Lepnā "Villa Vaza" Mežaparkā pārvērtusies graustā, nevis kļuvusi par Krievijas diplomātu bērnu skolu
foto: Juris Rozenbergs
1904. gadā būvētais viens no kādreizējiem Mežaparka lepnuma simboliem – atpūtas nams „Villa Vaza” pārvērties par graustu.
Bizness un ekonomika

Lepnā "Villa Vaza" Mežaparkā pārvērtusies graustā, nevis kļuvusi par Krievijas diplomātu bērnu skolu

Elmārs Barkāns

Jauns.lv

Ezermalas ielā pirms 115 gadiem būvētais kādreizējais Ķeizarmeža vasarnīcu lepnums – Zviedrijas karaļu dinastijas vārdā nosauktā villa pēdējās desmitgadēs pārvērties par graustu un piekļuve tam nožogota. Villu paredzēts nodot Krievijas vēstniecībai, bet pašlaik tā ir Ārlietu ministrijas pārziņā, kurai par to jāmaksā paaugstināts nekustamā īpašuma nodoklis.

Mežaparkā, Ezermalas ielā 34, jau 20 gadus visu pamesta atrodas 1904. gadā būvētais viens no kādreizējiem Mežaparka lepnuma simboliem – atpūtas nams „Villa Vaza”, kas 1999. gadā nodots Ārlietu ministrijas pārvaldījumā. Ārlietu resors to savulaik nolēma par vienu latu (1,41 eiro) nodot Krievijas Federācijas vēstniecības lietošanā uz 99 gadiem, apmaiņā no Krievijas puses lietošanā par vienu rubli uz 99 gadiem saņemot Latvijas vēstniecības ēku kompleksu Maskavā, Čapligina ielā.

1904. gadā būvētais viens no kādreizējiem Mežaparka lepnuma simboliem – atpūtas nams „Villa Vaza” pārvērties par graustu.

Kādreizējais Mežparka lepnums - "Villa Vaza" Ezermalas ielā pārvērties par graustu

Ezermalas ielā pirms 115 gadiem būvētais kādreizējais Ķeizarmeža vasarnīcu lepnums – Zviedrijas karaļu dinastijas vārdā nosauktā villa pēdējās desmitgadēs pārvērties ...

Zviedrijas karaļu dinastijas vārdā nosauktā villa

Krievijas vēstniecība pirms vairākiem gadiem izteicās, ka tur vēlas iekārtot skolu-internātu Baltijas valstīs strādājošo diplomātu bērniem (Rīgā strādājošo krievu diplomātu bērni pašlaik mācās Rīgas privātskolās). Tomēr ēka joprojām stāv pamesta un nekādi darbi tajā nenotiek. Savulaik lepnā ēka tika nosaukta kādreizējās Ezermalas ielas nosaukuma vārdā – Vaza. 1902. gadā izveidotā iela līdz 1923. gadam saucās par Vazas ielu - Zviedrijas karaļu Vāsu dinastijas vārdā. Villa „Wasa” celta 1904. gadā pēc arhitektu V. J. Neimana un H. Zeibarliha projekta kā notāra A. fon Berkholca ģimenes pansionāts. 1929. gadā namu pārbūvēja pēc arhitekta N. Hercberga projekta Dr. K. Haha privātklīnikas-sanatorijas vajadzībām, bet padomju okupācijas laikā tur vispirms bērnu sanatorija, bet vēlāk - Baltijas kara apgabala tuberkulozes sanatorija. Jauns.lv interesējās, kad ēkā atkal atgriezīsies dzīvība. Gan Latvijas Ārlietu ministrijas, gan Krievijas Federācijas vēstniecības Latvijā atbildes nekādu dižo konkrētību neievieš. Skaidrs ir viens, ka vēl labu laiku kādreiz greznā ēka būs visu pamesta.

