"Greenpeace" atklāj toksiskas ķimikālijas pasaulslavenu zīmolu apģērbos. FOTO
Bizness un ekonomika

"Greenpeace" atklāj toksiskas ķimikālijas pasaulslavenu zīmolu apģērbos. FOTO

Jauns.lv

14 pazīstamu zīmolu ražotāju apģērbos atklātas videi un cilvēka veselībai bīstamas ķīmiskās vielas pēdas, otrdien paziņoja starptautiskā vides aizstāvju organizācija "Greenpeace".

"Greenpeace" aktīviste Li Jifana skaidro, ka NPE ir bieži rūpniecībā lietoti tīrīšanas līdzekļi, tostarp ražojot dabiskos un sintētiskos audumus.
"Greenpeace" aktīviste Li Jifana skaidro, ka NPE ir bieži rūpniecībā lietoti tīrīšanas līdzekļi, tostarp ražojot dabiskos un sintētiskos audumus.

„Greenpeace” aktīvistu protersti Filipīnu galvaspilsētā Manilā

Visā pasaulē populāro zīmolu, piemēram, "Adidas", "Uniqlo", "Calvin Klein", H&M, "Abercrombie & Fitch", "Lacoste", "Converse" un "Ralph Lauren", ražoto apģērbu paraugi pierādīja, ka tie ir apstrādāti ar ķīmiskajām vielām nonilfenola etoksilātiem (NPE), teikts "Greenpeace" ziņojumā "Dirty Laundry 2" ("Netīrā veļa 2").

"Greenpeace" aktīviste Li Jifana skaidroja, ka NPE ir bieži rūpniecībā lietoti tīrīšanas līdzekļi, tostarp ražojot dabiskos un sintētiskos audumus. Ķīmisko vielu klātbūtne tika konstatēta divās trešdaļās no visiem paraugiem, kurus pētīja "Greenpeace".

"NPE atdalās no nonilfenola, kam ir toksiskas, grūti sadalāmas un hormonus noārdošas īpašības," Li teica žurnālistiem Pekinā.

"Tas imitē sieviešu hromosomas, ietekmē seksuālo attīstību un reproduktīvo sistēmu," viņa klāstīja.

"Greenpeace" 18 valstīs visā pasaulē iegādājās 78 zīmolu apģērbus, no kuriem lielākā daļa ražota Ķīnā, Vjetnamā, Malaizijā un Filipīnās, un veica analīzes.

"Pat nelielās devās tas rada lielus draudus videi un cilvēka veselībai," nonilfenola etoksilātu ietekmi skaidroja "Greenpeace" pārstāve, piebilstot, ka ķimikālijas nav tikai attīstības valstu, kurās apģērbus ražo, problēma.

"Tā kā NPE izdalās arī apģērbus mazgājot, tie patiesībā nonāk arī valstīs, kur to lietošana ir aizliegta," viņa skaidroja.

Jaunākais pētījums publicēts tikai mēnesi pēc tam, kad "Greenpeace" publicēja pētījumu "Dirty Laundry", kurā apsūdzēja pazīstamu zīmolu apģērbu ražotājus par Ķīnas lielāko upju piesārņošanu ar ķīmiskajiem atkritumiem.

Pēc publikācijas vairāku zīmolu ražotāji, piemēram, "Puma" un "Nike", solīja līdz 2020. gadam samazināt toksisko ķimikāliju izmantošanu ražošanas procesā, atklāja Li.

BNS/Foto: AFP/LETA, EPA/LETA