Jēkabpils varētu zaudēt dažus tūkstošu eiro "PNB bankas" darbības apturēšanas dēļ
foto: LETA
Jēkabpils pilsētas pašvaldība.
Bizness un ekonomika

Jēkabpils varētu zaudēt dažus tūkstošu eiro "PNB bankas" darbības apturēšanas dēļ

Jauns.lv / LETA

Jēkabpils domes vadība nobažījušies par dažu tūkstošu eiro zaudēšanu "PNB Bankas" darbības apturēšanas dēļ.

Jēkabpils mērs Aivars Kraps (GKML) pastāstīja, ka pirms gada domes iepriekšējā vadība noslēgusi līgumu ar "PNB banku", jo tā piedāvājusi pensionāriem iespēju maksāt komunālos maksājumus bez komisijas. Pilsētas atvērtajā kontā bankā ir līdz 4000 eiro, pastāstīja Kraps.

"Lai arī tie ir nepilni 4000 eiro, tā tāpat ir liela summa. Ņemot vērā, ka pašvaldības ar noteiktu budžetu nav starp tiem, kas saņem automātisku atmaksu, ir satraukums, ka līdzekļus varētu arī neatgūt," teica pašvaldības vadītājs.

Kraps gan uzsvēra, ka pašvaldība pieprasīs atmaksāt bankā ieguldītos līdzekļus.

Mēram gan pašvaldības līdzekļu turēšana "PNB bankā" esot pārsteigums. "Šorīt prasīju domē, kāpēc mēs vispār šādā bankā turam līdzekļus," pastāstīja politiķis, piebilstot, ka tas bijis iepriekšējās domes vadības lēmums.

Šīs situācijas dēļ Kraps varētu rosināt pašvaldībā diskutēt par iespēju pilsētai pāriet uz Valsts kasi. "Krājbankas situācijā Sociālais dienests zaudēja vairāk nekā 30 000 eiro. Katra šāda lieta palielina vēlmi runāt par nepieciešamību pārcelties uz Valsts kasi," teica Kraps.

FOTO: slēgtā "PNB banka" Brīvības bulvārī

Jau vēstīts, ka no ceturtdienas, 15.augusta, plkst.21 apturēta "PNB bankas" darbība. Šāds lēmums pieņemts, lai nepieļautu bankas līdzekļu aizplūšanu.

Eiropas Centrālā banka kā "PNB bankas" tiešais uzraugs, 15.augustā nolēma atzīt "PBN banku" par tādu finanšu iestādi, kas ir nonākusi vai nonāks finanšu grūtībās. Savukārt Eiropas Vienotā noregulējuma valde pieņēma lēmumu neveikt "PNB bankas" noregulējumu, kas nozīmē neveikt pasākumus, lai bankas darbību stabilizētu. Ņemot vērā minēto un rūpējoties par bankas klientu noguldījumu aizsardzību, FKTK padome ārkārtas sēdē nolēmuma apturēt finanšu pakalpojumu sniegšanu "PNB bankā" un lēma par noguldījumu nepieejamību.

Eiropas Centrālā banka kā "PNB bankas" tiešais uzraugs pieņēmis šādu lēmumu, konstatējot, ka banka nav ievērojusi regulējošās prasības un izvērtējot bankas finansiālo situāciju.

"Mēs apzināmies, ka šī ir negaidīta ziņa bankas klientiem, taču varam apliecināt, ka FKTK darīs visu iespējamo, lai izveidotu ērtāko un efektīvāko risinājumu, un pēc iespējas ātrāk klientiem sāktu garantētās atlīdzības izmaksu – līdz 100 000 eiro katram. Jau tuvākajās dienās, kā rāda pirmie aprēķini - 99,2% noguldītāju varēs sākt saņemt visu savu uzkrāto naudu bankā, ko pilnībā segs no Noguldījumu garantiju fonda līdzekļiem," sacīja Černaja-Mežmale.

Komisijā atzīmēja, ka FKTK padome ir lēmusi par noguldījumu nepieejamību, lai pēc iespējas ātrāk klienti varētu saņemt garantēto atlīdzību. Par garantēto atlīdzību izmaksu veidu un kārtību FKTK lems jau tuvākajās dienās.

Garantēto atlīdzību izmaksa jāuzsāk ne vēlāk kā 8.darba dienā pēc noguldījumu nepieejamības iestāšanas. No Noguldījumu garantiju fonda "PNB bankas" klientiem varētu tikt izmaksāti aptuveni 279 miljoni eiro, kurus saņems tie, kuriem noguldījumu apmērs nepārsniedz 100 000 eiro, kā arī valsts un pašvaldību uzņēmumi un iestādes ar budžetu līdz 500 000 eiro.

FKTK priekšsēdētāja Kristīne Černaja-Mežmale piektdien preses konferencē norādīja, ka jau tuvākajās dienās 99,2% bankas klientu tiks izmaksātas garantētās atlīdzības. Pērējiem 0,8% klientu bankā noguldīti kopumā 135 miljoni eiro, un viņi varēs pretendēt uz naudas atgūšanu kā kreditori.