52% darbinieku turpinātu strādāt, ja viņiem vairāk nekā divus mēnešus neizmaksātu algu
Ja darba devējs ilgāk nekā divus mēnešus neizmaksātu algu, 52% darbinieku neveiktu nekādas darbības un turpinātu strādāt vai gaidītu darba samaksu, liecina Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) veiktā aptauja.
Kā šodien žurnālistiem pastāstīja LBAS darba tiesību konsultants Kaspars Rācenājs, 41% aptaujāto turpinātu strādāt, meklējot citu darbu, savukārt 11% - gaidītu, kad algu izmaksās, ja darba devējs to nedarītu ilgāk par diviem mēnešiem. Tikai 42% būtu gatavi vērsties Valsts darba inspekcijā (VDI) un aizstāvēt savas tiesības tiesā.
No tiem cilvēkiem, kuri nevēlētos vērsties tiesā, 29% norāda, ka viņi to nedarītu, jo bail, ka vēlāk nevarēs atrast darbu, nedaudz mazāk respondentu tic, ka viņiem izdotos vienoties ar darba devēju. Tāpat lielāka daļa aptaujāto nezina, ka prasības iesniegšana tiesā nerada nekādas izmaksas, un viņiem ir maldīgs priekšstats, ka, iesniedzot prasības pieteikumu tiesā, ir jāapmaksā valsts nodeva un jurista pakalpojumi, stāstīja LBAS darba tiesību konsultants.
Rācenājs skaidroja, ka algas neizmaksāšana divus mēnešus ir viena no uzņēmuma maksātnespējas pazīmēm, tāpēc tika izvēlēts tieši šīs periods.
Aptaujā arī tika noskaidrots, ka 45% Latvijas darba ņēmēju nezina, ar ko uzņēmuma līgums atšķiras no darba līguma, pakļaujot sevi riskam kļūt par sociāli neaizsargātiem. Rācenājs skaidroja, ka, noslēdzot uzņēmuma līgumu, darba ņēmēji līdz ar to zaudē tiesības pieprasīt virsstundu un nakts stundu apmaksu, izmantot mācību un ikgadējos apmaksātos atvaļinājumus, jaunajiem vecākiem nav bērna kopšanas atvaļinājuma, netiek arī apmaksāta slimības lapa, bet uzņēmuma maksātnespējas gadījumā valsts negarantē nesaņemtās atlīdzības izmaksu.
LBAS un VDI konsultanti novērojuši, ka strauji pieaug sūdzību skaits par uzņēmuma līgumiem un to radītajām sekām, piemēram, neapmaksātām virsstundām, nepiešķirtiem atvaļinājumiem.
Arī citās jomās darba ņēmēju zināšanas par viņu tiesībām ir "ļoti vidējas", piemēram, jaunie cilvēki, kuri tikai sāk savu karjeru, bieži vien vispār nezina, kas ir darba līgums, cilvēkiem nav zināšanu par kārtību, kādā darbiniekus var atlaist, sacīja LBAS priekšsēdētājas Pēteris Krīgers. Pēc viņa teiktā, samērā mazāk pārkāpumu darba tiesībās ir izglītības un veselības aprūpes nozarē, bet visvairāk pārkāpumu ir būvniecības, mežistrādes, kā arī autotransporta nozarēs.
VDI direktora vietnieka pienākumu izpildītājs Guntars Staune informēja, ka 94% no 1180 šogad VDI saņemtajiem iesniegumiem saistīti ar darba tiesībām - darba samaksas jautājumiem, atbrīvošanu no darba, kā arī ar darba līguma jautājumiem. Tāpat šogad pirmajā ceturksnī VDI konstatējusi 868 pārkāpumus darba tiesībās. Arī 86% no VDI šogad sniegtajām konsultācijām bija par darba tiesām, galvenokārt par darba samaksu, darba attiecību izbeigšanu un darba līgumiem.
Savukārt Labklājības ministrijas Eiropas un juridisko lietu departamenta direktors Edgars Korčagins uzsvēra, ka Darba likumā nekad nevarēs ierakstīt katru iespējamo situāciju, tāpēc ir ļoti būtiska sabiedrības informēšana par darba tiesību jautājumiem.
Lai sekmētu iedzīvotāju izpratni par darba tiesisko attiecību normām un to piemērošanu darba vietā, LBAS šodien sāk informatīvo kampaņu "Zini darba tiesības! Esi drošs!". Kampaņa ilgs līdz jūnija beigām, un tajā ikviens varēs saņemt bezmaksas LBAS darba tiesību ekspertu konsultācijas. Rīgā, Pāvilostā, Jelgavā, Cēsīs un Daugavpilī notiks informatīvi pasākumi, kuru laikā ikviens varēs uzzināt, kā rīkoties gadījumos, kad darba tiesības ir pārkāptas.
Maijā un jūnijā LBAS konsultanti darba tiesību jomā ekspertu slejās "Latvijas Avīzē" un reģionālajos medijos atbildēs uz iedzīvotāju jautājumiem par to, kā izvairīties no darba tiesību pārkāpumiem un risināt problēmsituācijas darba vietā.
Maijā televīzijā un reģionālajos kinoteātros tiks demonstrētas VDI sagatavotās animācijas filmiņas par populārākajiem darba tiesību jautājumiem. Kampaņas laikā ir papildināts saturs īpašā darba tiesībām veltītā mājaslapā "www.darbatiesibas.lv", kur iespējams ne tikai iepazīties ar galvenajiem darba tiesību jautājumiem un konsultēties ar kādu no sešiem LBAS darba tiesību konsultantiem, bet arī saņemt materiālus, lai zinātu, kā sevi pasargāt, stājoties darba attiecībās, kā arī aizstāvēt situācijās, kad darba tiesības ir pārkāptas.
Informatīvā kampaņa tiek rīkota Eiropas Sociālā fonda projektā "Darba attiecību un darba drošības normatīvo aktu praktiska piemērošana nozarēs un uzņēmumos".
LBAS sadarbībā ar "Snapshots" veiktajā aptaujā no 2012.gada 23. līdz 28.aprīlim piedalījās 762 darba ņēmēji.