

Вся в кровоподтеках: фото и видео Агаты Муцениеце шокировали поклонников 1