Brisele apstiprina jaunu ES robežu šķērsošanas sistēmu. Kas jāzina iebraucējiem Latvijā?
foto: AFP/Scanpix
Robežkontrole Somijā uz robežas ar Krieviju./Ilustratīvs attēls.
Pasaulē

Brisele apstiprina jaunu ES robežu šķērsošanas sistēmu. Kas jāzina iebraucējiem Latvijā?

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Eiropas Savienība oficiāli apstiprinājusi ieceļošanas/izceļošanas sistēmas (Entry/EXIT System, ES) - digitālās platformas palaišanu, kas aizstās spiedogus pasēs trešo valstu pilsoņiem, iebraucot Šengenas zonā. Sistēmu sāks pakāpeniski ieviest no 2025. gada oktobra 29 ES un Šengenas nolīguma valstīs.

Brisele apstiprina jaunu ES robežu šķērsošanas sis...

EES paredz biometrisku reģistrāciju (personas pirkstu nospiedumi un foto) un automātisku robežas šķērsojumu uzskaiti. Tā skars visus ES nepilsoņus, ieskaitot ceļotājus no Lielbritānijas, ASV, Kanādas, Austrālijas un citām bezvīzu valstīm. Sistēma neattiecas uz ES pilsoņiem, uzturēšanās atļaujas īpašniekiem un ilgtermiņa rezidentiem.

Spiedoga vietā pasē iebraukšanas un izbraukšanas dati tiks fiksēti digitālā veidā. Pirmo reizi šķērsojot robežu, ceļotāju pienākums ir veikt biometrisko reģistrāciju. Informācija tiks glabāta aģentūras EU-LISA pārvaldītajā centralizētajā bāzē.

Sistēma darbosies lidostās, jūras ostās un uz sauszemes robežām, kas aprīkotas ar automātiskajiem vārtiem un kioskiem. Pirmajās 30 dienās pēc EES palaišanas aptvers 10% caurlaides punktu, līdz 90. dienai - 35%, pilnīga ieviešana plānota līdz 170. dienai. Valstis varēs īslaicīgi apturēt ieviešanu atsevišķos iecirkņos, ja radīsies kļūmes vai rindas.

Lai paātrinātu robežas iešanu, ir izstrādāta mobilā aplikācija "Travel to Europe", kas ļauj brīvprātīgi veikt iepriekšēju reģistrāciju. Pirmais pilotobjekts būs Ārlandes lidosta Zviedrijā.

Atteikšanās sniegt biometrijas datus izraisīs iebraukšanas atteikumu. Uzturēšanās termiņu pārkāpumi tiks fiksēti automātiski, kas var novest pie atkārtotas ieceļošanas aizlieguma.

EES paredz 2026. gada sākumā gaidāmo ETIAS sistēmas iedarbināšanu. ETIAS pieprasīs bezvīzu valstu pilsoņiem saņemt tiešsaistes atļauju braucieniem uz Šengenas zonu, taču nesavāks biometriju.

Saistībā ar integrāciju ar citām sistēmām, piemēram, "Schengen Information System II", tiek izteiktas bažas par kiberdrošību. ES pārstāvji apliecina, ka visi dati tiks uzglabāti stingrā saskaņā ar regulu un ievērojot ceļotāju tiesības.

Sistēmas dalībvalstu saraksts: Austrija, Beļģija, Bulgārija, Horvātija, Čehija, Dānija, Igaunija, Somija, Francija, Vācija, Grieķija, Ungārija, Islande, Itālija, Latvija, Lihtenšteina, Lietuva, Luksemburga, Malta, Nīderlande, Norvēģija, Polija, Portugāle, Rumānija, Slovākija, Slovēnija, Spānija, Zviedrija, Šveice. Kipra nepiedalās, Īrija - ārpus Šengenas zonas.