Liepājas SEZ teritorijā taps vairāk nekā 10 jaunas ražotnes
Paplašinoties Liepājas uzņēmumiem un pilsētā ienākot jauniem investoriem, tuvāko divu gadu laikā Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (LSEZ) teritorijā tiks izveidotas vairāk nekā 10 jaunas ražotnes, radot pilsētā jaunas darbavietas. Par šiem projektiem jau ir noslēgti līgumi - gan par teritoriju nomu, gan tehnisko projektu izstrādi. Uzņēmēji ir piesaistījuši arī struktūrfondu līdzfinansējumu ēku būvniecībai un iekārtu iegādei.
“LSEZ šis gads ir bijis ļoti aktīvs un ražīgs. Par brīvajām teritorijām interesējas gan esošie uzņēmumi, gan jauni investori. Uzņēmēji novērtē esošās ražošanas tradīcijas pilsētā, izveidoto infrastruktūru un saredz potenciālu veiksmīgai uzņēmējdarbībai. Liepājas ražošana ir atdzimusi un uzņēmēju interese par jaunām attīstības iespējām un biznesa paplašināšanu apliecina, ka mēs Liepājā spējam piesaistīt gan vietējos, gan starptautiskās arēnas spēlētājus,” sacīja LSEZ pārvaldnieka vietnieks attīstības jautājumos Uldis Hmieļevskis.
Dūņu-Meldru ielas industriālajā parkā ir rezervēti visi brīvie zemes gabali un pirmie tehniskie projekti tiek izstrādāti arī Karostas Industriālajā Parkā – tieši šīs infrastruktūras izveide ar ES struktūrfondu līdzfinansējumu ļauj piesaistīt Liepājā jaunus uzņēmumus. Vienlaikus jaunu ražotņu projekti tiek īstenoti arī citās pilsētas teritorijās – Kapsēdes ielā esošajā Liepājas Biznesa Centrā, Krūmu ielā, Vecajā Ostmalā un citās.
Katrā no jaunajām rūpnīcām būs vidēji 20 - 50 labi apmaksātas jaunas darba vietas. Vienlaikus notiek sarunas par vēl vairāku rūpnīcu izveidi Liepājā, tādējādi palielinot darba vietu skaitu par vēl vairākiem simtiem.
Liepājas Biznesa centrā, kura īpašnieks ir LSEZ SIA “Pumac Liepaja” šogad sāks ražot saules elektropaneļus - uzņēmums “Baltic Solar Factory” iznomājusi 1300 kvadrātmetru lielas telpas. Sākotnēji ražotnē plānots izveidot 10 darba vietas, kas vēlāk varētu pieaugt līdz 30. LSEZ valde šī gada martā nolēma arī slēgt līgumu ar SIA "Baltic Solar Factory" par ieguldījumu veikšanu būvniecībā un modernās tehnoloģijās ražotnes izveidošanā par 1 122 000 eiro.
Tāpat Liepājas Biznesa centrā plānots izveidot vēl divas jaunas ražotnes – SIA “N2 Global”, kas 1700 kvadrātmetru lielās telpās ražos ugunsdzēšamos aparātus, savukārt priekš “Trelleborg Wheels Systems” jau uzsākta jaunu ražošanas telpu būvniecības sagatavošanas darbi, kurām jābūt gatavām 2018.gadā. (Uzņēmums “Trelleborg Wheels Systems” 2016. gada beigās pieņēma lēmumu pārcelt visas riteņu disku ražošanas un izstrādes darbības no Zviedrijas pilsētas Sēvšes uz ražotni Liepājā.) Kopumā Liepājas Biznesa Centrā strādā 915 darbinieku, uzņēmumiem aizņemot vairāk kā 75 tūkstošus kvadrātmetru ražošanas telpu.
Jaunas ražošanas ēkas 3050 kvadrātmetru platībā Vecajā ostmalā gatavojas izbūvēt arī LSEZ SIA “Vecās ostmalas biznesa parks”, vienlaikus rekonstruējot papildus 2870 kvadrātmetru lielas telpas senāk būvētajās ražošanas ēkās.
Divi projekti attīstās Ziemeļrietumu mikrorajonā, kur metāla konteineru ražotājs SIA “Slons” savu rūpnīcu būvēs uz zemes gabala Ziemupes ielā, savukārt SIA “iCotton” Pulvera ielā 4A plāno būvēt jaunu ražotni vairāk kā 10 000 m2 platībā blakus jau esošajai kokvilnas izstrādājumu rūpnīcai, kas iekārtota bijušajās sporta manēžas telpās.
Dūņu-Meldru ielas industriālajā parkā savu attīstību plāno seši uzņēmumi. “UPB holdings” izbūvēs jaunu loģistikas centru 6000 kvadrātmetru lielā platībā, bet “Finestra Solutions” cels rūpnīcu ēku logu un alumīnija konstrukciju ražošanai eksporta tirgiem. Tāpat griķu pārstrādes rūpnīcu ar 40-50 jaunām darba vietām atvērs “Buckwheat Baltic”, ražotni plāno celt arī atsperu un gāzes amortizatoru ražotājs “Lesjofors Springs LV”, bet “Improbuss” plāno atklāt zivju produkcijas rūpnīcu. Turpat netālu Satiksmes ielā vietējais uzņēmums SIA “Euro DK” cels ēku informācijas tehnoloģiju loģistikas centra izveidei.
“Liepāja šobrīd ir straujas ražošanas attīstības priekšā, un ir svarīgi, ka tā attīstīsies ne tikai kvantitatīvi, bet arī kvalitatīvi – ar inovatīvām tehnoloģijām, jauniem un sarežģītiem produktiem, kuru izstrādei un ražošanai būs vajadzīgi kvalificēti un labi atalgoti darbinieki. Investīcijas savās ražošanas ēkās liecina par uzņēmuma plāniem Liepājā būt ilgtermiņā. Kad 2013. gadā no bijušā gaļas kombināta teritorijas uz savu ēku Vecajā ostmalā pārcēlās "AE Partner", darbinieku skaits Kapsēdes ielā samazinājās par aptuveni 100 cilvēkiem. Pagājuši daži gadi, un "AE Partner" strādā jau vairāk kā 300 cilvēku. "Jensen Metal" plāns būvēt savu - 10 000 m2 lielu rūpnīcu Karostas Industriālajā parkā, ir līdzīgs signāls - uzņēmums plāno savu darbību Liepājā ilgtermiņā. Kopā Karostā šim uzņēmumam rezervēti 5 hektāri teritorijas, kas ļaus attīstīties arī nākotnē. Arī šis uzņēmums dinamiski attīstās, un saviem 260 esošajiem darbiniekiem jau šovasar vēlas piepulcināt vismaz 20 jaunus kolēģus,” ražošanas attīstību komentē Uldis Hmieļevskis.
Liepājas SEZ kapitālsabiedrības statuss ir 42 uzņēmumam, kuros strādā vairāk kā 2050 cilvēku, gada laikā saražojot preces un pakalpojumus 168 milj. eiro apmērā.