ANO komiteja lūdz Lietuvu izmeklēt aizdomas par CIP cietumu atrašanos valsts teritorijā
Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Komiteja pret spīdzināšanu ir aicinājusi Lietuvu izmeklēt aizdomas, ka valsts teritorijā ir darbojies slepens ASV cietums, kurā spīdzināti terorismā aizdomās turētie.
Savā jaunākajā ziņojumā komiteja mudināja Lietuvu "saprātīgā laikā pabeigt izmeklēšanu aizdomās par tās iesaisti Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) slepenās aizturēšanas programmās".
Tāpat Lietuvas varas iestādēm ir ieteikts "informēt sabiedrību un garantēt, ka izmeklēšanas process ir caurskatāms", kā arī ANO institūcija lūdza Lietuvu sniegt jaunāko informāciju par Ģenerālprokuratūras sāktās pirmstiesas izmeklēšanas rezultātiem.
Komiteja savu ziņojumu sagatavoja pēc Lietuvas delegācijas tieslietu ministra vietnieka Sauļus Stripeikas vadībā šomēnes Ženēvā sniegtajām prezentācijām.
Lietuvas Ģenerālprokuratūra februārī paziņoja, ka, izpildot tiesas lēmumu, ir sākusi pirmstiesas izmeklēšanu par aizdomām, ka 2004.-2006.gadā slepenā CIP cietumā Lietuvā ir turēts Saūda Arābijas pilsonis.
Iepriekš prokuratūra bija noraidījusi nevalstisko organizāciju (NVO) aicinājumus sākt izmeklēšanu.
Tomēr janvāra beigās Viļņas apgabaltiesa nolēma, ka Lietuvas Ģenerālprokuratūra nepamatoti noraidījusi starptautisko nevalstisko organizāciju aicinājumu atsākt izmeklēšanu par iespējamo Lietuvas izmantošanu ASV CIP programmā terorismā aizdomās turēto aizturēšanai un ieslodzīšanai saistībā ar NVO paustajām aizdomām, ka pašlaik ASV Gvantanamo cietumā turētais Saūda Arābijas pilsonis Mustafa al Havsavi 2004.-2006.gadā ir nelegāli turēts ieslodzījumā Lietuvā.
Havsavi ir otrais terorismā aizdomās turētais, kas apgalvo, ka ir bijis nogādāts Lietuvā. Iepriekš palestīnietis Abu Zubaida iesniedza sūdzību par savu iespējamo ieslodzīšanu Lietuvā. Viņa lieta ir nodota izskatīšanai Eiropas Cilvēktiesību tiesā.
Parlamentārās izmeklēšanas laikā 2009.gada beigās tika secināts, ka Viļņā un tās pievārtē ir divas vietas, kur telpas varētu būt piemērotas un aprīkotas personu aizturēšanas.
Slepenajā parlamentārajā izmeklēšanā noskaidrots, ka ar CIP saistītas lidmašīnas no 2002.līdz 2005.gadam vairākkārt ieradušās Lietuvas teritorijā, tomēr neesot ziņu par iespējamiem cietumniekiem.
Pēc secinājumu saņemšanas prokuratūra sāka atsevišķu izmeklēšanu, kas tika slēgta 2011.gada janvārī.
Lietuvas valsts un drošības struktūru bijušie līderi noliedz, ka Lietuvā varētu būt bijuši CIP cietumi.