Bizness un ekonomika

Latvijas uzņēmumi ir trešie kūtrākie inovāciju izmantotāji Eiropas Savienībā

Jauns.lv

Latvijas rūpniecības un pakalpojumu sniedzēju uzņēmumi ir trešie kūtrākie inovāciju izmantotāji Eiropas Savienībā (ES), liecina jauns ES statistikas biroja "Eurostat" pētījums.

"Eurostat" statistiķu aprēķini liecina, ka Latvijā 29,9% rūpniecības un pakalpojumu sniedzēju izmanto inovācijas, kas ir tikai nedaudz vairāk kā Bulgārijā un Polijā, kur inovatīvo uzņēmumu īpatsvars visā uzņēmējdarbības vidē ir attiecīgi 27,1% un 28,1%. Latviju inovatīvo uzņēmumu īpatsvara ziņā tikai nedaudz apsteidz Rumānija un Ungārija, kur inovācijas izmanto attiecīgi 30,8% un 31,1% uzņēmumu.

No uzņēmumiem, kas Latvijā savā darbā ievieš inovācijas, 29,1% to dara sadarbībā ar citiem uzņēmumiem vai institūcijām. 20,6% no tādiem uzņēmumiem inovāciju ieviešanā sadarbojās ar citām ES dalībvalstīm vai kandidātvalstīm, 5,1% ‒ ar ASV institūcijām vai uzņēmumiem, bet 4,4% izmantoja partnerus Ķīnā vai Indijā.

Visinovatīvākie uzņēmumi, pēc "Eurostat" aprēķiniem, ES valstu vidū ir Vācijā, kur inovācijas izmanto 79,3% rūpniecības un pakalpojumu uzņēmumu. Par otru visvairāk inovatīvo valsti atzīta Luksemburga, kur inovācijas ir ikdienas darba sastāvdaļa 68,1% uzņēmumu, kā arī Portugāle, Zviedrija un Īrija, kur inovācijas izmanto attiecīgi 60,3%, 59,6% un 59,5% uzņēmumu.

Latvijas kaimiņvalstī Igaunijā, kas ierasti lepojas ar plašu tehnoloģiju un inovāciju izmantošanu dažādās nozarēs, rūpniecības uzņēmumu un pakalpojumu sniedzēju vidū par inovatīviem, pēc "Eurostat" statistiķu vērtējuma, uzskatāmi 56,8% uzņēmumu, bet Lietuvā tādi ir 34,5% uzņēmumu.

Kopumā ES vidēji inovācijas izmanto 52,9% rūpniecības un pakalpojumu sniegšanas uzņēmumu.

Pētījumā apkopoti dati par uzņēmumiem, kas aktīvajā uzņēmējdarbībā piedalījās no 2008. līdz 2010.gadam. Pētījuma laikā tika vērtēta produktu un procesu inovācija, kā arī mārketinga un organizācijas inovācija.

Apkopotie dati liecina, ka 26,5% ES uzņēmumu inovāciju ieviešanā sadarbojas ar citiem uzņēmumiem, augstskolām vai sabiedriskajiem pētniecības institūtiem, savukārt pārējie paļaujas uz saviem iekšējiem resursiem. No ES uzņēmumiem, kas izmanto inovāciju ieviešanā ārējo palīdzību, 11,4% partnerus meklē pārējās 26 bloka valstīs, 3,1% ‒ ASV, bet 2% ‒ Ķīnā vai Indijā.

BNS