Obama Baltajā namā tiekas ar dalailamu, pamatīgi saniknojot Ķīnu
Ķīna, kas dalailamu dēvē par vilku aitas ādā, apsūdz viņu par Tibetas neatkarības centieniem.
Pasaulē

Obama Baltajā namā tiekas ar dalailamu, pamatīgi saniknojot Ķīnu

Jauns.lv

ASV prezidents Baraks Obama piektdien Baltajā namā ticies ar Tibetas budistu garīgo līderi dalailamu, kurā nosodīja Ķīnu, kas savukārt paziņoja, ka Obamas rīcība "nopietni kaitēs" abu valstu attiecībām.

Obama Baltajā namā tiekas ar dalailamu, pamatīgi s...

Tikšanās notika ASV prezidenta rezidences pirmā stāvā esošajā Karšu zālē, nevis Ovālajā kabinetā, kur Obama ierasti uzņem ārvalstu līderus.

"Prezidents pašlaik tiekas ar viņa svētību dalailamu kā starptautiski cienītu reliģijas un kultūras līderi," mikroemuāru vietnē "Twitter" informēja ASV Nacionālas drošības padome.

Dalailamas ierašanās Baltajā namā nebija publiska, un saistībā ar tikšanās diplomātisko jūtīgumu, Obamas administrācija nolēma, ka tā nebūs pasākums plašsaziņas līdzekļiem.

Abi Nobela Miera prēmijas laureāti iepriekšējo reizi tikās Baltajā namā 2011.gadā, kas izraisīja Ķīnas saniknojumu, kas norādīja, ka tāda tikšanās kaitē abu pasaules lielāko ekonomiku attiecībām.

Ķīna, kas dalailamu dēvē par vilku aitas ādā, apsūdz viņu par Tibetas neatkarības centieniem.

Kad ASV ceturtdien paziņoja, par tikšanos, Ķīna strauji to nosodīja. Ārlietu ministrija paziņoja, ka "Ķīna stingri pret to iebilst". "Mēs aicinām ASV pusi nopietni izturēties pret Ķīnas bažām un nekavējoties atcelt plānoto tikšanos," tā piebilda.

Ministrijas preses pārstāvis paziņoja, ka dalailama "ir politisks trimdinieks, kas ilgstoši ir iesaistīts pret Ķīnu vērstās separātistu darbībās reliģijas aizsegā".

ASV Nacionālas drošības padome ceturtdien uzsvēra, ka ASV atbalsta dalailamas pieeju, tomēr atzīst, ka Tibeta ir "Ķīnas Tautas Republikas daļa". "Mēs neatbalstām Tibetas neatkarību," uzsvēra padomes preses pārstāve Keitlina Heidena.

"Savienotas Valstis stingri atbalsta cilvēktiesības un reliģisko brīvību Ķīnā. Mēs bažījamies par saspīlējuma turpināšanos un cilvēktiesību situācijas pasliktināšanos Ķīnas Tibetas reģionos," viņa piebilda, uzsverot, ka ASV valdība atjaunos aicinājumu Ķīnas valdībai atsākt dialogu ar dalailamu vai viņa pārstāvjiem bez priekšnoteikumiem.

Ķīna ir okupējusi Tibetu kopš 1951.gada un daudzkārt apsūdzēta centienos izskaust tibetiešu kultūru, īstenojot politiskas un reliģiskas represijas, kā arī veicinot etnisko ķīniešu migrāciju uz Tibetu.

1959.gadā pēc neveiksmīgas sacelšanās pret Ķīnas komunistu režīmu dalailama bija spiests bēgt no Tibetas. Pēc bēgšanas viņš Dharamsalas pilsētā Indijā  izveidoja Tibetas valdību trimdā. Dalailama uzsver, ka vēlas panākt Tibetas  autonomiju, savukārt Ķīna apgalvo, ka viņš ir separātists, kas cīnās par pilnīgu Tibetas neatkarības atgūšanu, tādēļ nosoda dalailamas vizītes jebkurā pasaules valstī.

Protestējot pret Ķīnas  varu Tibetā, kopš 2009.gada februāra ir aizdedzinājušies vismaz 120 tibetieši, un daudzi no viņiem miruši. Oficiālā Ķīna arī par tibetiešu aizdedzināšanos vaino dalailamu.

2009.gadā Obama izpelnījās kritiku, kad Vašingtonā netikās ar dalailamu, jo drīz pēc stāšanās amatā centās sākt jaunas attiecības ar Ķīnu. Tomēr Obamas prezidentūras sākuma optimisms ir gaisis, un jau savā otrajā prezidentūras termiņā viņš arvien aktīvāk izdara spiedienu uz Ķīnu par dažādiem jautājumiem, tostarp teritoriāliem strīdiem ar ASV sabiedrotajām Japānu un Filipīnām, kā arī iespējamo Ķīnas kiberspiegošanas programmu.


BNS/Foto: EPA, LETA