Biedrība „Kundziņsala”: „Riga fertilizer terminal” var kļūt par draudu visai Rīgai
Bizness un ekonomika

Biedrība „Kundziņsala”: „Riga fertilizer terminal” var kļūt par draudu visai Rīgai

Jauns.lv

„Riga fertilizer terminal” atrašanās vieta, kā arī plānotais minerālmēslu un tostarp arī sprādzienbīstamo vielu pārkraušanas un uzglabāšanas apjoms ir drauds ne tikai Kundziņsalai, bet visai Rīgai, secināja biedrības „Kundziņsala” valdes priekšsēdētājs Māris Jansons, komentējot traģiskos notikumus Teksasā, ASV.

„Teksasas traģēdija liek aizdomāties, ko mēs, rīdzinieki, no tā varam mācīties. Manuprāt, pašlaik atbildīgajām valsts un pašvaldības iestādēm vajadzētu vēlreiz pārliecināties, vai „Riga fertilizer terminal” ir ievērotas visas nepieciešamās drošības prasības un vai tās ir pietiekamas, ņemot vērā termināla tuvo atrašanos apdzīvotām vietām un to, ka tajā plānots pārkraut un uzglabāt liela apjoma sprādzienbīstamas vielas,” norādīja Jansons.

Rīgas dome vēl 2011.gadā deva tiesības „Riga fertilizer terminal” (RFT), kura kontroles paketes turētāja ir Krievijas biznesmenim Dmitrijam Mazepinam piederošā, Kiprā reģistrētā ārzonas kompānija „Uralchem Freight Limited”, katru gadu Rīgā pārkraut divus miljonus tonnu minerālmēslojuma. Aptuveni puse no šā apjoma veido triju modifikāciju amonija salpetris (amonija nitrāts), kas ir ne tikai daļa no minerālmēslojuma, bet arī sprāgstviela.

„Protams, var teikt, ka šādi sprādzieni notiek reti, bet tomēr, kad tie notiek, to sekas var būt dramatiskas un neparedzamas. Tādēļ arī RFT gadījumā ļoti būtiska ir attieksme pret drošību,” uzsvēra Jansons.

Jau vēstīts, ka šā gada 17.aprīlī mākslīgā mēslojuma rūpnīcā „West Fertilizer” Teksasā, ASV nogranda sprādziens. Atbilstoši jaunākajai informācijai no REUTERS bojā gājuši vismaz 14 un ievainoti ap 200 cilvēku, tāpat cietušas daļa pilsētas ēku.

Lai gan oficiālās iestādes joprojām izmeklē sprādzienu rūpnīcā, tomēr jāmin, ka atbilstoši publiski pieejamai informācijai sprādziena brīdī tai bija atļauts uzglabāt 24 tonnas bezūdens amonjaka, ko izmanto amonija nitrāta ražošanā. Sprādziens satricinājis zemi ar tādu spēku, kas līdzvērtīgs 2,1 ballu stiprai zemestrīcei; tā izraisīto troksni vēl varēja dzirdēt pilsētā, kas atradās 64 km no rūpnīcas.

Dmitrijam Mazepinam, kurš ir arī Krievijas uzņēmuma „Uralhim” īpašnieks, Latvijā pieder vēl viens uzņēmums – SIA „Uralchem Trading”.

Pēdējā laikā Mazepina vārds ārvalstu medijos ir izskanējis ar liela apjoma iesaldētiem līdzekļiem vismaz divās Kipras bankās. Kā vēstīja ziņu aģentūra BNS, tad finanšu aktīvi oficiāli piederot „Uralhim” un tos pārvaldot Mazepins, lai gan faktiskie īpašnieki esot Baltkrievijas politiskā un biznesa elite.

Karlīna Timofejeva/Foto: Evija Trifanova/LETA