Ko darīt, ja govs neievēro ceļu satiksmes noteikumus?
Ne viena vien nepatīkama sadursme ar dzīvnieku izpaliktu, ja autovadītāji tam būtu gatavi un savlaicīgi apguvuši elementātas pamatiemaņas.
Auto un tehnoloģijas

Ko darīt, ja govs neievēro ceļu satiksmes noteikumus?

Jauns.lv

Tumsa, šaurs meža ceļš, nogurums. Blakussēdētājs iesaucās – “stāvi, cūka”, bet kamēr es prātoju, kāpēc viņš tā apsaukājas, bija jau par vēlu. Būkšķis lika nodrebēt gan auto, gan cilvēkiem.

Ir brīži, kad tikai ļoti laba reakcija un iepriekš apgūtas drošas un ekstrēmas braukšanas iemaņas spēj glābt ne tikai automobili, bet arī dzīvību. Diemžēl, sadursme ar alni traģiski beigusies ne vienam vien. Un tomēr mums jārēķinās, ka viņi ir mums līdzās. Gan lieli un mazi meža dzīvnieki, gan slikti pieskatīti mājdzīvnieki. Piemēram, suņi, kurus saimnieki kārtējās bezatbildības uzplūda lēkmes laikā palaiduši brīvi skraidīt ārpus savas teritorijas.

Ko tad īsti darīt un kā pareizi rīkoties, ja tomēr sadursme ar dzīvnieku izrādījusies neizbēgama? Un kā izvairīties no nepatīkamiem mirkļiem – sadursmes ar dzīvnieku?

Latvija ir gana bagāta ar mežiem un dzīvniekiem tajos, tāpēc ieteicams neizturēties vieglprātīgi un ievērot ceļa zīmes, kas attiecīgajā posmā norāda par meža dzīvnieku klātbūtni.

Ja pamanāt uz ceļa dzīvnieku, samaziniet ātrumu un apstājieties, jo dzīvnieka reakcija uz ceļa nav paredzama un viņš var strauji mainīt kustības virzienu, kā arī pilnībā sastingt uz ceļa. Drošāk turpināt ceļu, kad dzīvnieks nozudis no redzesloka. Turklāt, darot to nesteidzīgi un uzmanīgi. Gan pārējie satiksmes dalībnieki to sapratīs. Un ja nu gadījumā ne, tad vismaz pārdzīvos...

Meža dzīvnieki nereti pārvietojas baros, tādēļ, ja pamanāt stirnu, mežacūku vai citu dzīvnieku, kas dodas pāri ceļam, esiet uzmanīgi, savlaicīgi samazinot ātrumu. Pirmajam dzīvniekam var sekot cits sugas brālis.

Ja sadursmes rezultātā dzīvnieks ir ievainots vai gājis bojā un atrodas uz brauktuves, tad transportlīdzekļa vadītājam ir jānodrošina un jāpasargā citi satiksmes dalībnieki no sadursmes, iededzot automobiļa avārijas ugunis un izliekot uz ceļa trijstūri. Turklāt pašam un arī citiem ārpus automobiļa esošajiem cilvēkiem drošības nolūkos mugurā jāuzvelk košā atstarojošā veste. Savukārt par šādiem negadījumiem autovadītāji ir aicināti zvanīt un informēt Valsts meža dienestu vai Ceļu policiju, kas tālāk nodrošinās informācijas nodošanu par iespējamo dzīvnieka savākšanu attiecīgajiem dienestiem.

Ja dzīvnieks pēc sadursmes ir pazudis vai aizskrējis un ja transportlīdzekļa bojājumi vai ceļu satiksmes negadījuma prasības to atļauj, auto vadītājs drīkst pamest negadījuma vietu.

Ja notikusi sadursme ar kādu mājdzīvnieku (piemēram, govi, zirgu), tad tā klasificējama kā trešās personas mantas bojājums, un šādos gadījumos par notikušo nepieciešams informēt Ceļu policiju.

Kasjauns.lv, Foto: Lita Krone/LETA

Tēmas