Bizness un ekonomika

Lauksaimnieki un piensaimnieki līdz martam var pieteikties daļējai kredītprocentu kompensācijai

Jauns.lv

Lauku atbalsta dienesta (LAD) reģionālās lauksaimniecības pārvaldes kopš 16. februāra pieņem lauksaimnieku iesniegumus valsts atbalstam vairākās subsīdiju programmās, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja Zemkopības ministrijas pārstāve Solveiga Lazovska.

Kā stāsta Lazovska, līdz 1. martam lauksaimnieki un piena pārstrādes uzņēmumi var pieteikties daļējai kredītprocentu kompensācijai līdz 3% un līdz 9. martam - šķirnes dzīvnieku audzētāju organizācijas ciltsdarba atbalstam. Tāpat notiekot pieteikšanās atbalstam līdzfinansējuma saņemšanai dalībai kopstendā izstādēs un atbalstam apdrošināšanas polišu daļējai kompensācijai.

Daļējas kredītprocentu kompensācijas mērķis esot veicināt racionālas un efektīvas lauksaimnieciskās ražošanas attīstību, samazinot produkcijas ražošanas izmaksas un ieviešot modernas ražošanas tehnoloģijas.

Pēc Lazovskas teiktā, atbalstu var saņemt pretendents, kurš nodarbojas ar primāro lauksaimniecības produktu ražošanu un kas ir saņēmis ilgtermiņa kredītu vai finanšu līzingu investīcijām jaunu un rekonstruējamu lauksaimnieciskās ražošanas būvju būvniecībai, to darbības nodrošināšanai nepieciešamo iekārtu, tehnoloģiskā aprīkojuma, arī programmatūras, iegādei un lauksaimniecībā izmantojamās zemes iegādei. Atbalstu nevarot saņemt par traktortehnikas, piekabju un lauksaimniecībā izmantojamo tehnoloģisko agregātu iegādi, kā arī par atsevišķu iekārtu un tehnoloģiskā aprīkojuma iegādi, ja tas nenotiek saistībā ar lauksaimnieciskās ražošanas būvju būvniecības vai rekonstrukcijas projektu.  Tāpat uz atbalstu nevarot pretendēt tie lauksaimnieki, kuri ir ņēmuši aizdevumus "Lauksaimniecības ilgtermiņa investīciju kreditēšanas" un "Lauksaimniecībā izmantojamās zemes iegādes kreditēšanas" programmās.

Savukārt atbalsta daļējai kredītprocentu kompensācijai piena pārstrādes uzņēmumiem mērķis esot veicināt racionālas un efektīvas piena pārstrādes attīstību, samazinot produkcijas ražošanas izmaksas un modernizējot ražošanas tehnoloģiju. Atbalstu varot saņemt piena pārstrādes uzņēmumi, kam ir piešķirts ilgtermiņa kredīts vai finanšu līzings investīcijām jaunu un rekonstruējamu piena pārstrādes būvju būvniecībai un to darbības nodrošināšanai nepieciešamo iekārtu un tehnoloģiskā aprīkojuma, tai skaitā programmatūras iegādei.

Atbalsts netiekot piešķirts par transporta līdzekļu, piekabju, puspiekabju un to aprīkojuma iegādi, kā arī par atsevišķu iekārtu un tehnoloģiskā aprīkojuma iegādi, ja tā nav saistīta ar piena pārstrādes būvju būvniecības vai rekonstrukcijas projektu.

Maksimālā atbalsta summa vienam atbalsta saņēmējam daļējai kredītprocentu kompensācijai gan lauksaimniekiem, gan piena pārstrādes uzņēmumiem nepārsniedz 40 000 latu.

Ilgtermiņa investīcijām kopējā atbalsta intensitāte nepārsniedz 40% no investīciju attaisnoto izdevumu summas un 50%, ja saimnieciskās darbības veicējs atrodas mazāk labvēlīgā apgabalā. Atbalsta intensitāti palielina par 10%, ja investīciju īsteno jaunais lauksaimnieks.

Savukārt līdz 9. martam šķirnes dzīvnieku audzētāju organizācijām jāpiesakās ciltsdarba atbalstam, kuru, tāpat kā iepriekšējā gadā, lauksaimniekiem novirzīs caur atzītām šķirnes dzīvnieku audzētāju organizācijām.

LETA