Cilvēki grib iegādāties Latvijā ražotu cukuru, tāpēc cena joprojām augsta
Bizness un ekonomika

Cilvēki grib iegādāties Latvijā ražotu cukuru, tāpēc cena joprojām augsta

Jauns.lv

Augstās cukura cenas veikalu plauktos ļāvusi uzturēt iedzīvotāju vēlme iegādāties Latvijā ražotu cukuru neatkarīgi no tā cenas, liecina Konkurences padomes (KP) veiktā tirgus uzraudzība.

Uzraudzības laikā tika vērtēta konkurence parastā viena kilograma iepakojumos fasētā cukura tirgū.

KP secinājusi, ka, lai arī Latvijas veikalos ir nopērkams samērā lēts cukurs, tai skaitā tirgotāju pašu zīmola cukurs un cukurs plastikāta iepakojumos, kas kļūst arvien populārāks, patērētāji ilgstoši ir bijuši gatavi maksāt vairāk par Latvijā ražoto cukuru - sākotnēji arī par zīmolu "Liepājas cukurs", vēlāk - par zīmolu "Jelgavas cukurs". Tādējādi iepriekš plaši izskanējušais apgalvojums, ka Latvijā cukura cena ir viena no augstākajām Eiropā, pamatā attiecas uz to cukuru, kuru patērētāji apzināti izvēlējušies, lai arī veikalu plauktos ir bijis pieejams ievērojami lētāks citu izcelsmes valstu cukurs.

"Izvērtējot tirgus dalībnieku cenu noteikšanas stratēģijas, redzams, ka cenas ir bijušas atšķirīgas un noteiktas patstāvīgi. Vairumtirgotāju piemērotā minimālā uzcenojuma cukuram amplitūda ir bijusi no 7% līdz 35%, savukārt lielveikali piemērojuši uzcenojumu robežās 4% līdz 56%," secināts pētījumā.

Salīdzinot vidējās mazumtirdzniecības cenas dažādās valstīs, redzams, ka zemākās cenas biežāk atrodamas tajās valstīs, kur ir vairāku uzņēmumu ražotnes, kā arī zemāka pirktspēja. Latvijā cukura ražotņu nav, taču, ņemot vērā iedzīvotāju gatavību par vietējās izcelsmes ražojumiem maksāt vairāk, nav pamata uzskatīt, ka, piemēram, vienas cukura ražotnes darbības turpināšana Latvijā būtu varējusi būtiski ietekmēt cukura realizācijas vidējo mazumtirdzniecības cenu.

Patlaban Latvijā ražots cukurs vairs nav nopērkams, jo AS "Danisco Sugar" ir iztirgojusi tās īpašumā bijušos AS "Jelgavas cukurs" saražotās produkcijas krājumus, attiecīgi būtiskāka ietekme uz cukura cenām Latvijā ir procesiem pasaules tirgos.

Tā kā cukura ražotājiem ir Eiropas Savienībā noteiktas kvotas, cik daudz tie drīkst saražot un pārdot, mazumtirgotāju, kas veic liela apjoma iepirkumus, cukura pieprasījums nereti pārsniedz piedāvājumu, tādējādi var tikt paaugstinātas cenas. 2010.gada sliktās ražas veicināto cukura iztrūkumu novērst liedz arī ievedmuita, kas kavē radušos cukura iztrūkumu kompensēt, ievedot to no citām valstīm. Par konstatētajām problēmām KP informējusi Zemkopības ministriju, kas jau vērsusies Eiropas Komisijā.


LETA Nozare.lv / Foto: Agnese Gulbe, LETA