Obama atzīst nopratināmo spīdzināšanu pēc 11. septembra teroraktiem
ASV prezidents Baraks Obama ir atzinis, ka ASV izlūkošanas dienestu pārstāvji pēc 2001.gada 11.septembra teroraktiem ir "spīdzinājuši dažus ļaudis", tomēr aicināja viņus par to pārāk bargi netiesāt.
Gaidāms, ka tuvāko dienu laikā ASV valdība publiskos atslepenotu parlamenta augšpalātas Senāta ziņojumu, kurā detalizēti izklāstīti pārkāpumi, kurus izlūkošanas aģenti ir veikuši pret islāmistu ekstrēmistu grupējumu "Al Qaeda".
"Pat pirms manas stāšanas amatā, man bija skaidrs, ka tūlīt pēc 11.septembra mēs darījām lietas, kas nebija pareizas," žurnālistiem teica Obama.
"Mēs darījām ļoti daudz lietu, kas bija pareizas, tomēr mēs spīdzinājām dažus ļaudis. Mēs darījām dažas lietas, kas bija pret mūsu vērtībām," viņš sacīja.
"Iesaistoties šajās uzlabotajās nopratināšanas tehnikās, tehnikās, kuras es uzskatu un, manuprāt, ikviens skaidri domājošs cilvēks uzskatītu par spīdzināšanu, mēs pārkāpām līniju," atzina ASV prezidents.
Acīmredzot sagatavojot sabiedrību ziņojuma publicēšanai, kas gaidāma tuvāko pāris dienu laikā, Obama norādīja, ka izlūkošanas darbinieki 2001.gadā un pēc tam ir strādājuši ārkārtīga spiediena apstākļos.
Tā nebija pirmā reize, kad Obama ir paudis, ka dažu ASV aģentu rīcība viņa priekšteča Džordža Buša jaunākā prezidentūras laikā īstenotā kara pret terorismu laikā ir pielīdzināma spīdzināšanai.
Pēc stāšanās amatā 2009.gadā Obama aizliedza "uzlabotas nopratināšanas tehnikas", piemēram, ūdens liešanu uz sejas, simulējot slīkšanu, kuru izmantošanu ir atzinuši ASV izlūkošanas dienesti.
Pērn maijā ASV prezidents uzrunā Valsts Aizsardzības universitātē sacīja, ka "esmu pārliecināts, ka mēs pārkāpām savas pamata vērtības, izmantojot spīdzināšanu savu ienaidnieku nopratināšanā".
Tomēr Obama ir pretojies aicinājumiem sākt kriminālizmeklēšanu pret atsevišķām ASV amatpersonām, un arī piektdien viņš sacīja, ka ir svarīgi, ka ASV atbildību uzņemas "kā valsts".
"Cilvēki nezināja, vai tālāki uzbrukumi ir nenovēršami, un bija milzīgs spiediens uz mūsu tiesībsargājošajām un valsts aizsardzības institūcijām mēģināt to atrisināt," teica ASV prezidents.
"Mums ir svarīgi nejusties pārāk svētulīgiem, atminoties par smago darbu, kas šiem cilvēkiem bija jāveic. Un daudzi no šiem cilvēkiem strādāja smagi un uz viņiem tika izdarīts milzīgs spiediens, un viņi ir īsti patrioti," klāstīja Obama.
"Tomēr, pasakot to visu, mēs izdarījām dažas lietas, kas nebija pareizas, un tas ir atspoguļots šajā ziņojumā," viņš piebilda.
"Un es ceru, ka šis ziņojums mums vēlreiz atgādinās.., ka mūsu valsts raksturs ir jāmēra, nevis pēc tā, ko mēs darām, kad ir viegli, bet gan pēc tā, ko mēs darām, kad situācija ir grūta," norādīja ASV prezidents.
Ilgstoši ASV Centrālā Izlūkošanas pārvalde (CIP) ir turēta aizdomās par tās "uzlabotajām nopratināšanas tehnikām", kas izmantotas 2002.-2006.gadā, kad tika meklēti "Al Qaeda" vadības pārstāvji.
Senāta izmeklēšana šonedēļ izraisīja jaunu skandālu, kad CIP vadītājs Džons Brenans atzina, ka viņa darbinieki ir neatbilstoši piekļuvuši Kongresa izmeklētāju datoriem.
Lai gan ir izskanējuši aicinājumi CIP direktoram atkāpties, Obama pauda "pilnīgu uzticību" viņam.
2001. gada 11. septembris Ņujorkā - video: