Cukura un cūkgaļas cenas samazināsies; kafija kļūs dārgāka
Turpinoties līdzšinējām tendencēm pasaules tirgos, Latvijā sagaidāma cukura un cūkgaļas cenu samazināšanās, savukārt cenu kāpums prognozējams kafijai, norādīja Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe.
"Aplēses liecina, ka pasaulē šogad par 5% pieaugs cukura ražošanas apjomi, kā arī par 10% palielināsies cukura rezervju uzkrājumi. Tikmēr patēriņš palielināsies tikai par 2,2%, jo piedāvājums būs pietiekams, līdz ar to Latvijā varam gaidīt cukura cenas samazinājumu vismaz par pāris santīmiem," sacīja Gulbe.
Viņa arī norādīja, ka patlaban cūkgaļas tirgos strauji palielinās eksporta konkurence, jo Āzijas ražošanas atveseļošanās šogad samazinās importa pieprasījumu.
"Šī tendence kombinācijā ar augstajām lopbarības izmaksām var pazemināt sektora rentabilitāti. Latvijā to jutīsim tādā veidā, ka cūkgaļas cenas varētu samazināties vismaz par pārdesmit santīmiem," norādīja Gulbe.
Tikmēr kafijas ražošana pasaulē salīdzinājumā ar iepriekšējo sezonu ir par 2% mazāka, savukārt globālais patēriņš palielinājies par 1,7%.
"ASV dolāra kurss pret galveno eksportētājvalstu - Brazīlijas, Indijas un Meksikas - valūtām ceļas, tai pašā laikā šo valstu naftas un minerālmēslu izmaksas palielinās. Līdz ar to samazinās ienākumi no kafijas eksporta. Varam rēķināties, ka jau vasaras vidū divu populārāko kafijas šķirņu pupiņu -"Arabica" un "Robusta" - cena varētu pieaugt no 5% līdz 8%," prognozēja Gulbe.
Vienlaikus viņa norādīja, ka iedzīvotājiem nevajadzētu veidot jebkādu produktu uzkrājumus, jo kopumā pirmās nepieciešamības pārtikas cenas līdz pat gada beigām būšot stabilas.
"Nevajag veido uzkrājumus, kā tas bija pērn, piemēram, ar griķiem. Varam rēķināties ar pašreizējo cenu līmeni lielākoties visām produktu grupām, savukārt daudziem produktiem cenas nedaudz samazināsies. Tas varētu attiekties, piemēram, uz rīsiem, piena produktiem, kakao, dārzeņiem, tropiskajiem augļiem," norādīja eksperte.
LTVC izveidots 1995.gadā kā Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta struktūrvienība. LTVC vāc, apkopo un sniedz Eiropas Komisijai informāciju par noteiktu lauksaimniecības produktu cenām un apmēriem. Iegūtā informācija tiek izmantota lauksaimniecības produktu ražošanas un tirgus stāvokļa novērtēšanai, intervences pasākumu pamatošanai un noteiktu lauksaimniecības produktu muitas vērtības noteikšanai.
LETA / Foto: Shutterstock