Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Prognozes liecina, ka šogad inflācija varētu būt augstāka nekā 2018.gadā
Cilvēki iepērkas. (Foto: LETA)

Prognozes liecina, ka šogad inflācija varētu būt augstāka nekā 2018.gadā 4

Bizness
2019. gada 10. jūnijā 18:12 2019. gada 10. jūnijā 18:12
  Jauns.lv / LETA
Šogad vidējā gada inflācija varētu būt augstāka par 2018.gadā vēroto, prognozēja Ekonomikas ministrija (EM).

Ministrija norāda, ka inflāciju ietekmē dažādi piedāvājuma puses faktori saistībā ar nodokļu un tarifu palielināšanu, kā arī pieprasījuma puse, ko veicina ekonomisko aktivitāšu pieaugums un atalgojuma kāpums. Vienlaikus inflācija joprojām lielā mērā ir atkarīga no pasaules naftas un pārtikas cenu svārstībām.

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2019.gada maijā, salīdzinot ar aprīli, patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,2%. Gan precēm, gan pakalpojumiem tas palielinājās par 0,2%. 2019.gada maijā, salīdzinot ar iepriekšējā gada maiju, patēriņa cenas pieauga par 3,3%. Gada vidējā inflācija bija 3%.

"Caurmērā maijam ir raksturīgs cenu samazinājums vai ļoti neliels cenu pieaugums. Pēdējos gados vērojamas mēnesim raksturīgās cenu pārmaiņas. Šogad maijā lielākā ietekme uz patēriņa cenu pieaugumu bija pārtikai un degvielai," skaidroja EM.

Cenas pārtikai maijā pieauga par 1,5%, kas kopējo cenu līmeni palielināja par 0,3 procentpunktiem. Lielākā ietekme sezonālu faktoru ietekmē bija cenu kāpumam dārzeņiem.

Pasaules pārtikas cenām vērojams kāpums piekto mēnesi pēc kārtas, informēja EM. Maijā, salīdzinot ar aprīli, tās palielinājās par 1,2%, ko ietekmēja cenu kāpums piena produktiem un graudaugiem. Arī piena produktiem cenas pieauga piekto mēnesi pēc kārtas un tām bija visstraujākais kāpums maijā.

"Cenu pieaugumu piena produktiem turpināja noteikt spēcīgs pasaules pieprasījums, paredzot turpmāku eksporta kritumu no lielākajām ražotājvalstīm sezonāla piena ražošanas apjoma samazinājuma un sausuma dēļ. Cenu kāpumu pastiprināja arī bažas par piena ražošanu Eiropā," skaidro EM.

Degvielai cenas pieauga par 2,9%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,2 procentpunktiem.

EM informē, ka pasaules naftas cenas maijā praktiski nemainījās. Mēneša vidū tās sasniedza 75 ASV dolārus par barelu, ko galvenokārt noteica lielāko eksportētājvalstu ierobežotā naftas ieguve, kā arī uzbrukumi Saūda Arābijas naftas infrastruktūrai un ASV sankciju pastiprināšana pret Irānu. Tomēr mēneša beigās naftas cenas samazinājās līdz 65 ASV dolāriem par barelu. To noteica Eiropas parlamenta vēlēšanas un ASV-Ķīnas tirdzniecības karš, attiecīgi arī bažas par globālās ekonomikas izaugsmes palēnināšanos.

Cenas maijā pieauga arī izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumiem, kas bija saistīts ar atpūtas sezonas atklāšanu un silto laiku, norādīja EM. Cenas maijā izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumiem pieauga par 1,2%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,1 procentpunktu.

Lielākā pazeminošā ietekme maijā bija cenu kritumam personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, alkoholiskajiem dzērieniem un siltumenerģijai, kas kopā kopējo patēriņa cenu līmeni samazināja par 0,3 procentpunktiem, piebilda EM.

Citi šobrīd lasa

Pēc mīļotā bērēm 22 gadus veca sieviete piedzīvo vēl vienu smagu zaudējumu
Tiesās vīrieti, kurš pie kafejnīcas nolaupīja sievieti, ar jahtu ieveda Rīgas jūras līcī un izvaroja 6
Rosina noteikt naudas sodu par masku nelietošanu sabiedriskās vietās 4
Skatīt visus komentārus

18 лет назад: Галкин опубликовал архивное фото с Пугачевой

Соседи Меган и Гарри заподозрили серьезный кризис в их браке