Tiesu izpildītāji vieglas naudas pelnītāji vai likuma kalpi?
Tiesu izpildītāji gada laikā nopelna vairākus simtus tūkstošus latu, neskatoties uz to, ka atlīdzība ir stingri likumā noteikta
Bizness un ekonomika

Tiesu izpildītāji vieglas naudas pelnītāji vai likuma kalpi?

Jauns.lv

Pēc intervijas publicēšanas ar Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētāju Andri Spori, portāls Kasjauns.lv saņēma desmitiem sašutuma pilnas iedzīvotāju vēstules un komentārus par tiesu izpildītāju negodprātīgo darbu un saņemto milzīgo atalgojumu, kas gada laikā sasniedz vairākus simtus tūkstošu latu.

Andra Spores iedzīvotāju ieņēmumu deklarācijā kā ienākumi no saimnieciskās darbības par pagājušo gadu uzrādīti 439 200,79Ls, salīdzinājumā ar pagājušo gadu tas ir par 117 394,7 latiem vairāk. Spore arī intervijas laikā neslēpa savus ieņēmumus, taču atgādināja, ka no tiem maksā visus likumā noteiktos nodokļus.

Arī citu Rīgā strādājošo tiesu izpildītāju ieņēmumi  pārsniedz vairākus simtus tūkstošu, kā piemēram, tiesu izpildītājs Ginters Hmeļevskis   nopelnījis 262 786 latus, taču visčaklāk strādājis ir Jānis Stepanovs, kurš 2011. gadā nopelnījis  iespaidīgu summu - 1 683 881,10 latu.  

Tiesu izpildītāju atalgojumu (takses) nosaka Ministru Kabineta apstiprinātie izcenojumi. Likumā par tiesu izpildītājiem rakstīts, ka par katru amata darbību, ko veic zvērināts tiesu izpildītājs, kā arī par sniegto juridisko palīdzību viņam ir tiesības neatkarīgi no valsts nodevas ņemt atlīdzību. Atlīdzības apmēru par zvērināta tiesu izpildītāja amata darbībām nosaka atbilstoši taksei. Vienošanās par amata darbību atlīdzības apmēru, kas atšķiras no takses, ir aizliegta. Zvērinātu tiesu izpildītāju amata atlīdzība apliekama ar pievienotās vērtības nodokli likumā “Par pievienotās vērtības nodokli” noteiktajā apmērā.

Par ekspertu pieaicināšanu, uzaicinājumu izsūtīšanu, par aprēķina sastādīšanu, par summu dalīšanu starp piedzinējiem un daudziem citiem ikdienas darbiem pēc noteikumiem tiesu izpildītājs var pieprasīt 5,25 Ls. Izmaksu summa aug par darbībām, kas ir laikietilpīgākas, kā piemēram mantas aprakstīšana, izsoļu izziņošana un paziņojumu piegādi utt. Vidēji katram tiesu izpildītājam ir vairāki desmiti lietu, kas, iespējams, ir viens no iemesliem lielajai algai.

Tiesu izpildītāju lēmumus iespējams arī pārsūdzēt tiesā vai vērsties Tieslietu ministrijā ar sūdzību par tiesu izpildītāju pārkāpumiem. Pagājušajā gadā Tieslietu ministrijā ir ierosināta septiņas disciplinārlietas pret tiesu izpildītājiem, taču izskatot lietas - neviens no amata nav atbrīvots.

Alīna Rumjanceva/Foto: Edijs Pālens/LETA