Nobela Miera prēmijas laureātu samitu Keiptaunā atliek, jo dalailama nav saņēmis vīzu
Keiptaunas mērs ceturtdien apturēja plānoto Nobela Miera prēmijas laureātu samitu, par tādu lēmumu vainojot Dienvidāfrikas Republikas valdības "nesamierināmību", atsakot vīzas piešķiršanu Tibetas budistu garīgajam līderim dalailamam.
Dienvidāfrika trīs reizes ir noraidījusi iesniegumu piešķirt vīzu trimdā esošajam dalailamam, jo valsts cenšas izveidot ciešākas attiecības ar Ķīnu.
Vairāki Nobela Miera prēmijas laureāti ir mēģinājuši piespiest Dienvidāfrikas valdību mainīt savu lēmumu, draudot boikotēt gaidāmo samitu, tomēr, šķiet, viņu pūliņi nav guvuši panākumus.
"Pēc plašām diskusijām un izvērtējuma ir nolemts, ka 2014.gada 13.-15.oktobrī plānotais Nobela Miera prēmijas laureātu samits Keiptauna tiks atlikts," paziņoja pašvaldība.
"Lielākā daļa Nobela laureātu un laureātu institūciju prasīja samitu pārcelt uz citu valsti vai arī bez nosacījumiem piešķirt vīzu Viņa svētībai dalailamam," piebilsts Keiptaunas pašvaldības paziņojumā.
"Ņemot vērā nepārtrauktu Dienvidāfrikas valdības nesamierināmību šajā jautājumā, tādēļ labākā gadījuma iespējamība, šķiet, nerealizējama," norādīja pašvaldība, kurā kontrole ir opozīcijai.
Dalailama ceturtdien apsūdzēja Dienvidāfriku par "vienkārša cilvēka terorizēšanu".
Tibetas budistu garīgais līderis pateicās citiem Nobela Miera prēmijas laureātiem par viņu pūliņiem, "smagi strādājot" mēģināt atrisināt šo jautājumu.
Indijas ziemeļu pilsētā Dharamsalā, kur trimdā dzīvo dalailama, ceturtdien notika ceremonija, kurā piedalījās divi citi Nobela Miera prēmijas laureāti - Starptautiskās kampaņas par pazemes mīnu aizliegšanu dibinātāja amerikāniete Džodija Viljamsa un Irānas cilvēktiesību juriste Širina Ebadi, kas abas paziņojušas par Keiptaunas samita boikotu.
Viljamsa apsūdzēja Dienvidāfrikas prezidenta Džeikoba Zumas valdību par "savas suverenitātes pārdošanu" Ķīnai.
"Neviens laureāts nepriecājas par šo lēmumu [atlikt samitu]. 14 laureāti protestēja prezidentam Zumam, spieda viņu, lūdzās viņu izsniegt vīzu Viņa svētībai [dalailamam], lai mēs visi varētu būt kopā un Dienvidāfrikā svinēt Nelsona Mandelas mantojumu," viņa sacīja.
Dalailama ir dzīvojis trimdā kopš aizbēgšanas no Tibetas 1959.gadā. Ķīna viņu apsūdz par separātisma centieniem, bet pats 79 gadus vecais dalailama uzstāj, ka vēlas tikai lielāku autonomiju Tibetai.