Parex banka zaudē latvietim Vācijas darba tiesā
Ar bijušā „Parex bankas” Minhenes filiāles vadītāja Roberta Putņa uzvaru Vācijas darba tiesā beigusies divarpus gadu ilgusī tiesvedība starp bankas darbinieku un viņa darba devēju.
Darba devējs pret darba ņēmēju
Kasjauns.lv jau rakstīja, ka 2008. gada Ziemassvētkos „Parex banka” no darba atbrīvoja tās Minhenes filiāles vadītāju, bijušo sabiedrības par atklātību „Delna” šefu Robertu Putni. Viņu ne tikai atlaida, bet viņam arī draudēja ar 250 000 eiro (Ls 175 700) lielu soda naudu vai sešu mēnešu cietumsodu, ja viņš turpinās izplatīt par banku „nepatiesas ziņas”, kā arī viņam izsniedza neglaimojošu raksturojumu, kas Putnim liedza veiksmīgi atrast darbu citviet Vācijā.
Putnis sāka tiesāties par savu atjaunošanu darbā, jo uzskatīja, ka viņš ir atlaists nepamatoti. Pretēji bankas tiesā teiktajam, ka bankas Minhenes Klientu apkalpošanas centrs ir ticis slēgts un Putnim tur vairs neesot darba, Minhenes birojs darbu turpināja.
Otrās instances Vācijas tiesa Putni darbā atjaunoja, bet „Parex banka” pret šo spriedumu pieteica kasāciju augstākajā instancē - Vācijas Federālajā darba tiesā. Vienlaikus „Parex banka” Putnim izsniedza krasi negatīvu raksturojumu, kas viņam, stājoties darbā, būtu jāuzrāda jaunajam darba devējam.
Tiesa liek labot „Parex bankas” izsniegto raksturojumu
Tagad Berlīnes - Brandenburgas federālās zemes darba tiesa ir uzlikusi par pienākumu „Parex bankai” labot Putnim izdoto raksturojumu. Cita starpā tiesa atzīst, ka krīzes laikā 2008. gadā „Parex bankas” Vācijas filiāles vadība darbiniekiem vismaz mēnesi nesniedza nekādu atbalstu darbam ar satrauktajiem klientiem.
Berlīnes - Brandenburgas federālās zemes darba tiesa galīgajā instancē atzīst, ka „Parex bankas” Robertam Putnim iepriekš izsniegtais raksturojums „lielās tā daļās” neatbilst tiesību normu principiem un kopumā ir vērtējams kā nepamatoti negatīvs, jo „Parex banka” nevienu no Putnim izvirzītajiem pārmetumiem tiesas priekšā nav spējusi pamatot un pierādīt. Tāpēc tiesa lika „Parex bankai” virkni iepriekš izvēlēto negatīvo formulējumu svītrot pilnībā.
„Uzvedība ir bijusi nevainojama”
Lietas apstākļu izvērtējums apelācijas tiesai ir licis secināt, ka Putņa darba sniegums „ir bijis virs vidusmēra līmeņa un arī viņa uzvedība ir bijusi nevainojama”. Tāpat tiesa atzīst, ka Putnim un viņa komandai vismaz veselu mēnesi bez atbalsta no „Parex bankas” Vācijas filiāles vadības puses bija jānodrošina „nozīmīgāko klientu noturēšana” banku krīzes periodā. Atbilstoši tiesa ir uzlikusi „Parex bankai” par pienākumu raksturojumā iekļaut arī šādu vērtējumu: „Roberts Putnis arī vissarežģītākajos darba apstākļos spēja pildīt savus pienākums un kritiskajā krīzes periodā viņš deva nozīmīgu ieguldījumu klientu uzticības saglabāšanā un bankas darbības veiksmīgā nodrošināšanā”.
Raksturojums no iepriekšējās darba vietas Vācijas darba tirgū ir priekšnosacījums jauna darba atrašanai un darba devējam pēc darba attiecību izbeigšanas ir obligāts pienākums tādu izsniegt.
„Parex bankas” Vācijas filiāles vadītāja Signe Kalniņa šo pienākumu nepildīja, tādējādi liekot ievērojamus šķēršļus Putnim darba meklējumos. Jaunā Vācijas filiāles vadītāja Evita Ķezbere desmit mēnešus pēc Putņa atlaišanas pēc viņa pieprasījuma tomēr raksturojumu izsniedza, taču tas nebija izmantojams, jo saturēja neskaitāmas vācu valodas un juridiska rakstura kļūdas, kā arī sniedza negatīvu Putņa darba vērtējumu.