Latvija kļuvusi par uzņēmējdarbībai 41. labvēlīgāko valsti pasaulē
Bizness un ekonomika

Latvija kļuvusi par uzņēmējdarbībai 41. labvēlīgāko valsti pasaulē

Jauns.lv

Biznesa žurnāla "Forbes" veidotajā sarakstā ar uzņēmējdarbībai labvēlīgākajām valstīm Latvija iekļauta 41. vietā. Salīdzinot ar pagājušu gadu, valsts pakāpusies par četrām vietām.

Premjers Valdis Dombrovskis. Krīzes laikā kāpums arī par trim vietām ir panākums.
Premjers Valdis Dombrovskis. Krīzes laikā kāpums arī par trim vietām ir panākums.

No Baltijas valstīm visaugstāko vietu ieņem Igaunija, kas sarakstā nonākusi 19.vietā, noslīdot par divām pozīcijām no pagājušā gada vietas. Savukārt Lietuva ierindojusies 32.vietā, no pagājušā gada pozīcijas indeksā pakāpjoties par desmit pozīcijām.

Par uzņēmējdarbībai labvēlīgāko valsti "Forbes" veidotajā sarakstā atzīta Dānija, kas saglabājusi savu vadošo pozīciju jau otro gadu pēc kārtas.

Kaut arī Dāniju, tāpat kā visu pasauli, pērn skāra ekonomiskā krīze, kā iespaidā valsts IKP samazinājās par 4,7%, tomēr Dānija ir saglabājusi savu izcilo biznesa klimatu, norāda "Forbes".

Otrajā vietā ierindojusies Honkonga, kas pakāpusies no pagājušā gada 9.pozīcijas, galvenokārt pateicoties ciešajām tūrisma, tirdzniecības un finanšu attiecībām ar kontinentālo Ķīnu.

Trešo vietā sarakstā ieņem Jaunzēlande, kam seko Kanāda, Singapūra, Īrija un Zviedrija.

Savukārt ASV ekonomika šā gada reitingā nokritusies no otrās uz devīto pozīciju, samainoties vietām ar Honkongu.

ASV ekonomiku smagi skārusi recesija, lielais bezdarba līmenis un vājais mājokļu tirgus. Kritums reitingā skaidrojams arī ar lielo nodokļu nastu un vājajiem rezultātiem tirdzniecības un monetārajā brīvībā, salīdzinājumā ar citām attīstītajām valstīm.

Visnelabvēlīgākie apstākļi uzņēmējdarbībai ir Venecuēlā, kas izstūmusi no reitinga pēdējās vietas Zimbabvi.

Veselība biznesa vidi valstī sagrāvusi Venecuēlas prezidenta Ugo Čavesa veiktās nacionalizācijas kampaņas cementa, kalnrūpniecības, mediju, naftas un tērauda sektoros, kā arī šogad turpinātā banku pārņemšana. Venecuēlai arī ir slikti rādītāji investoru aizsardzības, monetārās brīvības un nodokļu nastas ziņā. Valsti pārņēmusi smaga recesija, inflācijas līmenis sasniedz 30%, bet fondu birža pēdējo 12 mēnešu laikā zaudējusi 32% savas vērtības.

"Forbes" saraksts sastādīts pēc virknes citu institūciju, kā Pasaules Bankas, Pasaules Ekonomiskā foruma, "Freedom House", ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes, "Transparency International", veidotajiem reitingiem.

Biznesa žurnāls 128 pasaules valstis vērtējis pēc makroekonomiskajiem rādītājiem, kā arī tehnoloģiju attīstības, korupcijas līmeņa, iedzīvotāju personīgās brīvības, īpašumtiesības, investoru aizsardzības pasākumiem, biržu darbības un citiem kritērijiem.

LETA/Foto:LETA