Haosa pārņemtajā Taizemē izsludināta komandantstunda, neraida TV un radio
Taizemes armija, kas ceturtdien paziņoja, ka bruņotie spēki pārņem varu valstī, atcēlusi valsts konstitūciju, izsludinājusi komandantstundu un apturējusi visu televīzijas un radiostaciju pārraides.
Tāpat armija aizliedza vairāk nekā piecu cilvēku veidotu grupu pulcēšanos, lai atjaunotu kārtību pēc vairākus mēnešus ilgiem politiskiem nemieriem.
Taizemes armijas virspavēlnieks Prajuts Čanoča televīzijas uzrunā tautai paziņoja, par kontroles pārņemšanu armijas rokas. Šim paziņojumam sekoja vairāki citi par jauno kārtību valstī.
Armijas preses pārstāvis vēlāk paziņoja, ka ir atcelta pārejas laika valdība un apturēta konstitūcija, bet parlaments tiks saglabāts. Armija paziņoja, ka spēkā saglabājas tā konstitūcijas daļa, kas attiecas uz monarhiju valstī.
Cita starpā tika izsludināta komandantstunda no pulksten 22 līdz 5 un dots rīkojums augstākajām valsts amatpersonām, tostarp gāztajam premjera amata pienākumu izpildītājam Nivathamrongam Būnsongpaisanam ir jāatskaitās jaunizveidotajai valdošajai militārajai komisijai.
Lai gan Bangkokas centrā nebija manāma tūlītēja armijas klātbūtne, karavīri izklīdināja divu pretēji noskaņotu demonstrantu telšu pilsētiņas. Pretošanās vai vardarbība nebija vērojama.
Pilsētas metro un citu sabiedriskā transporta veidu stacijās veidojās garas rindas, jo strādājošie vēlējās paspēt nonākt mājās pirms komandantstundas.
Tāpat tika paziņots, ka visām televīzijas un radiostacijām ir jāaptur ierastās programmas raidīšana un tās drīkst pārraidīt tikai armijas programmas, kas garantēs, ka pie iedzīvotājiem nonāk "patiesas ziņas".
Visi televīzijas kanāli Dienvidaustrumāzijas karalistē, tostarp ārvalstu raidorganizācijas CNN, BBC un CNBC pārraidīja īsus paziņojumus par varas pārņemšanas gaitu. Pa vidu tiem tiek pārraidītas dažādu Taizemes bruņoto spēku daļu emblēmas un patriotiskas taizemiešu dziesmas.
Armijas virspavēlnieks, kurš kopš otrdienas arī izsludinājis karastāvokli valstī un noteicis mediju cenzūru, paziņoja, ka apvērsums bijis nepieciešams, lai novērstu konflikta eskalāciju starp valdību un opozīciju.
Pučs notika pēc tam, kad armijas rīkotās sarunās starp valdību un opozīciju neizdevās panākt kompromisu par masu protestu izbeigšanu Bangkokas ielās, kas ilgst apmēram septiņus mēnešus. Sarunas notika stingri apsargātā armijas objektā Bangkokā, un to dalībniekus pēc tam aizveda armija, bet nav zināms, vai viņi ir oficiāli aizturēti.
Taizemes Konstitucionālā tiesa 7.maijā atzina premjerministri Jingluku Šinavatru par vainīgu varas ļaunprātīgā izmantošanā un atcēla viņu no amata. Pēc tiesas lēmuma pasludināšanas valdība paziņoja, ka premjerministra pienākumu izpildītājs būs pirmais vicepremjers Nivathamrongs Būnsongpaisans.
Pret valdību vērsto protestu dalībnieki 8.maijā noraidīja jauno premjeru un paziņoja, ka paši iecels jaunu valdību.Protestētāji ir atteikušies piedalīties parlamenta vēlēšanās 20.jūlijā un paziņojuši, ka valdošās partijas "Par taizemiešiem" ("Pheu Thai") valdībai nav nekādas “leģitimitātes”. Protestētāji aicināja parlamenta augšpalātu Senātu izmantot Taizemes konstitūcijas pantu, kas ļauj Senātam atcelt valdību un iecelt jaunu premjerministru.
Taizemes Vēlēšanu komisija 15.maijā aicināja atlikt 20.jūlijā plānotās parlamenta vēlēšanas, jo valstī turpinās politiski nemieri. Premjerministres Jinglukas Šinavatras atcelšana ir pastiprinājusi saspīlējumu Taizemē.
"Sarkano kreklu" kustība, kas atbalsta Jingluku Šinavatru un viņas vecāko brāli Thaksinu Šinavatru, kurš zaudēja premjera amatu 2006.gada militārā apvērsumā, ir brīdinājusi par pilsoņkara draudiem, ja vara tiktu nodota neievēlētam līderim, kā to pieprasa opozīcija.
BNS, Foto: Reuters