"Kad ar lojalitāti vairs nepietiek!" Kā Kremļa labvēlību zaudēja Krievijas "zelta oligarhs" Konstantīns Strukovs
foto: Ekrānuzņēmums
Konstantīns Strukovs 5. jūlijā gatavojās ar savu privāto 50 miljonus dolāru vērto lidmašīnu lidot no Čeļabinskas apgabala uz Turciju, kad Krievijas federālās aviācijas iestādes apturēja viņa izlidošanu.
Pasaulē

"Kad ar lojalitāti vairs nepietiek!" Kā Kremļa labvēlību zaudēja Krievijas "zelta oligarhs" Konstantīns Strukovs

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Krievijas miljardieris un zelta impērijas oligarhs Konstantīns Strukovs ilgu laiku tika uzskatīts par Krievijas vadītājam Vladimiram Putinam lojālu personu. Tomēr nu valsts anulējusi viņa pasi un grasās atsavināt viņa aktīvus. Politikas analītiķis Maksimilians Hess šādu rīcību skaidro ar to, ka Putins gatavojas grūtākam laikam Krievijas ekonomikā.

"Kad ar lojalitāti vairs nepietiek!" Kā Kremļa lab...

Kā ziņo laikraksts "Kommersant", Krievijas trešā lielākā zelta ražotāja "Yuzhuralzoloto" izpilddirektors Konstantīns Strukovs 5. jūlijā gatavojās ar savu privāto 50 miljonus dolāru vērto lidmašīnu lidot no Čeļabinskas apgabala uz Turciju, kad Krievijas federālās aviācijas iestādes apturēja viņa izlidošanu un anulēja viņa pasi.

Strukova pārstāvji gan šādu stāsta versiju apstrīdēja, nekomentējot sociālajos tīklos izplatīto fotogrāfiju no lidmašīnas. Krievijas ģenerālprokuratūra ir lūgusi Krievijas tiesai konfiscēt visus Strukova aktīvus un nodot tos valstij. Varas iestādes arī lūgušas Kremli atsavināt viņa uzņēmumus, kurus Strukovs vairākās Eiropas valstīs ir reģistrējis uz savas meitas, kura dzīvo Šveicē, vārda.

Strukovs vēl nesen tika uzskatīts par Krievijas oligarha paraugu

Vēl nesen negodā kritušais oligarhs tika uzskatīts par Kremlim uzticīgu personu. 2021. gadā viņam tika piešķirts Maskavas "Nopelnu ordenis Tēvzemei". Bet 2023. gada martā Krievijas Rūpnieku un uzņēmēju savienības forumā Maskavā Putins norādīja, ka "Strukovs ir atbildīgs uzņēmējs un īstens Krievijas pilsonis - cilvēks, kurš saprot un rīkojas valsts interesēs".

Šobrīd Krievijas prokurori apsūdz miljardieri par to, ka viņš daļu savas bagātības pārcēlis uz ārzemēm, lai to pasargātu no Krievijas varas iestādēm, un finansētu savu luksusa dzīvesveidu - ar dārgām jahtām, smalkām automašīnām un savrupmājām. 

Papildus apsūdzībām korupcijā FSB iekšzemes izlūkdienests veica kratīšanu "Užuralzoloto" Maskavas galvenajā mītnē, lai izmeklētu rūpnieciskās drošības pārkāpumus uzņēmuma objektos, kur pēdējos gados it kā gājuši bojā vairāki darbinieki.

Vēršanās pret oligarhiem notiek laikā, kad Krievijas militārā ekonomika palēninās

Turklāt Strukovs nav vienīgā Krievijas augsta līmeņa persona, kas šī gada laikā kritusi nežēlastībā. Jūlija sākumā "par varas ļaunprātīgu izmantošanu" Krievijā tika aizturēts kādreizējais Nacionālās gvardes direktora vietnieks Viktors Strigunovs. Arī citi Nacionālās gvardes locekļi tiek izmeklēti par līdzīgiem nodarījumiem.

Kā norāda grāmatas “Ekonomiskais karš: Ukraina un globālais konflikts starp Krieviju un Rietumiem” autors Maksimilians Hess, "Putins gatavojas grūtākam laikam Krievijas ekonomikā un izskatās, ka nākamajā gadā Krievija varētu pat nonākt recesijas priekšā".

Tikmēr Krievijas ģenerālprokurora birojs ir paziņojis, ka nacionalizācijas kopš 2022. gada valsts kasē ir ienesusi 30 miljardus dolāru. Hess apgalvo, ka Putins seko tam pašam scenārijam, ko viņš bieži ir izmantojis iepriekš, vainojot "korumpētus indivīdus" Krievijas ekonomiskajās problēmas. "Tā kā ekonomika vājinās, ir jāturpina "sist bungas" apgalvojot, ka "citi cilvēki ir korumpēti, un es esmu vienīgais, kas to var salabot", pauž Hess.

Viņš norāda, ka Strukova krišana un pieaugošais stratēģisko uzņēmumu nacionalizāciju skaits ir paredzēts, lai vēl vairāk nostiprinātu Putina gandrīz ekskluzīvo kontroli pār Krievijas ekonomisko un politisko aparātu. Tāpat viņš uzsver, ka Krievijas ekonomikas izaugsme, ko nodrošināja milzīgie valdības izdevumi karam, "ir palēninājusies".