Nekādas konkrētības

Ārlietu ministrijas Preses dienests portālam Jauns.lv sniedza šādu skaidrojumu:

„2011. gada 16. maijā stājās spēkā „Latvijas Republikas valdības un Krievijas Federācijas valdības vienošanās par Latvijas Republikas vēstniecības Krievijas Federācijā un Krievijas Federācijas vēstniecības Latvijas Republikā izvietošanas nosacījumiem”. Minētās Vienošanās 1. pantā noteikts, ka Krievijas vēstniecības Latvijā vajadzībām tiek nodota ēka un būve – Rīgā, Ezermalas ielā 34. Vienošanās 1.2 pants paredz, ka zemes gabals Rīgā, Ezermalas ielā 34a pēc piebraucamā ceļa izbūves tiks apvienots ar zemesgabalu Rīgā, Ezermalas ielā 34 un tiks nodots uz 99 gadiem nomā Krievijas Federācijas vēstniecībai.

Šobrīd notiek iepriekš minētā īpašuma piebraucamā ceļa nodošana ekspluatācijā, pēc kā sekos ceļu reģistrēšana kā inženierbūve Valsts Zemes dienestā. Kad tiks veiktas visas izmaiņas, Ārlietu ministrija iesniegs dokumentus Zemesgrāmatā minētās ēkas pārreģistrēšanai uz Krievijas Federācijas vēstniecības Latvijā vārda”.

Savukārt Krievijas vēstniecībā Latvijā Jauns.lv pavēstīja: „Krievijas Federācija ir izpildījusi visus nosacījumus, kas minēti starpvaldību vienošanās dokumentā. Kad konkrēti īpašums Ezermalas ielā 34 tiks nodots Krievijas Federācijai, būtu jājautā Latvijas pusei. Katrā gadījumā būs nepieciešams laiks, lai pēc īpašuma nodošanas Krievijai, mēs to varētu apsekot, tai skaitā arī tā tehnisko stāvokli”.

Dzīvībai bīstams grausts

foto: Juris Rozenbergs
Ieeja graustā ir norobežota, bet to, pie labas gribas var pārvarēt. Vietējo bērnu vecāki jau vairākus gadus žēlojas, ka Ezermalas ielas 34 nams ir kļuvis par ekstrēmu pusaudžu izklaides un pulcēšanās vietu.
Ieeja graustā ir norobežota, bet to, pie labas gribas var pārvarēt. Vietējo bērnu vecāki jau vairākus gadus žēlojas, ka Ezermalas ielas 34 nams ir kļuvis par ekstrēmu pusaudžu izklaides un pulcēšanās vietu.

Rīgas domes Īpašuma departamenta Komunikācijas nodaļas vadītāja Baiba Gailīte portālam Jauns.lv teica: „Tiesības uz slimnīcas ēku un sūkņu staciju Ezermalas ielā 34 kopš 1999. gada 15. decembra reģistrētas Latvijas valstij Ārlietu ministrijas personā. Rīgas domes Īpašuma departaments 2014. gadā norādīja, ka būves netiek uzturētas atbilstoši Rīgas domes saistošo noteikumu „Rīgas pilsētas teritorijas kopšanas un būvju uzturēšanas saistošie noteikumi” 13.  punktā noteiktajām prasībām.

Ārlietu ministrija atbildēja, ka saskaņā ar noslēgto Latvijas un Krievijas valdības vienošanos  zemes gabals Ezermalas ielā 34 jānodod Krievijas Federācijai. 2014. gada jūnijā notika konsultācijas starp Krievijas vēstniecību, Ārlietu ministriju, akciju sabiedrību „Valsts nekustamie īpašumi” un Rīgas būvvaldi par prasībām būvju rekonstrukcijai. Ārlietu ministrija neplānoja atjaunot būves, to darīs Krievijas vēstniecība.

Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija 2017. gada oktobrī klasificēja būves kā B kategorijas būves (B kategorijas grausts) un piemēroja paaugstināto nekustamo īpašuma nodokli”.

Rīgas saistošie noteikumi par B kategorijas būvi-graustu definē „cilvēku drošību apdraudošu būvi potenciāli bīstamā tehniskajā stāvoklī, tas ir, būvi, kuras uzturēšanā ir konstatēta saistošo noteikumu prasību neievērošana”.