Kā pērn finansiāli veicies Latvijas lielākajām būvkompānijām
2012.-2013.gadu iezīmē būvniecības tirgus stabilizēšanās un būvapjomu palielināšanās.
Bizness un ekonomika

Kā pērn finansiāli veicies Latvijas lielākajām būvkompānijām

Jauns.lv

Celtniecības un apdares nozares līderis ar 67,15 miljonu latu apgrozījumu pērn bija SIA "Skonto būve", liecina "Firmas.lv" biznesa portāla "Nozare.lv" veidotais "Latvijas biznesa gada pārskats 2013".

b

Otra lielākā kompānija pēc apgrozījuma pērn bija AS "BMGS" ar 38,08 miljonu latu apgrozījumu, bet trešā - SIA "Energoremonts Rīga" ar 37,72 miljonu latu apgrozījumu.

"Top 10" iekļuvuši arī tādi uzņēmumi kā SIA "Arčers" ar 34,4 miljonu latu apgrozījumu, SIA "Re&Re" ar 32,24 miljonu latu apgrozījumu, SIA "Latvijas Energoceltnieks" ar 30,14 miljonu latu apgrozījumu, pilnsabiedrība "Skonto būve, BMGS, ACB un Binders" ar 28,22 miljonu latu apgrozījumu, SIA "Merks" ar 26,59 miljonu latu apgrozījumu, pilnsabiedrība "Nacionālā būvkompāniju apvienība" ar 25.94 miljonu latu apgrozījumu un SIA "Ostas celtnieks" ar 20,69 miljonu latu apgrozījumu.

"Arčers" valdes priekšsēdētāja vietnieks Edijs Purmalis izdevumā skaidro, ka 2012.-2013.gadu iezīmē būvniecības tirgus stabilizēšanās un būvapjomu palielināšanās. "Arčers" 2013.gadā ekspluatācijā jau nodevis virkni apjomīgu, iepriekšējā periodā būvēt sāktu objektu, piemēram, Saldus mūzikas un mākslas skolu, Austrumlatvijas reģionālo daudzfunkcionālo centru "Gors", kultūras pili "Ziemeļblāzma" u.c. Kopsakarībā ar tendencēm nozarē, šo periodu var vērtēt kā pozitīvu biznesam un tā attīstībai.

Purmalis uzsver, ka nozares attīstībai šķēršļus liek negodīga konkurence, likumdošanas paradoksi, kas to vēl vairāk nostiprina, tirgus kropļojumi, iepirkumu sarežģītā, daudzviet formālā subjektīvismā balstītā vērtēšanas sistēma. Purmalis skaidro, ka pēdējos gados sāk iezīmēties pozitīva tendence mēģināt šos jautājumus risināt un sakārtot likumu normās, taču diemžēl tas notiek ārkārtīgi gausi un ne vienmēr līdz galam ieklausās, ņem vērā arī uzņēmēju viedokļus. Tāpēc nereti top labā gribā balstītas likumdošanas normas, kas praktiskajā pielietojumā rada lielāku sliktumu nekā labumu.

"Konkurence ir asa, diemžēl joprojām nevarētu teikt, ka tā ir godīga. Zemākās cenas princips iepirkumos joprojām rada apstākļus, kuros vienlīdzīgi jāmēģina konkurēt dempingotājiem un nodokļu nemaksātājiem ar uzņēmumiem, kuri godīgi un pilnā apjomā pilda savas saistības pret valsti," piebilst Purmalis.

Kā ziņots, klajā nācis kārtējais "Latvijas biznesa gada pārskata 2013" izdevums, kurā apkopota informācija par nozarē strādājošām firmām, kas veido 98% no visu Latvijas uzņēmumu apgrozījuma un kurās nodarbināti 67% darba ņēmēju Latvijā.

Pārskatā apkopota informācija no uzņēmēju iesniegtajiem 2012.gada pārskatiem. Kopumā drukātajā un interneta versijā publicēta informācija par uzņēmumiem, kuru 2012.gada apgrozījums ir lielāks par 100 000 latu. Šādu uzņēmumu Latvijā ir aptuveni 20 000, un kopējais šo uzņēmumu apgrozījums 2012.gadā bija virs 35 miljardiem latu, kas veido 98% no visa 2012.gada pārskatos uzrādītā apgrozījuma. Apskatītajos uzņēmumos strādā vairāk nekā 513 000 darbinieku, kas saskaņā ar VID datiem ir 67% no kopējā darba ņēmēju skaita.

"Latvijas biznesa gada pārskatā" iekļautas veiksmīgāko uzņēmēju un nozaru ekspertu atziņas un prognozes, kā arī padziļināts biznesa vides apskats un detalizēti nozaru uzņēmumu saraksti - "Top 10" uzņēmumi 16 industrijās, "Top 25-50" uzņēmumi 64 virsnozarēs un visi uzņēmumi, kas sadalīti 476 nozarēs.

LETA, Foto: Edijs Pālens/LETA