Oktobra trešajā nedēļā cenas pieaug 2% preču; samazinās - 3%
Latvijā oktobra trešajā nedēļā kopumā 2% preču un pakalpojumu novērota lielāka cena nekā mēneša otrajā nedēļā veiktajā cenu monitoringā, liecina Ekonomikas ministrijas (EM) jaunākie cenu monitoringa rezultāti.
Apkopotie dati arī liecina, ka vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga – 95% gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas, savukārt 3% gadījumu cena ir samazinājusies.
EM informēja, ka cenas eiro norādītas 99,5% gadījumu un tikai 0,5 % gadījumu cenas eiro vēl nebija norādītas. "Cenas eiro lielākoties netika norādītas taksometru pakalpojumiem un apsaimniekošanas pakalpojumu atsevišķām pozīcijām. Pārtikas un saimniecības precēm lielveikalos cenas eiro norādītas praktiski visos gadījumos, konstatēti tikai divi gadījumi, kad cena eiro netika norādīta svaigai gaļai," pavēstīja ministrijā.
Cenu monitoringa rezultāti liecina, ka pārtikas produktu cenas, lielākoties, ir palikušas nemainīgas, tikai atsevišķos gadījumos cenas pieaugušas svaigai liellopa gaļai, savukārt lētāks kļuvis piens, kefīrs, sviests, abos virzienos svārstījās cena minerālūdenim.
"Ņemot vērā, ka cenu monitorings veikts ar nedēļas intervālu, oktobra trešā cenu monitoringa rezultātos augļu grupā lielākoties neparādās sezonalitātes ietekmē veidojušās cenu svārstības, izņēmums ir vīnogas, kuru cena divos gadījumos samazinājusies par sešiem santīmiem. Savukārt dārzeņu grupā lētāki kļuvuši kāposti, kartupeļi un Nīderlandes tomāti," pavēstīja EM.
Saimniecības preču grupā cenu izmaiņas novērotas trauku mazgājamajam līdzeklim, kas kļuvis lētāks par vienu santīmu.
Apkopotie dati arī liecina, ka pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas – tās lielākoties nav mainījušās apavu remonta pakalpojumiem, autostāvvietām, finansu pakalpojumiem, ēdināšanas pakalpojumiem, autoskolu pakalpojumiem, skaistumkopšanas pakalpojumiem kā arī muzeju un baseinu apmeklējumam. Cenas abos virzienos svārstījušās viesnīcu un taksometru pakalpojumiem.
Salīdzinot oktobra otrā un trešā cenu monitoringa rezultātus, cena degvielai lielākoties saglabājusies nemainīga, konstatēti atsevišķi cenu svārstību gadījumi 1% ietvaros.
Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) direktore Baiba Vītoliņa norādīja, ka PTAC ikdienas darbā monitoringa rezultāti kalpo par nozīmīgu informācijas avotu cenu norādīšanas kārtības ievērošanas uzraudzības aktivitātēm, jo monitoringa ietvaros tiek nodrošināta iespēja pārliecināties par to, vai matemātiski precīzi tiek veikta valūtas konvertācija virknei preču un pakalpojumu.
"Uz šo brīdi, ņemot vērā monitoringa ietvaros fiksēto informāciju par iespējamiem pārkāpumiem, virkne komersantu ir iekļauti PTAC pārbaužu plānā. Pagājušās nedēļas monitoringa ietvaros no 59 fiksētajām neatbilstībām teju 27% gadījumu uz PTAC pārbaudes brīdi tās bijušas novērstas un 12% gadījumu komersanti apņēmušies veikt korektīvās darbības. Viena no redzamākajām monitoringa ietvaros fiksētajām kļūdām, ko pieļauj komersanti, ir tāda, ka cenas aprēķins konvertējot valūtu atšķiras par vienu eiro centu, kas varētu būt skaidrojams ar aprēķina kļūdu vai nekorekta valūtas kursa piemērošanu," norādījā ministrijā.
EM arī aicina komersantus pievērst īpašu uzmanību cenas aprēķinam un iespēju robežās veikt pastiprinātus kvalitātes kontroles pasākumus, lai mazinātu cenu norādīšanas kļūdas rašanās riskus.
Cenu monitoringa ietvaros tiek novērotas cenas maizes un labības izstrādājumiem, gaļai, zivīm un to izstrādājumiem, augļiem, dārzeņiem, tējai, kafijai, atspirdzinošajiem un alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem, mājokļa komunālajiem pakalpojumiem un remontam, medicīniskajiem produktiem, transporta pakalpojumiem, sakariem, presei, atsevišķiem izklaides pasākumu izdevumiem, kā arī ēdināšanas, finanšu, tūrisma, personīgās aprūpes un citiem pakalpojumiem. Cenu pieraksti 120 precēm un pakalpojumiem vairāk nekā 400 tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās tiek veikti vienā dienā Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Valmierā, Jelgavā, Ventspilī
Latvija pievienosies eiro zonai 2014.gada 1.janvārī.
BNS