Francijas uzņēmējs iecelts par Vatikāna bankas vadītāju
Vatikāns trešdien iecēla Francijas uzņēmēju par savas skandāliem apvītās bankas vadītāju.
Bijušais investīciju kompānijas "Investco Europe" ģenerāldirektors Žans Batists de Fransū vadīs "Istituto per le Opere di Religione" ("Reliģijas darbu institūts", IOR). Tajā gadu tika veikta iekšējā izmeklēšana, kuras laikā tika slēgti vai iesaldēti tūkstošiem aizdomīgu vai neaktīvu kontu.
"Mūsu ambīcijas ir kļūt par sava veida modeli finanšu pārvaldībā, nevis par kārtējā skandāla iemeslu," žurnālistiem teica Vatikāna finanšu ministrs kardināls Džordžs Pels.
Pats Fransū norādīja, ka "turpinās caurskatāmības centienus".
Jaunā vadītāja iecelšana paziņota dienu pēc tam, kad Vatikāna banka informēja, ka par pagājušo gadu tai ir ļoti neliela peļņa, jo daudz līdzekļu izlietots centienos sakārtot bankas kontus un darbību.
Kopš pagājušās vasaras starptautisku finanšu ekspertu grupa, tostarp Fransū un kāda ASV konsultāciju kompānija, pēc pāvesta Franciska rīkojuma izstrādāja pamatu reformu īstenošanai.
Francisks ir solījis veikt reformas ne tikai Vatikāna bankā, bet arī nekustamo īpašumu pārvaldes institūcijā, aktīvu pārvaldītājā, kā arī komunikācijā ar medijiem.
2013.gada februārī par bankas prezidentu tika izraudzīts Ernsts fon Freibergs no Vācijas, kas otrdien atzina, ka ir veikts "sāpīgs, bet ļoti nepieciešams bankas attīrīšanās process", tomēr tagad banka ir gatava reformu nākamajam posmam.
51 gadu vecais Fransū ir aktīvu pārvaldības kompānijas "Carmignac Gestion" direktors un apvienošanās un pārņemšanu kompānijas "Incipit" dibinātājs un padomes priekšsēdētājs.
Četru bērnu tēvs ir dažādu labdarības organizāciju padomēs ASV un Eiropā.
Vatikāns mēģina īstenot reformas, lai tiktu iekļauts to valstu sarakstā, kas ievēro likumus cīņā pret naudas atmazgāšanu, tomēr Itālijā pret to sākta izmeklēšana par aizdomīgiem darījumiem.
Diviem bijušajiem bankas vadības pārstāvjiem šogad būs jāstājas tiesas priekšā par naudas atmazgāšanu, bet augsta ranga Vatikāna grāmatvedis atsevišķā lietā tiek tiesāts par mēģinājumu kontrabandas ceļā pārskaitīt naudu caur Vatikāna bankas kontiem.
Bijušais prezidents Etore Goti-Tedeski, kas atkāpās 2012.gadā, tika apsūdzēts par naudas atmazgāšanas likumu pārkāpumu Itālijā, tomēr tiesa viņa vainu neatzina.
Itālijas laikraksts "L'Espresso" vēstīja, ka fon Freibergs tiek nomainīts amatā, jo viņam bija nesaskaņas ar pāvesta personīgo starpnieku bankas jautājumos par pieeju informācijai.
Vatikāna banka jeb IOR tika izveidota Otrā pasaules kara laikā, lai pārvaldītu reliģisko ordeņu, kardinālu, bīskapu un priesteru kontus. 1982.gadā tā cieta zaudējumus vienā no Itālijas lielākajām krāpniecības lietām, kad bankrotēja Milānas bankas "Banco Ambrosiano", kurā IOR bija galvenais akcionārs.
Pērn oktobrī IOR pirmo reizi publicēja finanšu pārskatu, kas liecina, ka 2012.gadā bankas aktīvi bija ap 6,3 miljardiem eiro un tai bija 18,9 tūkstoši klientu. Tās peļņa pērn bija 2,9 miljoni eiro pēc tam, kad 2012.gadā tā bija 86,6 miljoni eiro.
Bankas 2013.gada finanšu pārskatā ir norādīts, ka tās peļņa ir 2,9 miljoni eiro. 2012.gadā bankas peļņa bija 86,6 miljoni eiro.