Latvijā lielākā daļa iedzīvotāju pensijas uzkrājumus neuztver kā savu naudu
Latvijā 61% iedzīvotāju uzkrājumus pensiju 2.līmenī neuztver kā savu naudu un vien katrs trešais valsts fondēto pensiju līmeņa dalībnieks šos uzkrājumus uztver kā savu naudu un ar tiem nākotnē rēķinās, liecina "Swedbank" veiktā iedzīvotāju aptauja.
Pēc aptaujas datiem, pēdējo piecu gadu laikā to iedzīvotāju īpatsvars, kuri uzkrājumus pensiju 2.līmenī neuztver kā savu naudu, audzis par pieciem procentpunktiem.
"Swedbank" Pensiju un investīciju atbalsta daļas produktu līnijas vadītājs Kristaps Kopštāls secina, ka pēdējo gadu laikā iedzīvotāju attieksme pret pensiju 2.līmeni ir duāla - trešā daļa šos uzkrājumus uztver kā savus, bet vienlaikus 35% cilvēku pensiju sistēmai neuzticas. Viņš uzsver: "Jau šobrīd pensiju 2.līmenī izveidotie uzkrājumi ir reāla nauda, kam būs nozīmīga loma ikviena cilvēka pensijas gados, pat ja tie šķiet vēl aiz kalniem."
Aptauja atklāj, ka starp nozīmīgākajiem kritērijiem pensiju 2.līmeņa pārvaldnieka izvēlē dominē uzticēšanās savas bankas piedāvājumam (61% aptaujāto). Tam seko pārvaldnieka drošība un uzticamība (17%), kā arī prognozētais peļņas līmenis (9%). Taču 26% aptaujāto atzīst, ka viņi vispār neiedziļinās pensiju 2.līmeņa pārvaldnieku piedāvājumā pēc būtības, bet vēl 5% norāda, ka viņiem nav svarīgi, kas pārvalda viņu pensiju 2.līmeņa uzkrājumus.
"Swedbank" iedzīvotāju aptauja par attieksmi pret pensiju 2.līmeņa uzkrājumiem veikta 2016.gada oktobrī sadarbībā ar "Snapshots", aptaujājot 705 respondentus vecumā no 18 līdz 74 gadiem Rīgā, citās Latvijas pilsētās un lauku reģionos.
"Swedbank" ir lielākais pensiju 2.līmeņa pārvaldnieks Latvijā, un pašlaik tās pensiju 2.līmeņa dalībnieku skaits pārsniedz 528 000 cilvēku, bet pensiju 2.līmeņa pārvaldāmo aktīvu apmērs - 1,1 miljardu eiro.
Pensiju 2.līmenī uzkrājums tiek veidots no sociālās apdrošināšanas iemaksām. Patlaban pensiju 2.līmenī tiek novirzīta nauda 6% apmērā no bruto darba algas. Valsts fondētos pensiju līdzekļus Latvijā pārvalda septiņas ieguldījumu pārvaldes sabiedrības, piedāvājot 20 ieguldījumu plānus, tostarp astoņus konservatīvos ieguldījumu plānus, četrus sabalansētos un astoņus aktīvos ieguldījumu plānus.
Latvijā ir izveidota triju līmeņu pensiju sistēma. Pirmā līmeņa pensijas maksā tagadējiem pensionāriem no budžetā iekasētajiem sociālajiem maksājumiem. Savukārt trešajā līmenī darbojas privātie pensiju fondi, kuros līdzekļus var iemaksāt brīvprātīgi.
LETA / Foto: Zane Bitere/LETA