Bažījas par veselības aprūpes finansējumu no 2020.gada
foto: REUTERS
Bizness un ekonomika

Bažījas par veselības aprūpes finansējumu no 2020.gada

LETA

Saeimas deputāti mudina rast ilgtspējīgu sistēmu veselības aprūpes nozares finansēšanai, kā arī nodrošināt nepieciešamus līdzekļus arī no 2020.gada, kad reformu īstenošanai vairs nebūs paredzēts izmantot valsts budžeta deficīta atkāpi.

Par veselības aprūpes reformas finansēšanu šodien diskutēja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti kopā ar Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas pārstāvjiem.

Pašlaik Latvija ir saņēmusi atkāpi no vidējā termiņa mērķa, nodrošinot papildu finansējumu veselības aprūpei. Šogad veselības aprūpes jomai paredzētai atkāpes apmērs ir 0,1% no iekšzemes kopprodukta (IKP), nākamgad - 0,4% no IKP, bet 2019.gadā - 0,5% no IKP.

Savukārt plānotā reformu nodokļa reforma paredz novirzīt veselības aprūpei 1% no sociālām iemaksām, norādīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS). Viņa arī uzskata, ka sociālajā budžetā reformas rezultātā varētu palielināties ieņēmumi, kas ļaus īstenot šādu ieceri.

Vienlaikus ministre piebilda, ka var iezīmēt 1% no pašreizējās likmes vai arī "pielikt klāt kādu procentu", tomēr jābūt ļoti uzmanīgiem, lai nezaudētu konkurētspēju.

Savukārt Fiskālās disciplīnas domes pārstāvis Ingars Eriņš uzsvēra, ka nākamajam gadam ir saskaņota tikai 0,1% atkāpe, un Eiropas Komisijā jāiesniedz reformu plāns, lai tiktu apstiprināta 0,4% un 0,5% atkāpe.

Eriņš mudināja kritiskāk skatīties uz deficīta palielinājumu, jo arī iecerēta nodokļu reforma var prasīt līdzīgu rīcību.

Finanšu ministrijas ierēdnis Nils Sakss gan pauda viedokli, ka paredzēto atkāpi Latvija varētu neiegūt tikai tad, ja nespēs pamatot savas ieceres.

Veselības ministre Anda Čakša, runājot par turpmāko nozares finansējumu, teica, ka ļoti cer uz FM piedāvāto nodokļu plānu, ka tiks rasts veids, lai nodrošināt veselības aprūpes vajadzībām. Viņa atbalsta daļas sociālo iemaksu novirzīšanu veselības aprūpes nozarei.

Vairāki deputāti gan pauda bažas par veselības aprūpes nozares finansējumu pēc tam, kad vairs netiks izmantota deficīta atkāpe. Romualds Ražuks (V) sacīja, ka tas "plāksteris" uz trīs gadiem, bet netiek piedāvāts mehānisms, kas ilgtermiņā ienestu papildu finansējumu veselības aprūpes sistēmā. "Šis ir tikai ielāps," rezumēja deputāts. Arī citi deputāti vaicāja par finansējuma nodrošinājumu veselības aprūpes nozarei turpmākajos gados.

Deputāte Aija Barča (ZZS) aicināja pie jautājuma par veselības aprūpes nozares reformām pārrunāt atkāroti pēc vairākiem mēnešiem, uz sarunu aicinot arī labklājības ministru Jāni Reiru (V).