430 eiro un sešas darba dienas: Mākslas muzejs skaidro, kādēļ eksponātu uzraugiem tik smieklīga alga
Pagājušajā nedēļā ziņojām par Latvijas Nacionālais Mākslas muzeja (LNMM) izsludināto vakanci eksponātu uzrauga amatam. Darba sludinājums piesaistīja uzmanību ar darba grafiku un piedāvāto mēnešalgu – 430 eiro PIRMS nodokļu nomaksas. Portāls Kasjauns.lv sazinājās ar muzeja vadītāju Māru Lāci, lai noskaidrotu, kāpēc vakancei noteikta šāda bruto alga ar 6 darba dienu režīmu un brīvdienu pirmdienā?
Kā ziņots, vakantā amata prasībās ietilpst laipna un korekta izturēšanās pret muzeja apmeklētājiem, darba precizitāte, uzticamība un augsta atbildības sajūta.
Tāpat uzraugam jābūt labā fiziskā formā un jābūt interesei par mākslu un kultūru.
Eksponātu uzraugiem prasa ļoti labas latviešu valodas zināšanas, kā arī vēlamas labas angļu un krievu valodas zināšanas.
Uzraugiem LNMM ik mēnesi gatavs maksāt 430 eiro algu bruto (pirms nodokļu nomaksas) un sniegt bezmaksas muzeja apmeklējumus.
Darbiniekiem, kā jau minēts, noteikta sešu dienu darba nedēļa, kurā brīvdiena ir pirmdiena. Tiek piedāvāts arī darbs uz pusslodzi.
Svinīgi atklāj Latvijas Nacionālā mākslas muzeja ēku
Algu muzejā nosaka valsts
Ņemot talkā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) mājaslapā pieejamo algas kalkulatoru, ātri vien izrēķināms, ka, strādājot šajā amatā, personai, kuras apgādībā ir viens cilvēks, pēc nodokļu nomaksas atliktu ap 350 eiro.
Atbildot uz portāla Kasjauns.lv jautājumiem par to, kādēļ šāds atalgojums, LNMM vadītāja Lāce paskaidroja, ka muzejs ir valsts tiešās pārvaldes budžeta iestāde, kur darbiniekiem algas tiek noteiktas saskaņā ar Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumu (stājies spēkā 01.01.2010.).
“Šī likuma 4. panta 3. daļa paredz, ka: “Mēnešalgas apmēru nosaka, klasificējot amatus atbilstoši Ministru kabineta noteiktajam valsts un pašvaldību institūciju amatu katalogam un ņemot vērā amatam atbilstošo mēnešalgu grupu,” pauda Lāce.
Savukārt otrs algu noteicošais parametrs esot valsts piešķirtā dotācija atlīdzībai (mēnešalga un darba devēja sociālais nodoklis), kas veido nemainīgu daļu valsts iestādes budžetā.
“Mēs paši nevaram to mainīt – ne palielināt, ne samazināt. Muzejam ar izdalīto atlīdzības finansējumu ir jāspēj nodrošināt muzeja funkciju izpilde. Tajās ietilpst krājuma saglabāšana, restaurācija, izpēte, ekspozīciju un izstāžu veidošana, muzejpedagoģisko programmu nodrošināšana un citas lietas, vienlaikus arī jāspēj sniegt maksimāli kvalitatīvus pakalpojumus sabiedrībai,” turpināja LNMM vadītāja.
Cik tad īsti saņem muzeja darbinieki?
Lāce arī uzsver, ka LNMM jau pēdējos pāris gadus nepārtraukti ir aktualizējis jautājumu Kultūras ministrijā, Finanšu ministrijā un arī Saeimā par nepieciešamību palielināt atalgojumu muzejos strādājošiem.
Saskaņā ar muzeja vadītāju, šobrīd vidējie atalgojuma rādītāji LNMM ir:
vidējā alga LNMM kopā – 646 eiro;
vidējā alga LNMM struktūrvienību vadītājiem – 1251 eiro;
vidējā alga LNMM speciālistiem – 728 eiro;
vidējā alga LNMM pārējam personālam (t.sk. muzeja uzraugiem) – 442 eiro
*Visi rādītāji doti pirms nodokļu nomaksas.
Muzejs cer uz algu pielikumiem nākamajā gadā
Lāce arī piebilst, ka LNMM struktūra ir ļoti sazarota – to veido LNMM galvenā ēka, Mākslas muzejs, Rīgas Birža, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, izstāžu zāle “Arsenāls”, R.Sutas un A.Beļcovas muzejs.
Atsevišķām amatu grupām, piemēram, izglītības programmu speciālistiem, noteiktas kvalifikācijas restauratoriem, muzeja uzraugiem amata algas savas amatu grupas ietvaros tiek noteiktas vienādas.
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krāšņās telpas
Darbiniekiem tiek noteikts darba laiks – 40 stundas nedēļā. Muzeja uzraugiem ir slīdošais darba grafiks, kas paredz šo 40 stundu darbu nedēļu.
“Jā, tas ietver arī darbu sestdienās un svētdienās, bet nepārsniedz likumā noteikto,” paskaidro muzeja vadītāja.
“LNMM nekad nav bijuši nodokļu parādi, t.sk. darba devēja sociālā nodokļa parādi. LNMM šobrīd ļoti cer, ka viena no Kultūras ministrijas nākamā gada budžeta prioritātēm – algu palielinājums mantojuma nozarē strādājošiem (t.sk. muzeju darbiniekiem), tiks uzņemta ar izpratni un gūs vajadzīgo atbalstu,” sarunā ar Kasjauns.lv pauž Māra Lāce.